آموزش و اشتغالزایی جدید برای حداقل ۱۰ هزار واکسیناتور در طرح ریشه‌کنی ۶ بیماری دامی/ اختصاص ۴۰۰ میلیارد ریال برای هزینه واکسیناتوری به استان‌ها

رییس سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد: در طرح ریشه‌کنی شش بیماری مهم دامی برای حداقل ۱۰ هزار واکسیناتور آموزش و اشتغال‌زایی جدید ایجاد می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی، سیدمحمد آقامیری رییس سازمان دامپزشکی کشور از ماموریت فراگیر، گسترده‌ و هم‌زمان این سازمان برای افزایش سطح واکسیناسیون رایگان دام‌های کشور در اماکن نگهداری آنها اعم از صنعتی، نیمه‌صنعتی، روستایی و عشایری در سال جاری نسبت به سنوات گذشته خبر داد.

وی افزود: تاکنون ۴۰۰ میلیارد ریال برای هزینه واکسیناتوری به استان‌ها تخصیص داده شده است.

آقامیری گفت: با تعریف حوزه گسترده‌تر برای واکسیناسیون در تمام مناطق حتی مناطق صعب‌العبور و جامعه عشایری، تاکنون سطح واکسیناسیون نسبت به سال گذشته بیش از ۳۸ درصد افزایش یافته و امید است تا دو سال آینده شش بیماری مهم و بعضاً مشترک بین انسان و دام، شامل شاربن، لمپی‌اسکین، طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr )، تب برفکی، آبله و هاری در سراسر کشور پاکسازی و یا کانون‌های آن به حداقل برسد.

وی با بیان این که سازمان دامپزشکی کشور برای مدیریت این بیماری‌های دامی، ستاد مرکزی تشکیل داده است و روزانه در سطح استان‌ها رصد و پیگیری صورت می‌گیرد، گفت: سازمان دامپزشکی کشور به دلیل محدودیت واکسیناتور برنامه‌ریزی کرده است تا ۱۰ هزار نفر داوطلب به این خدمت مهم آموزش ببینند و در قالب تبصره ۱ ماده (۲۸) قانون نظام دامپزشکی ج.ا.ا به عنوان “کمک‌ تکنسین” و “تکنسین ” تعریف و گواهی‌نامه مهارت دریافت خواهند کرد و طبق تبصره (۲) همان ماده، پس از طی مراحل قانونی، تحت نظر دکتر دامپزشک در سطح روستا و شهرستان فعالیت خواهند کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: تاکنون برای مقابله با بیماری تب برفکی ۱۴۰ میلیون دز واکسن و برای بیماری ppr ، حدود ۸۰ میلیون واکسن تهیه شده است.

وی تصریح کرد: این عملیات با قدرت تداوم خواهد یافت تا سطح واکسیناسیون به بیش از ۸۰ درصد برسد و کشور از هرگونه بیمارهای مهم دامی پاکسازی شود.

طراحی سایت توسط فراکارانت