English | شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳

ایجاد ۳ هزار هکتار گلخانه در سواحل مکران با بهره گیری از انرژی خورشیدی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: طرح ایجاد بزرگترین مجتمع گلخانه ای کشور با وسعت سه هزار هکتار در سواحل مکران در جنوب استان با استفاده از انرژی خورشیدی برای تامین برق گلخانه ها و آب شیرین کن تصویب شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، رضا نجفی اظهار داشت: در نشست کمیته ساماندهی و مدیریت سواحل سیستان و بلوچستان که با حضور استاندار و اعضای کارگروه آب و کشاورزی و شماری از مسئولان استانی برگزار شد اجرای این طرح در منطقه لیپار شهرستان چابهار به تصویب رسید.
وی افزود: با اجرای این طرح برای ۳۱ هزار نفر از مردم جنوب سیستان و بلوچستان شغل ایجاد می شود.
وی گفت: با استفاده‌ از فناوری پیشرفته‌ و همکاری متخصصان و سرمایه ‌گذاران خارجی و داخلی قرار است این طرح در منطقه لیپار چابهار واقع در جنوب سیستان و بلوچستان اجرایی شود.
وی ادامه داد: برق مورد نیاز برای گلخانه و آب‌ شیرین‌ کن ‌های این طرح در بستر دریای عمان، با نصب ۳۰۰ هکتار آینه از انرژی خورشیدی تامین خواهد شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: عملیات اجرای این طرح در یک ماه آینده آغاز می شود.
نجفی گفت: با اجرای این طرح، سه میلیون تن انواع محصولات کشاورزی گلخانه ای در سیستان و بلوچستان تولید می شود.
وی افزود: هم اینک ۱۰ هزار هکتار گلخانه در کشور وجود دارد که ۲۵۲ هکتار آن در سیستان و بلوچستان واقع شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بیشترین گلخانه های استان در ایرانشهر، خاش، میرجاوه، زاهدان و شهرستان های منطقه سیستان قرار دارد.
وی افزود: خیار، گوجه، فلفل، بادمجان و سبزیجات برگی و گل شاخه بریده رز از مهمترین محصولات تولیدی در گلخانه های استان است.
به گزارش ایرنا هم اینک در بیش از ۲۰۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان محصولات زراعی و در ۸۰ هزار هکتار از باغ های استان انواع میوه های گرمسیری، نیمه گرمسیری و سردسیری تولید می شود.
تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار در هر سال توان تولید ۲ بار محصول را دارند.
سیستان و بلوچستان با ۲ میلیون و ۷۷۵ هزار و ۱۴ نفر جمعیت و ۱۸۷ هزار و ۵۰۲ کیلومتر مربع وسعت پهناورترین استان کشور شناخته می شود.

طراحی سایت توسط فراکارانت