English | سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳

ایجاد طرح ملی قطب دامپروری مهدی‌شهر به جد پیگیری می‌شود.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: ایجاد قطب دامپروری شهرستان مهدی‌شهر یکی از اولویت‌های این سازمان است و به جد پیگیری می‌شود.

 به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، محمدرضا قاسمی ظهر امروز در نشست در مراسم امضا و تبادل تفاهم‌نامه مطالعات طرح ملی قطب دامپروری مهدی‌شهر اظهار داشت: در حال حاضر برای اجرای این طرح سه فاز تعریف شده است که یک بخش آن مطالعات اولیه درباره ایجاد قطب دامپروری در حوزه شهرستان مهدی‌شهر است.

وی افزود: بخش دیگر احداث و راه‌اندازی مرکز تحقیقاتی نژاد خاص سنگسری است که جهاد دانشگاهی متولی آن است و در فاز سوم یا فاز تکمیلی ما مطالعات برای کل پهنه جغرافیایی شهرستان با ایجاد ۵ مجتمع دامی و تشکیل زنجیره تولید از واحدهای تولیدی خوراک دام گرفته تا واحدهای پرورش و نگهداری و بعد واحدهای کشتارگاهی و قطعه‌بندی و بازاریابی فروش برای گوشت و همچنین شیر و سایر فرآورده‌ها و محصولات آن با تأکید بر فرآورده‌های سنتی حوزه شهرستان مهدی‌شهر و تجاری‌سازی و بازاریابی و فروش پیش‌بینی کردیم.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه ایجاد مجتمع‌های دامی در فاز بعدی طرح قرار دارد گفت: فاز مطالعات را جهاد دانشگاهی انجام می‌دهد و سازمان جهاد کشاورزی تأمین مالی برای تکمیل مطالعات و همچنین ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز برای ایجاد مجتمع‌هایی که ایجاد می‌شود را به عهده دارد.

قاسمی افزود: تأمین زمین و تأمین آب و سایر زیرساخت‌هایی که برای فعالیت تولیدی نیاز دارند و تأمین منابع مالی در قالب تسهیلات برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بر عهده جهاد کشاورزی چرا که تأکید طرح در ایجاد قطب دامپروری این است که از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شود و سازمان برای سرمایه‌گذاری و تأمین مالی و تسهیلات بانکی از منابع اعتباری که در اختیار دارد کمک کرده تا جاذبه لازم را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فراهم کند.

وی گفت: با اجرای قطب دامپروری در حوزه شهرستان مهدی‌شهر موضوعات اصلاح نژادی و فعالیت‌های علمی و فنی توسط جهاد دانشگاهی انجام می‌شود و ما در اجرا از نتایج استفاده کرده و آن را به محیط تولیدکننده و بهره‌بردار انتقال می‌دهیم.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تصریح کرد: از دیگر تحولاتی که با ایجاد قطب دامپروری در شهرستان مهدی‌شهر به وجود می‌آید ایجاد ظرفیت‌های دیگر در بخش تولید گوشت قرمز و شیر است و ما متناسب با امکانات زیربنایی به‌ویژه آب مورد نیاز برای راه‌اندازی این واحدهای ظرفیت‌های جدید در تولید دام سبک شهرستان ایجاد کنیم تا وضعیت موجود به سطح قابل قبولی ارتقا یابد.

قاسمی با اشاره به ظرفیت‌های علمی، پژوهشی و فناوری جهاد دانشگاهی و اهمیت استفاده از این ظرفیت‌ها در حوزه افزایش تولیدات کشاورزی و دامی افزود: این ظرفیت نهفته در جهاد دانشگاهی می‌تواند زمینه ای برای اصلاح ژن و استفاده از خاصیت برتر موجود در دام و در نتیجه افزایش بهره‌وری در تولید گوشت، شیر و همچنین ازدیاد زاد‌ و ولد دام‌ها از طریق بهره‌گیری از دانش‌های نوین و فناوری‌های روز دنیا در استان سمنان فراهم کند.

طراحی سایت توسط فراکارانت