English | دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳

افزایش ۵ درصدی جوجه ریزی در سال جاری/قیمت گوشت مرغ گرم برای مصرف کنندگان تا هر کیلوگرم ۷۵۰۰ تومان منطقی است

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: طی سال جاری جوجه ریزی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ تا ۵ درصد افزایش داشته و از این رو در تامین گوشت گرم مرغ در سراسر کشور مشکلی وجود ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی دکتر حسن رکنی در گفت و گو با خبرنگار ما افزایش قیمت گوشت مرغ را گذرا و ناشی از استرس گرما و کاهش وزن نهایی دانست و اظهار داشت: در ۱۰ روز گذشته گوشت گرم مرغ در مراکز عمده عرضه مانند میدان بهمن بین ۶۹۰۰ تا ۷ هزار تومان عرضه شده که در مقایسه با دو سال گذشته، عدد بالایی نیست.
وی با بیان این که گوشت گرم مرغ در بعضی مناطق و در خرده فروشی ها به واسطه دست به دست شدن و حلقه های مختلف تا مصرف ممکن است با قیمت غیر منطقی عرضه شود، خواستار نظارت دستگاه های ذی ربط در این زمینه شد و تاکید کرد:قیمت گوشت مرغ گرم برای مصرف کنندگان تا هر کیلوگرم ۷۵۰۰ تومان منطقی است.
رکنی ظرفیت واحدهای تولید جوجه ریزی را با توجه به واحدهای پرورش مرغ بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد نیاز داخلی عنوان و تصریح کرد: تقاضا برای جوجه یکروزه موجب شده توازن عرضه و تقاضا بهم بخورد.
وی در مورد قیمت جوجه یکروزه نیز گفت: با توافق میان انجمن تولید کنندگان جوجه یکروزه و اتحادیه مرغ گوشتی عدد ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ تومان برای هر قطعه جوجه مصوب شده که در زنجیره های تولید عملیاتی می شود و در مناطقی که تولید به طور پراکنده است در نشست های استانی این موضوع در حال بررسی است.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، قیمت جوجه یکروزه بر تولید گوشت مرغ را بی تاثیر ندانست و در عین حال اذعان داشت: در شرایط فعلی تولید جوجه یکروزه و گوشت مرغ منطقی است ضمن آن که شرکت پشتیبانی امور دام در صورت لزوم، مرغ های تنظیم بازاری را عرضه خواهد کرد.
وی ظرفیت جوجه ریزی سال گذشته در کشور را یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون قطعه اعلام کرد و پیش بینی کرد امسال حداقل ۳۰ درصد تولید جوجه یکروزه افزایش داشته باشد.
رکنی افزود: جوجه یکروزه در حال حاضر در بورس با قیمت پایه ۱۷۰۰ تومان عرضه می شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه نوسان قیمت تخم مرغ را نیز مقطعی و ناشی از حذف تعدادی از گله های مرغ تخم گذار بر اثر بیماری آنفولانزا عنوان کرد.
وی افزود: حذف گله های مرغ تخم گذار در تولید امسال تخم مرغ تاثیر گذاشت و امیدواریم با تلاش های سازمان دامپزشکی، سلامت در تمام واحدهای تولید ایجاد شود.
رکنی ادامه داد: به رغم مشکلات شدیدی که در شش ماه گذشته در زمینه بیماری آنفولانزا و آسیب های آن به بعضی واحد های تولیدی مرغ تخم گذار داشتیم با مدیریت در برنامه ریزی، تنش در روند کار تولید به حداقل رسیده است.
وی یادآور شد: سال گذشته از ۹۴۰ هزار تن پیش بینی تولید تخم مرغ، ۹۳۰ هزار تن آن محقق شد و برای امسال نیز تقریبا همین میزان تولید را پیش بینی می کنیم.
گزارش میدانی خبرنگار ما حاکی است که گوشت گرم مرغ با قیمت هر کیلوگرم ۷ هزار و ۱۹۰ تومان در ۲۰۰ میدان میوه و تره بار و گوشت مرغ منجمد با قیمت هر کیلوگرم ۵۷۰۰ تومان در میادین و فروشگاه های زنجیره ای عرضه می شود.

طراحی سایت توسط فراکارانت