English | چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳

افزایش ۳ برابری تولید کلزا در کشور با حمایت های دولت/پیش بینی تولید ۲۰۰ هزارتن کلزا در سال زراعی جاری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، دکتر عبدالمهدی بخشنده در حاشیه کیل گیری از مزارع کلزا در کرمانشاه اظهار داشت: در راستای کاهش وابستگی کشور به واردات روغن،توسعه کشت کلزا از برنامه‌های مصوب اقتصاد مقاومتی بوده و با برنامه ریزی مناسب و پیگیری وزارت جهاد کشاورزی خوشبختانه کشت کلزا در کشور در سال جاری سه برابر شده است.
وی با بیان این که عملکرد کلزا در گذشته یک و نیم تن در هکتار بوده،خاطرنشان کرد: برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی در تامین بذر مناسب با عملکرد بالا و همچنین حمایت دولت از کشت کلزا و از طریق خرید تضمینی با قیمت منصانه باعث شده که شاهد افزایش سطح زیر کشت و افزایش عملکرد این محصول در هکتار باشیم به گونه ای که با بازدید ها و پیش بینی کارشناسان میزان عملکرد کلزا در هکتار به بیش از ۶ تن می رسد.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی نیز در حاشیه کیل گیری مزارع کلزا در کرمانشاه گفت: تاکنون ۱۴۰هزارتن تولید شده و بیش از ۷۵درصد پول کلزا کاران پرداخت شده است.
مهندس عباس کشاورز عنوان کرد:کیفیت دانه ها و عملکرد مزارع بازدید شده بسیار خوب بوده به گونه ای که در اکثر مزارع کشور حدود پنج تا شش تن در هکتار عملکرد داشته ایم.
وی با اشاره به این که استان کرمانشاه در اجرای برنامه کشت کلزا از استان های موفق کشور بوده است،پیش بینی کرد در سال زراعی جاری ۲۰۰ هزار تن کلزا در کشور تولید شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه هم در حاشیه بازدید از باغات مدرن ورمنجه کرمانشاه گفت: سطح باغات استان بیش از ۳۵ هکتار است که از این سطح ۶۰۰ هکتار باغ مدرن می باشد.
دکتر شهبازی تصریح کرد: برای سالجاری هم ۱۶۰۰ هکتار توسعه باغات را در دستور کار داریم.
وی در خصوص باغات مدرن ورمنجه خاطر نشان کرد: سطح باغات مدرن ورمنجه کرمانشاه در حال حاضر ۱۳۰هکتار و شامل باغات سیب،گلابی،انگور،بادام،زردآلو و گردو می باشد.
شهبازی افزود: برنامه توسعه این باغات در سطح ۳۰۰هکتار دیگر نیز در دستور کار قرار دارد که ان شاءالله به زودی کلنگ زنی می شود.
گفتنی است در این بازدید دکتر بخشنده معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت، مهندس شریعتمدار مشاور ارشد وزیر جهاد کشاورزی، مهندس رحیمی معاون برنامه ریزی استانداری کرمانشاه همچنین جمعی از مدیران سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه حضور داشتند.

 

طراحی سایت توسط فراکارانت