English | سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳

اجرای الگوی کشت نیازمند همکاری دستگاه‌های مرتبط است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گفت: اجرای الگوی کشت نیازمند همکاری و مشارکت دستگاه‌های مرتبط است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، محمدرضا قاسمی امروز در آیین رونمایی از سند الگوی کشت استان سمنان که با حضور محمدرضا هاشمی، استاندار سمنان و خیام نکویی، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور در سالن یادگار امام (ره) استانداری سمنان برگزار شد با بیان اینکه الگوی کشت تعیین هدفمند نوع محصول، مکان تولید و مقدار آن در بازه زمانی مشخص است اظهار داشت: کاهش آب مصرفی در بخش کشاورزی، حفظ و ارتقاء شاخص‌های اقتصادی و تجاری، حفظ و ارتقای تولید با الگوی مصرف فعلی، پایداری الگو و سطح گیاهان چندساله، توسعه کشت گیاهان پاییزه، تأمین نیاز کشور به نباتات علوفه‌ای با ورود علوفه جدید و کم آب بر به الگو و توسعه کشت دانه‌های روغنی برخی از دستاوردهای اجرای طرح الگوی کشت است.

وی گفت: توسعه کشت در دیمزارهای کم بازده، توسعه کشت از فضای باز به گلخانه‌ها بر اساس برنامه‌های وزارت متبوع، افزایش سالانه راندمان آبیاری بر اساس برنامه هفتم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی، افزایش ضریب نفوذ دانش با ارتقای عملکرد در هکتار و افزایش ضریب خوداتکایی به محصولات تولیدی از دیگر دستاوردهای اجرای طرح است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه توجه به محدودیت‌های اقلیمی موجود، بیلان منفی آب دشت‌ها و نیاز به پایداری تولید محصولات، ما را ملزم می‌کند که در جهت روش‌های کمک به بهبود سفره‌های زیرزمینی آب و افزایش راندمان مصرف آب حرکت کنیم گفت: اقلیم، منابع آب‌وخاک، عوامل زیست‌محیطی، عوامل اجتماعی، سیاست‌گذاری‌های دولت، عوامل اقتصادی و منابع طبیعی عوامل مؤثر بر الگوی کشت محصولات زراعی و باغی است.

قاسمی گفت: حفظ منابع پایه و افزایش بهره‌وری عوامل تولید، بهینه‌سازی الگوی مصرف و حفظ منابع آب‌وخاک برای آیندگان، مصرف بهینه آب و نهاده‌ها، کاهش اثرات سوء خشک‌سالی و دسترسی به تولید پایدار در بخش کشاورزی در ازاء بهره‌برداری و بهره‌وری مناسب از منابع پایه برخی از مزایای اجرای الگوی کشت است.

وی افزود: اجرای الگوی کشت مناسب، امنیت غذایی و پایداری تولید را تضمین می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: در قالب الگوی کشت استان و در کشت پاییزه محصولات گندم آبی، گندم دیم، جو آبی، جو دیم و کلزا کشت شده است گفت: برش شهرستانی الگوی کشت در ۸ شهرستان استان سمنان بر اساس سند ملی تدوین و ابلاغ شده است.

قاسمی با بیان اینکه اجرای الگوی کشت نیازمند هم‌افزایی و تعامل دستگاه‌های مربوطه است گفت: اجرای این الگو یک اقدام فرا بخشی، فرا دستگاهی و حتی فرا قوه‌ای بوده و نیازمند مداخله همه بخش‌ها هستیم.

وی گفت: الگوی کشت یک نسخه دائمی و همیشگی نیست و باید بر اساس شرایط مختلف اقلیمی و کشاورزی سناریوهای مختلفی برای آن تدوین شود و همچنین برای اجرای بهتر آن سیاست‌های تشویقی نیز می‌تواند مؤثر باشد..

طراحی سایت توسط فراکارانت