English | سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳

اختصاص ۶۰۰ میلیارد ریال برای مقابله با بیابان زایی در استان های آذربایجان شرقی و غربی/۱۶هزار نهال در حاشیه دریاچه ارومیه کاشت شده است

 

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: از زمان آغاز به کار ستاد احیا دریاچه ارومیه تاکنون ۶۰۰ میلیارد ریال برای برای مقابله با بیابان زایی و طوفان های نمکی از سوی این سازمان در استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی هزینه شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،خداکرم جلالی در بازدید از اجرای طرح مقابله با بیابان زائی حاشیه دریاچه ارومیه در شهرستان عجب شیر افزود: این طرح به طرحی موفق در سطح ملی و جهانی تبدیل شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: تاکنون بیش از ۱۶هزار نهال در حاشیه دریاچه ارومیه کاشت شده و وسعت محل اجرای عملیات بیابان زدایی در حاشیه دریاچه ارومیه ۲ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع تعیین شده است.
وی گفت: در این طرح در هر هکتار ۲۰۰ اصله بوته نهال یا درختچه های مقاوم به شوری و متناسب با شرایط اقلیمی حاشیه دریاچه ارومیه کاشته می شود.
جلالی افزود: ساماندهی چرای دام و قرق مراتع در اطراف دریاچه ارومیه از دیگر طرح های اجرایی در راستای کنترل ریزگردهای دریاچه ارومیه است.
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: برنامه مدیریت چرا در ۹۰۰ هزار هکتار از حوضه آبریز دریاچه ارومیه اجرا شده و در این مناطق شاهد عدم استفاده زیاد دام از پوشش گیاهی هستیم.
جلالی همچنین با اشاره به طرح تثبیت بافت خاک در روستای خاصلوی گوگان افزود: کاشت درختچه های گز و بوته های قره داغ و آتری پلکس در این منطقه بسیار خوب جواب داده و در آینده نزدیک با ایجاد بافت جنگلی، احتمال وقوع طوفان های نمکی و خیز گرد و غبار به حداقل خواهد رسید.
وی افزود: مردم منطقه نگران زندگی شان بودند و مهاجرت از عواقب این پدیده بود که خوشبختانه موضوع مهاجرت با اجرای این طرح ها منتفی شده است.

طراحی سایت توسط فراکارانت