اهداف مدیریت امور دام

افزایش تولید شیر و گوشت قرمز

 و اعمال مدیریت صحیح در بخش تغذیه

 در واحدهای صنعتی، نیمه صنعتی و روستایی و عشایری

 

اقدامات در حال پيگيري

تکمیل پروژه های تجمیع دامداریها در سطح شهرستانها برای افزایش تولید شیر و گوشت و کمک به تامین بهداشت جامعه و حفظ و توسعه اشتغال

پیگیری فعال نمودن واحدهای دامپروری دارای ظرفیت غیر فعال و نیمه فعال

پیگیری تامین نقدینگی واحدها جهت بهره برداری بهینه از منابع و امکانات

شناسایی و استفاده بهینه از مواد و منابع جدید غذایی دام

اصلاح نژاد دامهای موجود جهت بهبود راندمان تولید با هدف اقتصادی کردن تولید

ساماندهی مدیریت تولید با هدف کاهش هزینه های آن

بهبود و ارتقاء عملکرد تولید در واحدهای پرورش دام

 

طرحها و پروژه ها

1- طرح ایستگاه پرورش و اصلاح نژاد شتر  طرود

به منظور پشتيباني از حرفه شتر داري و توليد شترهاي مناسب براي استانهاي شمالشرق كشور ايستگاه پرورش و اصلاح نژاد شتر در روستاي طرود از توابع شهرستان شاهرود با اهداف ذیل احداث گردیده و در حال حاضرگله آن شامل 95 نفر می باشد.

 حفاظت و حراست نژادي شتر و تشكيل بانك ژن

 مركز پشتيباني عمليات بهبود نظام پرورش شتر در استان سمنان و منطقه شمالشرق كشور

 مركز آموزش و ترويج مديريت روشهاي نوين پرورش شتر

 توليد و توزيع لوك برتر در بين گله هاي منطقه به منظور اصلاح نژاد

 توليد و توزيع دام مولد ممتاز و به گزيني شده

 2- طرح ایستگاه پرورش  و اصلاح نژاد قوچ سنگسری دامغان

ايستگاه پرورش و اصلاح نژاد گوسفند سنگسري با اهداف شناسايي صفات كمي و كيفي  گوسفند نژاد سنگسري‘حفظ نژاد و بانك ژن ‘ ترويج اين نژاد در بين گله داران با توزيع قوچ اصلاح شده  در توابع شهرستان دامغان احداث  گردید.فعالیت ایستگاه در سال 88در دو بخش امور زراعی و دامی انجام گرديده است.در بخش امور دام،  با توجه به هدف اصلی وجودی ایستگاه (حفظ و تکثیر گوسفند نژاد سنگسری ) تعداد 50 راس قوچ در سطح گله های مردمی توزیع گردیده است . همچنین تعداد 280 راس از دامهای ایستگاه تلقیح مصنوعی  شده اند  . ضمنا" در سال 88 طرح آميخته گري تجاري با سه نژاد شال وافشاري ومغاني با پايه مادري سنگسري و يك گروه  نژاد سنگسري بعنوان گروه شاهد (تعداد 128 راس ) نيز اجراء و نتايج آن در سال آتي مورد بهره برداري قرار خواهد گرفت . ضمناً عملیات بهداشتی دامها و جایگاه شامل واکسن،حمام ضد کنه ،دارو و درمان ،عملیات رکوردگیری اوزان تولد 3،6،9 و12 ماهگی به صورت کامل صورت پذیرفت.همچنین  در بخش زراعی به منظور تامین نیاز علوفه ای دامهای ایستگاه 15 هکتار جو و ذرت کشت گردیده است

3- طرح تجميع دامداريها

   جهت خروج دامداريهاي داخل شهر و كاهش آلودگيهاي زيست محيطي تعداد 12 مجتمع دامداري در سطح استان مي باشد كه 4 مجتمع در حال بهره برداري و 7 مجتمع در دست اجرا مي باشد از 7 مجتمع مذكور 2 مجتمع از محل مصوبات سفر مقام معظم رهبري و 5 مجتمع از محل سفر هئيت محترم دولت مصوب و تامين اعتبار گرديده است .

