آمادگی کامل ایران برای مساعدت در تسریع و تسهیل فعالیت “اکو- وکو”

آمادگی کامل ایران برای مساعدت در تسریع و تسهیل فعالیت “اکو- وکو”

معاون وزیر و رئیس سازمان دامپزشکی کشور، آمادگی کامل جمهوری اسلامی ایران را جهت تدارک مقدمات مشارکت جدی اعضا جهت امضای اساسنامه اکو- وکو (کمیسیون دامپزشکی اکو) از سوی کشورهای عضو با هدف تسهیل مناسبات تجاری محصولات دامی میان اعضا اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، مجتبی نوروزی معاون وزیر و رییس سازمان دامپزشکی کشور در دیدار با گورکان پولات مدیرکل کشاورزی و صنایع سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) ضمن تاکید بر حضور با سطح حداکثری مدیران ارشد این سازمان شامل دو رئیس سابق سازمان و سایر کارشناسان و مدیران متخصص سازمان دامپزشکی ایران در جلسه یاد شده گفت: این به معنای عزم و اراده و تمایل جدی سازمان دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران برای فعال شدن دبیرخانه “اکو- وکو” برای نیل به اهداف تعیین شده از ایجاد آن است.

وی با بیان این که موضع حضور مدیران سازمان دامپزشکی ایران در این جلسه گویای اراده راسخ جهت تسریع و تسهیل عملیاتی شدن برنامه‌های تعیین شده اکو- وکو است، افزود: هدف از تشکیل سازمان‌های منطقه‌ای، تسهیل و تسریع در امور کشورداری به ویژه امنیت غذایی کشورهاست، لذا دبیرخانه اکو- وکو باید مقدمات جدی امضای اساسنامه توسط کشورهای عضو و رفع تمام موانع در خصوص استفاده از این موقعیت را بین کشورهای عضو فراهم آورد.

نوروزی با اعلام آمادگی ایران جهت ایجاد کمیته فنی در کنار تعیین استانداردسازی روش‌های آزمایشگاهی، حمل کالا و دریافت کمک‌های فنی از سازمان دامپزشکی در کنار دبیرخانه اظهار کرد: در بحث صدور گواهی حلال نیز ما در مجلس شورای اسلامی قانونی را گذرانده‌ایم و در این رابطه هم آنچه وظیفه دامپزشکی است انجام خواهیم داد.

وی به ظرفیت‌های همکاری سازمان دامپزشکی کشور اشاره و تصریح کرد: این سازمان از بنیه فنی و کارشناسی بالایی در منطقه غرب آسیا برخوردار است و سازمان دامپزشکی ایران یکی از بهترین سرویس‌ دهنده‌های خدمات دامپزشکی عضو اکو است.

معاون وزیر و رئیس سازمان دامپزشکی کشور در ادامه به ارائه چند پیشنهاد دیگر در خصوص جزییات لازم برای رفع موانع کارشناسی و مدیریتی لازم پرداخت.

اساسنامه اکو- وکو در اجلاس سال آینده ایران نهایی و عملیاتی می‌شود

مدیرکل کشاورزی و صنایع سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) و نماینده دبیرخانه “اکو- وکو” نیز در این دیدار ضمن تشکر از میهمان‌نوازی گرم مدیران سازمان دامپزشکی ایران و حضور با سطح بالا در این نشست، به ارائه گزارشی در خصوص وضعیت تصویب اساسنامه‌های “اکو- وکو” که تاکنون تنها از سوی ایران و افغانستان بوده است، پرداخت.

گورکان پولات گفت: پس از میزبانی هفتمین دوره در تاشکند، امید است در اجلاس هشتم که سال آینده در ایران خواهد بود، زمینه نهایی و عملیاتی شدن اساسنامه از سوی تمام اعضا و استفاده از این ظرفیت فراهم شود.

بنابر این گزارش، براساس اهداف تبیین شده برای اکو- وکو، این کمیسیون همکاری بین اعضای خود را از طریق مدیریت مناسب، با هدف حصول اطمینان از تقویت فعالیت‌ها و ظرفیت‌های بهداشت دام به منظور کاهش تعارض با تجارت بین‌المللی ناشی از اقدامات مربوط به بهداشت دام و افزایش بهره‌وری دام اهلی و تجارت دام‌های سالم و فرآورده‌های دامی ایمن براساس استانداردهای بین‌المللی سازمان جهانی بهداشت دام ترغیب خواهد داد.

گفتنی است؛ در این نشست سبحانی معاون تشخیص و درمان، اختیارزاده سرپرست معاون بهداشتی و پیشگیری، خلج رئیس اسبق سازمان دامپزشکی و مشاور رییس سازمان دامپزشکی کشور، صالحی مدیرکل دفتر قرنطینه و امور بین‌الملل، اکبرپور سرپرست حوزه ریاست سازمان و اسدی مشاور معاون وزیر و مدیر روابط عمومی سازمان نیز حضور داشتند.

طراحی سایت توسط فراکارانت