English | پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳

ایجاد باغات انجیر استهبان در استان سمنان برای نخستین بار

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: برای نخستین بار باغات انجیر استهبان در استان سمنان ایجاد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، مهدی قرائیان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کشت انجیر به‌عنوان یک محصول مقاوم و کم آب بر با توجه به شرایط مساعد استان برای توسعه و جایگزینی در طرح الگوی کشت در مناطق مستعد توصیه شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سطح زیر کشت انجیر شامل رقم زرد گرمسار و رقم سبز سمنان مجموعاً ۴۷۰ هکتار است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه عمده باغات انجیر در شهرستان‌های آرادان، گرمسار و سمنان و به‌صورت کشت آبی است، افزود: تولید انجیر در این مناطق سالانه پنج هزار و ۵۰۰ تن است.

قرائیان افزود: انجیر سبز استهبان که معمولاً به‌صورت دیم در استان فارس کشت می‌شود برای اولین بار در ۴ منطقه در شهرستان‌های میامی، شاهرود، دامغان و آرادان کشت شد.

وی گفت: این نوع انجیر نسبت به ارقام معمول از مقاومت بیشتری نسبت به شرایط کم‌آبی و نیز امکان کشت در برخی مناطق به صورت دیم و یا نیمه دیم در اراضی شیب‌دار برخوردار است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تصریح کرد: انجیر سبز استهبان همچنین با توجه به سهولت در برداشت بهره‌وری بالاتری دارد در واقع برداشت محصول به صورت دستی و تدریجی انجام نمی‌شود و محصول نیمه‌خشک پس از ریزش جمع‌آوری می‌شود.

قرائیان گفت: این نوع انجیر نیاز به گرده‌افشانی داشته و از لحاظ اقتصادی بازده بالاتری دارد.

طراحی سایت توسط فراکارانت