English | دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳

آرادان رتبه نخست تولید تخم‌مرغ در استان سمنان را دارد؛ تولید بیش از ۷۰۰۰ تن تخم‌مرغ در آرادان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آرادان با بیان اینکه این شهرستان رتبه نخست تولید تخم‌مرغ در استان سمنان را دارد گفت: سالانه بیش از ۷ هزار تن تخم‌مرغ در این شهرستان تولید می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، سید مهدی حسینی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این شهرستان دارای ظرفیت‌های خوبی در زمینه تولیدات بخش کشاورزی است اظهار داشت: شهرستان آرادان رتبه اول را در تولید تخم‌مرغ در استان سمنان دارد.

وی با اشاره به فعالیت ۹ واحد تولیدی در این زمینه افزود: سالانه حدود هفت هزار و ۸۲۰ تن تخم مرغ در سال در این شهرستان تولید می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آرادان با اشاره به ظرفیت‌های موجود در زمینه گلخانه‌ در این شهرستان خاطرنشان کرد: افزایش مجتمع‌های گلخانه‌ای در این شهرستان به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار دارد.

حسینی افزود: در حال حاضر محصولات متعددی اعم از خیار، گوجه، بادمجان، فلفل دلمه‌ای  و گل آنتوریوم در گلخانه‌های این شهرستان تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۱۰ هزار متر مربع را به کشت گل آنتوریوم اختصاص داده‌ایم افزود: گل آنتوریوم جز گل‌های صادراتی محسوب می‌شود و تولید گل‌های صادراتی به کشورهای مختلف به عنوان یک مهم در دستور کار است چرا که این امر به چرخه اقتصادی کشور کمک می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آرادان از وجود بزرگترین گاوداری شیری در این شهرستان خبر داد و افزود: این گاوداری با وجود یکهزار و ۷۰۰ رأس گاو شیری در سطح شهرستان در زمینه محصولات لبنی نقش مهمی دارد.

حسینی به دیگر ظرفیت‌های بخش کشاورزی آرادان اشاره کرد و افزود: این شهرستان در زمینه تولید انجیر نیز پتانسیل مطلوبی داشته و با توجه به سطح بالای زیر کشت این محصول برنامه‌ریزی برای برگزاری جشنواره انجیر در ماه‌های آینده در دستور کار است.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره‌های مختلف برای محصولات کشاورزی گفت: این امر به آشنایی بیش از پیش محصولات این شهرستان کمک می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آرادان گفت: همچنین در این شهرستان در زمینه تولید محصول پسته، زیتون و انار پتانسیل‌های مطلوبی وجود دارد و حدود یکهزار هکتار اراضی زیر کشت محصول پسته، ۴۰۰ هکتار انار و حدود ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار اراضی زیر کشت محصول زیتون است.

حسینی تصریح کرد: در حال حاضر نیز ۲ مرکز روغن کشی زیتون در سطح شهرستان در حال فعالیت است که با توجه به استقبال  شهرستان‌ها و استان‌های اطراف از این مرکز، یک مرکز روغن‌کشی دیگر به زودی در سال آینده افتتاح می‌شود و شاهد فعالیت سه کارخانه روغن کشی در سطح شهرستان خواهیم بود.

وی با تأکید بر اینکه شهرستان آرادان سرزمین تولید کننده گندم است تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۹ هزار و ۷۰۰ تن گندم از مزارع زیر کشت این محصول برداشت شده و تحویل مراکز خریداری گندم شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آرادان قیمت مصوب گندم را ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان عنوان کرد و گفت: تلاش شده است تا محصول استراتژیک گندم با قیمت ۱۵ هزار تومان از کشاورزان خریداری شود.

حسینی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: این شهرستان دارای اراضی بسیار مطلوبی بوده و ظرفیت خوبی برای تولید و پرورش شترمرغ و همچنین نیروگاه‌های خورشیدی که به آب احتیاج ندارند است و این آمادگی نیز وجود دارد تا این اراضی در اختیار بهره‌برداران و سرمایه‌گذاران قرار گیرد.

طراحی سایت توسط فراکارانت