تعریف باغبانی

رشته باغبانی یکی از مهمترین رشته های کشاورزی است . هدف از ارائه این رشته تربیت نیروهای زبده ای است که بتوانند در زمینه های مختلف پرورش و تولید محصولات باغی، سبزی و صیفی، گلهای زینتی، طراحی فضاهای سبز و... فعالیت  نمایند.

 با توجه به افزایش روز افزون جمعیت و احتیاج غذایی آنها، رشته باغبانی با تولید حدود 40% مواد غذایی، نقش مهمی در تأمین مواد غذایی مورد نیاز بشر دارد. اساسی ترین نیاز هر فرد، تأمین نیاز غذایی اوست. با توجه به محدود بودن زمین و آب برای جوامع رو به رشد، باید حداکثر محصول را از زمینهای زیر کشت به دست آورد. محصولات باغبانی در دنیا، علاوه بر تأمین بخشی از غذای مورد نیاز بشر، در تأمین سلامتی انسان جایگاه ویژه ای دارد. تولید گلها و گیاهان زینتی سبب انبساط و شادی روح انسان و تقویت سلامت روانی افراد می شود. با توجه به وابستگی کشورمان به صادرات نفت، تولید محصولات باغبانی می تواند یکی از مهمترین منابع ارزی کشور باشد و جایگزین درآمد نفت شود. در حال حاضر نیز این بخش یکی از مهمترین منابع ارز آوری کشور محسوب می گردد. از بخشهاي مختلف كشاورزي بخش باغباني به لحاظ اهميت در توليد ميوه ها وسبزيها وگياهان زينتي و دارويي نقش بسياري نه تنها در تامين غذا -بهداشت و سلامت جامعه دارد بلكه مي تواند افزايش درآمدهاي غير نفتي را نيز بدنبال داشته باشد لذا توجه و اهميت به رشته باغباني كه به عقيده من از جذاب ترين و مهمترين رشته هاي كشاورزي بشمار مي آيد موجب ترقي اقتصادي و درآمد فراوان مي گردد.

 استان سمنان با وسعتي معادل 5/5% از مساحت كل كشور و با توجه به ويژگيهاي جغرافيائي و اقليمي ميتواند سهم قابل توجهي در توليد محصولات كشاورزي بخصوص باغباني ايفا نمايد. وجود اقليم متعدد در استان مرز شمالي استان را به شمال كشور و مرز جنوبي را به مناطق كويري با اقليم گرم و خشك متصل نموده و سبب گرديده تا رنج وسيعي از محصولات باغي را از سيب درختي تا خرما در بر گيرد . اين تنوع آب و هوائي سبب شده تا محصولات باغي با كيفيت بسيار عالي مانند پسته ، انار ، گردو و زردآلو در بازارهاي جهاني قابليت عرضه داشته باشد .

از نظر موقعيت جغرافيائي جاده ترانزيت از مركز تمامي شهرهاي استان عبور نموده و حمل و نقل محصولات باغي توليدي را به بازار مركزي تسهيل مي كند .

بازار پسندي خشكبار توليدي در كشورهاي اروپائي و آسياي ميانه و صادرات آن باعث شده هر ساله مقدار قابل توجه اي ارز وارد كشور گردد.

از رهگذر اجراي برنامه هاي بهبود كيفيت محصولات باغي در سنوات گذشته به ويژه استفاده از شبكه باغداران پيشرو و اجراي طرح IPM در باغات امكان توليد محصولات باغي ارگانيك نيز در استان وجود دارد كه از آن جمله مي توان به توليد پسته ، زيتون ، انار و محصولات گلخانه ارگانيك اشاره نمود .

 

عمده ترین فعالیتهای بخش باغبانی شامل:

 1-    اجرای طرحهای عمرانی استانی وملی

الف) طرح بهبود کیفیت محصولات صادراتی باغی

ب) طرح ملی انار

ج- طرح اصلاح وتوسعه باغات زيتون

2- تسهيلات بانکی دربخش باغبانی:

3-بیمه محصولات باغی:

4-ساماندهی نهالستانها وتولید نهال استاندارد

rezaei

لطف الله رضایی

baghbani@semnan-aj.ir