طرح بهبود و افزايش توليدات دام و طيور و توسعه خدمات دامپروري

اين طرح شامل پروژه هاي ذيل مي باشد:

پروژه بهسازي و نوسازي جايگاه دام :

   دراين پروژه براي واحدهاي دام روستايي كه نياز به بهسازي و نوسازي جايگاه دام دارند ، پس از بازدید کارشناسان ادارات  امور دام و يا کارشناسان طرح خدمات فنی ، مجوز بهسازي و نوسازي صادر و با معرف متقاضيان جهت دريافت تسهيلات و يا سرمايه گذاري مستقيم متقاضي و ارائه خدماتي كه جهادكشاورزي از محل اعتبارات مربوطه در قالب تخصيص سيمان و غيره در اختيار دامداران قرار مي دهد نسبت به بهداشتي نمودن جايگاه و صدور پروانه بهره برداری  دامداری روستایی اقدام مي شود .

 

   پروژه ثبت مشخصات و رکوردگیری :

   بمنظور اصلاح نژاد دام در واحدهای دامداری های صنعتی در سطح استان پروژه ثبت مشخصات و رکوردگیری همه ماهه در سطح دامداریهای صنعتی انجام می گیرد و این پروژه منتج به ماندگاری نژاد برتر و حذف دامهای کم بازده و دامهایی که از لحاظ ژنتیکی دچار مشکلاتی مستند می شود و در نهایت در دامهای اصلاح نژاد اصیل با خلوص بالا بهمراه اطلاعات شناسنامه ای و رکورد نگهداری می شود اطلاعات مربوط به مرکز اصلاح نژاد ارسال و نتایج آن سالانه به دامداران اعلام میگردد.

   پروژه تلقیح مصنوعی دام:

در حال حاضر با توجه به مزیتهای روش تلقیح مصنوعی از جمله عدم نگهداری گاو نر در گله و افزایش کمیت و کیفیت تولید شیر با استفاده از تلقیح اسپرمهای مناسب باروری درصد بالایی از گاوهای شیری استان با این روش انجام می شود در همین راستا متقاضیان دوره مهارت تلقیح مصنوعی از طریق این مدیریت به مراکز آموزش (در سطح استان یا خارج از آن) معرفی و پس از صدور گواهینامه بر اساس نیاز منطقه مجوز فعالیت صادر خواهد شد گزارش فعالیت مامورین بصورت ماهیانه جمع آوری و به مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی ارسال می گردد.

پروژه احداث ساختمان سیلو :

با توجه به تولید بالای علوفه های سیلویی در استان و اهمیت علوفه های سیلویی در تغذیه دام و ذخیره سازی به موقع آشنایی دامداران با برگزاری کلاسهای آموزشی ،تشویق دامداران جهت ساخت سیلو و ترویج انواع ذخیره سازی و پرداخت یارانه اثر گذار می باشد.

پروژه کنترل کمی و کیفی خوراک دام :

نظارت بر خوراک دام در مراحل تولید ،توزیع و ذخیره سازی و مصرف بدلیل عدم آشنایی دامداران و سنتی بودن تولید خوراک دام از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اجرای پروژه های نوین در تولید خوراک و فرآوری پس مانده ها می تواند با ایجاد تنوع و کاهش هزینه های تمام شده تمامی گروههای ذینفع را پوشش دهد از جمله این پروژه ها می توان به پروژه تولید بلوک خوراک دام ،پروژه سیلوی ذرت علوفه ای در بسته بندی پلاستیکی و فرآوری پس مانده های کشاورزی و صنعتی و کود مرغی و پروژه توسعه و تجهیز کارگاههای خوراک دام اشاره نمود.

