English | سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳

تولید نهال های سالم و گواهی شده با استفاده از تکنولوژی کشت بافت/ ورود ارقام تجاری درختان میوه به باغ ها در سال ۹۶

رییس گروه نهال و بهبود ارقام وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد : سال ۹۶ تعداد قابل توجهی نهال گواهی شده از ارقام تجارتی درختان میوه تولید و وارد باغ های تجاری کشور می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی صغری خوشکام در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: از سال ۹۶ به منظورایجاد تحول در دستیابی به نهال سالم و اصیل در کشور، تولید نهال گواهی شده که هسته های اولیه و مادری آنها در اسکرین هاووس و گلخانه های قرنطینه مطابق استاندارد های بین الملی نگهداری می شود تولید و در عرصه ورود خواهند یافت .
وی در مورد حمایت از زیرساخت های تولید نهال های گواهی شده درختان میوه اذعان داشت: برآورد ما نشان می دهد برای تولید نهال گواهی شده که پایه مادری آنها عاری از تمام آفات و بیمارگرها باشد حمایت های دولتی و اعتباری مناسبی نیاز است.
خوشکام افزود: این اعتبار برای ایجاد و توسعه زیر ساخت ها، تامین ژرم پلاسم تجاری و به روز، ارزیابی دائم سلامت نهال و سایر موارد مرتبط با آن مورد نیاز است که به دلیل شرایط اقتصادی دولت در حال حاضر تنها بخشی از آن تامین شده است.
وی توسعه و حمایت از تولید نهال در شرایط کنترل شده یا فضای بسته و واحدهای تجاری کشت بافت را از دیگر برنامه های معاونت امور باغبانی عنوان کرد و گفت: این ظرفیت در کشور وجود دارد که بتوان از ارقام بومی و تجاری با استفاده از تکنولوژی کشت بافت به نهال سالم، اصیل و گواهی شده دست یافت و خوشبختانه با حمایت معاونت امور باغبانی انجمن تولید کنندگان نهال کشت بافت در کشور ایجاد شده که در برنامه تولید نهال کشور نقش مفید و موثر دارند.
رییس گروه نهال و بهبود ارقام معاونت امور باغبانی، تعداد واحدهای تولید کننده محصولات کشت بافت را نزدیک به ۶۰ مورد عنوان کرد و اظهار داشت: این واحدهای تولیدی در قالب شرکت های دانش بنیان در انجمن مجتمع شده اند.
وی افزود: در تعدادی از این واحدهای کشت بافت، گل محمدی، خرما، گردو، موز و گل و گیاهان زینتی به صورت رقم و پایه های رویشی درختان میوه تولید می شود.
خوشکام گفت: در دستور العمل ارسالی به استان ها، وسعت نهالستان های مرجع برای تولید نهال گواهی شده با زیر ساخت های تجاری و بین المللی ۱۰۰ هکتار تعیین شده است و این دستورالعمل نشان دهنده موضوع تخصصی بودن تولید نهال می باشد و از این رو باتوجه به این که رویکرد معاونت امور باغبانی اصلاح باغات غیر اقتصادی است، تولید نهال سالم و با اصالت ژنتیکی که احتیاج به دانش فنی و زیرساخت دارد در این دستورالعمل پیش بینی شده است.

 

طراحی سایت توسط فراکارانت