English | شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۳

افزایش ۱٫۵ میلیون تنی ظرفیت سردخانه های کشور در دولت یازدهم

مدیر کل دفتر صنایع تبدیلی و تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی از افزایش ۱٫۵ میلیون تنی ظرفیت سردخانه های کشور طی سه سال دولت یازدهم خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر چنگیز اسفندیاری به خبرنگار ما گفت: تا پایان سال ۹۱ ظرفیت مجموع سردخانه های کشور ۲٫۵ میلیون تن بوده است.
وی توسعه زنجیره سردخانه ها و انبارهای فنی را از برنامه های مهم وزارت جهاد کشاورزی در دولت یازدهم دانست.
اسفندیاری ظرفیت انبارهای فنی پیاز و سیب زمینی را تا سال ۹۱ حدود ۱۲۰ هزار تن عنوان کرد و اظهار داشت: این ظرفیت طی سه سال دولت روحانی با ۳ برابر افزایش به ۳۴۴ هزار تن رسیده است.
وی همچنین از پیشرفت فیزیکی ۳۸۵ سردخانه نیمه فعال به ظرفیت ۱٫۲ میلیون تن خبر داد و پیش بینی کرد که در صورت تخصیص ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار، این سردخانه ها به زودی وارد چرخه نگهداری از محصولات کشاورزی شوند.
مدیر کل دفتر صنایع تبدیلی و تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی افزود: وزارت جهاد کشاورزی بر توسعه سردخانه های بالای صفر درجه برای نگهداری از میوه و سبزیجات و همچنین توسعه سردخانه های زیر صفر درجه برای محصولات گوشتی و پروتیینی تاکید دارد.
وی توسعه سردخانه ها و انبارهای فنی را به منظور حفظ کیفیت محصولات فسادپذیر کشاورزی ضروری خواند و گفت: تمام واحدهای تحت پوشش باید مجوزهای چهارگانه را از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان استاندارد اخذ کنند و هیچ واحدی بدون مجوز وزارت بهداشت اجازه عرضه محصولات غذایی را ندارد.
اسفندیاری اعلام کرد: بر اساس برنامه ششم توسعه با احتساب سردخانه های نیمه فعال باید ۳ میلیون تن به ظرفیت این واحدهای نگهداری محصولات کشاورزی اضافه شود.
وی در مورد انبارها نیز تصریح کرد: در حال حاضر انبارهایی با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد و با ظرفیت ۶۶۷ هزار تن داریم که در صورت تامین اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومانی، این انبارها به بهره برداری می رسد.

طراحی سایت توسط فراکارانت