 

طرح افزایش تولید شیر

این طرح یکی از طرحهای ملی می باشد که با سه پروژه توسعه عملیات زیر بنایی ،افزایش کمی و کیفی محصولات علوفه ای و تجهیز آزمایشگاههای تغذیه و شیر جهت تامین مصالح بهسازی و نوسازی ،خرید دام مولد برای ایستگاههای شتر و گوسفند استان-تکمیل تجهیزات مورد نیاز مدیریت-کمک به ساخت سیلوی علوفه ای و خرید لوازم مصرفی و تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاه های تغذیه در راستای افزایش تولید شیر در حال اجرا است.

طرح حفظ و حراست منابع ژنی و اصلاح نژاد

این طرح نیز از طرحهای ملی است که با هدف تجهیز و خرید دام ایستگاههای شتر طرود و پرورش گوسفند دامغان در حال اجرا است.

ويكي از پروژه هاي آن، بانک ژن شتر كشور و توسعه شبكه تلقيح مصنوعي شتر كشورمي باشد: پیرو سفر استانی هیئت محترم دولت در سال 1386 پروژه احداث بانک ژن شتر کشور در محل ایستگاه پرورش شتر شمالشرق کشور (‌منطقه طرود شهرستان شاهرود ) مورد تصویب قرار گرفت و حدود یک میلیارد ریال اعتبار بدین منظور اختصاص يافت.  پس از ساخت آزمایشگاه و سرخانه و خریداری لوازم مورد نیاز و تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی با انعقاد قرارداد با معاونت پژوهشی دانشگاه تهران و استفاده از اساتید مجرب و نخبه در زمینه تولید مثل شتر کشور ، پروژه مذکور آغاز گردیده و در حال اجرا می باشد.

 

اهداف پروژه بانک ژن شتر کشور:

بانک ژن اکوتیپ های شتر کشور

به گزینی و اصلاح نژاد شترهای یک کوهانه

انتقال جنین شترهای یک کوهانه و دو کوهانه

ذخیره سازی اسپرم لوکهای برتر کشور

اسپرم گیری و انجماد اسپرم و تلقیح مصنوعی شتر یک کوهانه

تلقیح مصنوعی شترهای کشور با هدف افزایش تولید گوشت و افزایش تولید شیر و کرک متناسب با شرایط موجود در هر استان

کاهش فاصله زایشها به منظور افزایش حاشی گیری و افزایش راندمان تولید مثلی و افزایش درامد شترداران

طرح افزایش محصولات دامی

این طرح نیز از طرحهای ملی می باشد که دارای 2 پروژه بشرح ذیل می باشد.

هويت دار كردن دام مولد كه درسال 88 اعتباري تخصيص داده نشده است.

پروژه تولید قوچ و تلقیح مصنوعی : این پروژه در قالب طرح محوری گوسفند سنگسری در حال حاضر در سطح 4 گله دار با 1000 راس گوسفند گله های مردمی در حال اجراست در این پروژه با استفاده از روش تلقیح مصنوعی و اسپرم گیری از قوچهای نژاد سنگسری گله دار و یا قوچهای ایستگاه پرورش گوسفند دامغان اقدام به باروری میشها گردیده و پس از زایش اوزان تولد و3 ماهگی آنها رکوردگیری و اطلاعات مربوط به مرکز اصلاح نژاد ارسال و آنالیز آن در اختیار دامداران قرار می گیرد.

 

 

طرح راهبردی افزایش محصولات دامی

این طرح نیز دارای پروزه های ذیل می باشد.

پروژه برنامه ریزی و نظارت بر بهبود تغذیه دام (طرح هدفمندسازی یارانه خوراک دام) :

پروژه تولید و توزیع کنسانتره یارانه ای به منظور افزایش کیفی خوراک تولیدی به لحاظ بکارگیری دانش فنی و تکنولوژی در کارخانجات ،کاهش قیمت تمام شده از طریق متعادل شدن خوراک،بهبود راندمان تولید از طریق بهبود ضریب تبدیل،افزایش و تداوم اشتغال در بخش کشاورزی انجام گرفته است.

