English | دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳

احیای تولید پنبه در کشور/ افزایش تولید با معرفی ارقام زودرس و دوبار کشت در سال

 

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی گفت: دولت اقدامات خوبی را برای احیای پنبه انجام و در برنامه اقتصاد مقاومتی پنبه را جزء ۹ محصول زراعی مورد نظر قرار داده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایسنا، ابراهیم هزارجریبی در اولین گردهمایی برنامه ریزی محصولات بهاره و تابستانه استان گلستان اظهار کرد: در سفرهایی که سال گذشته در سراسر کشور انجام دادیم، همه استانها ضمن رضایت از زراعت پنبه اعلام کردند که سال آینده پنبه بیشتری کشت خواهند کرد.
هزارجریبی با بیان اینکه ایجاد تناوب در سیستم زراعی کاشت گندم در این خودکفایی بسیار موثر خواهد بود، افزود: کشت سویا و پنبه کمک شایانی به پایداری خودکفایی در گندم می کند.
وی با اشاره به اینکه زراعت پنبه از دهه ۸۰ زمین خورده و بلند کردن دوباره این زراعت کار مشکلی است، عنوان کرد: دولت اقدامات خوبی را برای احیای این محصول انجام و در برنامه اقتصاد مقاومتی پنبه را جزء ۹ محصول زراعی مورد نظر قرار داده است.
مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی گفت: در کنار سه محصول گندم، روغن و شکر که برای آنها در کشور مجری انتخاب شده، برای پنبه نیز مجری انتخاب شده که این نیز نشان دهنده نگاه ویژه دولت به این محصول است.
هزارجریبی اظهار کرد: در سال های گذشته قیمت های خرید این محصول افزایش یافته و تا حدودی توانستیم کشاورزان را راضی نگه داریم. حتی بخش خصوصی در سال گذشته پنبه را بالاتر از قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری کرد.
وی با اشاره به اینکه استان گلستان یک سال زودتر از سایر استانها به استقبال این مهم رفته است، اظهار کرد: سال گذشته تنها استان گلستان افزایش کشت پنبه نسبت به سال قبلش را داشته است.
وی با تاکید بر اینکه اعتقاد داریم که پنبه یک گیاه صنعتی است و باید بخش صنعت هم وارد کار شود، خاطرنشان کرد: کارخانه‎ های پنبه پاک کنی استان البرز اعلام کردند که خود این کارخانه ها برای خرید کمباین پنبه اقدام خواهند کرد تا در اختیار کشاورزان قرار گیرد. در برخی دیگر از استانها نیز کارخانه های پنبه پاک کنی وارد عمل شده اند.
هزارجریبی تصریح کرد: امروز به همت مرکز تحقیقات پنبه، کشت این محصول از یک کشت در سال با استفاده از رقم های زودرس به دو کشت در سال افزایش یابد.
وی افزود: تنها به دانش داخلی بسنده نمی‎کنیم و از ظرفیت شرکت‎های خارجی که از ما جلوتر هستند و دانش‎ فنی بالاتری دارند، استفاده خواهیم کرد. به برخی از این شرکتها از ترکیه، یونان، آمریکا و چین فراخوان دادیم و مجوز کشت برخی از نمونه های بذری آنها گرفتیم.
مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در داخل کشور نیز طرح و یافته های خوبی داریم، ادامه داد: طرح انتقال یافته‎های تحقیقاتی در ۸ استان برتر کشور در نظرگرفته شده تا با مدلهای تدریجی که دارند به صورت ویژه ای بتوانیم یافته‎های علمی خود را انتقال دهیم. برای این امر در استان گلستان ۱۸ سایت تحقیقاتی در نظر گرفته شده است.
هزارجریبی با بیان اینکه بسیاری از کشورهای پیشرفته کماکان به پنبه کاران یارانه می دهند، اظهار کرد: معتقدیم که در کنار افزایش تولید باید یارانه های خود در این بخش را حفظ کنیم.

طراحی سایت توسط فراکارانت