English | سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳

استان سمنان در زمینه تنظیم بازار برتر است؛ ۱۱۹ درصد از مجموع اعتبارات مصوب سفر نخست رئیس جمهور به استان سمنان جذب شد

 

استاندار سمنان با بیان اینکه استان سمنان در زمینه تنظیم بازار برتر است؛ گفت: ۱۱۹ درصد از مجموع اعتبارات مصوب سفر نخست رئیس جمهور به استان سمنان جذب شد.

 

سید محمدرضا هاشمی اظهار داشت: در چهار سال گذشته در سه مرحله ما شاهد حضور ارزشمند حضرت آیت الله شهید رئیسی در استان سمنان بودیم؛ مرحله نخست یک سال قبل از انتخابات به عنوان رئیس قوه قضاییه سفری به استان سمنان داشتند و در ایام ریاست جمهوری نیز نخستین سفر ایشان در سیزدهم آبان ۱۴۰۰ به استان سمنان انجام شد و در این سفر برای نخستین بار در سیاه چادر عشایر سلحشور سنگسر حضور پیدا کردند. در آنجا دستورات بسیار خوبی را برای خدمت به مجموعه عشایر عزیز صادر کردند.

وی گفت: در کنار همه اتفاقات خوبی که در سفر اول آیت‌الله رئیسی برای استان سمنان رخ داد؛ بهترین مصوبه مربوط به مجموعه جهاد کشاورزی بود.

استاندار سمنان گفت: مجموع اعتبارات عمرانی مصوب نخستین سفر ریاست جمهور به استان سمنان چیزی در حدود سه هزار و ۲۸۰ میلیارد تومان بود که قریب به ۷۵۰ میلیارد تومان از این مبلغ فقط در حوزه جهاد کشاورزی مصوب شد.

هاشمی گفت: این نشان‌دهنده نگاه دولت مردمی سیزدهم و در رأس آن حضرت آیت الله رئیسی به حوزه کشاورزی بود.

وی خاطرنشان کرد: متأثر از این نگاه ارزشمند در این مدت سه ساله، مردم استان سمنان شاهد اتفاقات بسیار خوبی در حوزه کشاورزی بودند، از بحث تأمین نهاده‌های دامی مدت‌دار برای عشایر و روستائیان استان سمنان به عنوان تنها استان کشور گرفته تا موضوع خرید دام که بالاترین میزان خرید دام در کشور مربوط به استان سمنان بود تا این دغدغه مهم کشاورزان مرتفع شود.

استاندار سمنان گفت: در سفر نخست رئیس جمهور شهید به استان سمنان، مدیران این استان موفق شدند بیش از ۱۱۹ درصد از مجموع اعتبارات مصوب در این سفر را جذب کنند که معاون اجرایی رئیس‌جمهور در جلسه شورای اداری سفر دوم شهید رئیسی به استان سمنان آن را بیان کرد.

هاشمی افزود: همان‌گونه که دولت آیت‌الله رئیسی مصوبات و تعهدات دولت‌های قبل را انجام داد؛ به طور حتم مصوبات دور دوم سفر شهید رئیسی به استان سمنان نیز در دولت آینده اجرایی خواهد شد و مردم نگران این موضوع نباشند.

وی تصریح کرد: در حوزه‌های دیگر نیز اتفاقات بسیار ارزشمندی در استان سمنان رخ داده است؛ نمونه آن را در بحث خرید تضمینی گندم و پرداخت مطالبات به حق کشاورزان با قیمت‌های دو تا چندبرابری نسبت به دولت قبل و همچنین احیای قنواتی که چندین سال به حال خود رها شده بود می‌توان مشاهده کرد.

استاندار سمنان گفت: در حوزه منابع طبیعی نیز شاید در طول این حداقل دو سال گذشته، اعتبارات این بخش بیش از ۳۰ برابر سال‌های گذشته شده و این اعتبار تخصیص یافت.

هاشمی گفت: همچنین در حوزه عشایری، دامپزشکی و دامدار کارتی که توسط بانک کشاورزی اجرا شد شاهد اتفاقات ارزشمندی ناشی از خدمات دولت آیت الله رئیسی به مردم بوده‌ایم؛ چراکه همواره تأکید ایشان بر این بود که به مشکلات مردم و به خواسته‌های به حق مردم به صورت ویژه توسط مسئولان رسیدگی شود و اگر می‌بینید در ماجرای شهادت ایشان همه ملت ایران نگران سلامتی ایشان بوده و بعد از اعلام خبر شهادت نیز همه مردم داغدار و عزادار بودند، به دلیل همین روحیات مردمی و جهادی و تواضعی بود که در وجود رئیس‌جمهور شهید وجود داشت.

وی با اشاره به اهمیت مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی تصریح کرد: سمنان بر اساس اعلام سازمان هواشناسی کشور، به عنوان یکی از استان‌ها، بلکه نخستین استان کم آب و خشک کشور شناخته شده است که نامه آن هفته گذشته به استان ابلاغ شد.

استاندار سمنان گفت: در روزهای اخیر برای اولین مرتبه با افت و کم آبی شدید در حوزه شرب مواجه بودیم و این نشان‌دهنده عمق مشکل کم‌آبی موجود در استان سمنان است؛ اما با همه این اوصاف ما خودمان را مکلف به دفاع از مجموعه کشاورزان دانسته و اعتقاد داریم باید کشاورزان حمایت و پشتیبانی شوند؛ چرا که در جهش تولید با مشارکت مردم، این کشاورزان و دامداران هستند که به صورت مستقیم موضوع مشارکت مردم را محقق خواهند کرد.حرکت به سمت افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی ضروری است.

️استاندار افزود: البته باید توجه داشت که شرایط حساس آبی موجود در استان سمنان ما را بر آن می‌دارد که اگر به فکر آینده هستیم، باید به سمت افزایش بهره وری و کاهش مصرف آب در حوزه‌های مختلف به ویژه بخش کشاورزی برویم.

بخش دوم از سخنان استاندار در مراسم تجلیل از برترین های بخش کشاورزی استان سمنان

هاشمی گفت: در حوزه تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه سنواتی نیز استان سمنان در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به قدری موفق بوده‌ایم که در پایان سال گذشته در حضور وزیر اقتصاد و دارایی، از سمنان به‌عنوان استان موفق در حوزه جذب اعتبارات تبصره ۱۸ یاد و از مدیران استان ما تجلیل کرد.

وی گفت: سهم استان سمنان در پرداخت تسهیلات از محل تبصره ۱۸ چیزی در حدود ۶۲۵ میلیارد تومان بود؛ اما حدود یک هزار میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان در استان سمنان پرداخت شد که سهم قابل توجهی از این تسهیلات مربوط به طرح‌های بخش کشاورزی بوده است.

استاندار سمنان اضافه کرد: استان سمنان در بحث تنظیم بازار و تأمین کالاهای اساسی مانند مرغ، تخم مرغ و شکر مورد نیاز بازار، جزو تولیدکنندگان مهم کشور بوده و در حال حاضر در برخی از کالاها جزو استان‌های صادرکننده به دیگر استان‌ها است.

️هاشمی با اشاره به اقدامات ارزشمند فرهنگی جهاد کشاورزی در استان سمنان عنوان کرد: در حوزه‌های فرهنگی هم جهاد کشاورزی اقدامات بسیار خوبی را انجام داده است که نمود آن در بحث کمک به مجموعه موکب‌های اربعین مشهود بود.

طراحی سایت توسط فراکارانت