پروژه اصلاح نژاد دام روستایی سنگین : این پروژه در نیمه دوم سال 1386 با هدف توسعه تلقیح مصنوعی بعنوان مهمترین ابزار اصلاح نژادی در سطح روستاها و ترویج فرهنگ اجرای عملیات اصلاح نژادی بین دامداران روستایی ،اعمال روشهای ثبت مشخصات و رکوردگیری متناسب با شرایط روستایی،افزایش تولید شیر و گوشت-افزایش راندمان تولید مثلی و ... به اجرا درآمد.

 

پروژه اصلاح نژاد دام سبک روستایی :  این پروژه در راستای اصلاح نژاد دام سبک روستایی برای بالا بردن توان اقتصادي دامداران روستايي به تعداد 1200 راس  توسط کارشناسان 5 شرکت مشاوره ای و با روش تلقیح مصنوعی در سطح استان در حال اجراست.

پروژه ارائه خدمات فنی دامداریهای روستایی : این پروزه با اهداف بهینه سازی و بهداشتی کردن واحدهای دامداری روستایی و بهبود کمی و کیفی محصولات دامی و کاهش هزینه های تولید و بهبود وضعیت اقتصادی و ایجاد امنیت شغلی بهره برداران و همچنین ساماندهی و ایجاد اشتغال کارشناسان دامپروری در سطح استان سمنان و در  85 روستا با  آموزش و به کار گیری 31 کارشناس دامپروری در حال اجرا می باشد.در این طرح کار شناسان ضمن فراگیری اصول جیره نویسی  و اجرای آن در سطح دامدارای های تحت پوشش وکمک در اجرای فعالیت های بهداشتی در صدور پروانه روستایی از تشکیل پرونده تا صدور آن پیگیری های لازم را صورت می دهند.

 

ساير فعاليت ها

علاوه بر طرحهای پروژه های فوق مدیریت امور دام ضمن نظارت بر فعالیت مراکز جمع آوری شیر استان و اعطای تسهیلات مورد نیاز آنها و جمع آوری اطلاعات کارخانجات فراورده های لبنی و کشتارگاهها در خصوص اعطای تسهیلات نقدینگی و سرمایه ای به واحدهای دامی نیز فعالیت گسترده ای دارد همچنین در خصوص تکمیل پروژه های دامداریهای کوچک روستایی و دامداریهای صنعتی جهت اخذ مجوز های لازم از واحد صدور پروانه سازمان نیز از فعالیتهای این مدیریت می باشد که به توضیح بخشی از آنها در ذیل اشاره می شود.

مراکز جمع آوری شیر :

مراکز جمع آوری شیر با هدف جمع آوری بهداشتی و اصولی شیر تولیدی در نقاط مختلف استان  و کمک به امنیت فروش شیر تولیدی و افزایش بهای پرداختی آن با پراکندگی مناسب و به تعداد کافی در نقاط مختلف تولید شیر در سطح استان احداث گردیده اند و این مساله سبب به حداقل رسیدن مشکلات جمع اوری و فروش شیر تولید کنندگان این استان گردیده است

 

صدور پروانه کوچک روستایی :

صدور پروانه کوچک روستایی در سطح روستاها،حاشیه روستاها برای دامداریهایی که اصول اولیه بهداشتی و بهسازی جایگاه دام را انجام داده اند صادر می شود این پروانه ضمن کمک به روستائیان جهت دریافت تسهیلات و سایر مزایا موجب ساماندهی دامداریها نیز میگردد کلیه مراحل تشکیل پرونده و راهنمایی های فنی دامداران توسط همکاران این مدیریت در سطح استان و شهرستانها انجام می گیرد و کمیسیون صدور پروانه سازمان متولی صدور پروانه بهره برداری با رعایت ضوابط نظام دامپروری می باشد.

ahmadi-200-200

محمدمهدی احمدی

omooredam@semnan-aj.ir