English | یکشنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۲

بازدید کارشناسان مرکز تحقیقات پنبه کشور از مزرعه مقایسه ارقام پنبه در قطب پنبه استان سمنان|شهرستان گرمسار

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گرمسار از بازدید محققین پنبه کشورازمزرعه  پایلوت مقایسه ارقام ومزرعه نمایشی تغذیه پنبه در شهرستان گرمسارخبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان،”علی جواربلو”گفت:  ابراهیم هزارجریبی، مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی ، حسینعلی متولی، مسئول ارزشیابی دفتر ترویج فناوری وزارت جهاد  کشاورزی، فاخته فرقانی، کارشناس مسئول دفتر پنبه کشور و ضیایی، رئیس گروه ترویج تولیدات کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی  از مزرعه مقایسه ارقام در روستای کهک و مزرعه نمایشی پایلوت تغذیه پنبه در روستای ساروزن  بازدید کردند.

مدیر جهاد کشاورزی گرمسار، گفت؛ طرح مقایسه ارقام پنبه در سطح ۲.۸هکتار و شامل شش رقم، به منظور شناسایی رقم سازگار با منطقه در حال اجرا می باشد.

مهندس جورابلو ادامه داد؛ در مزرعه تحقیقی ترویجی مقایسه ارقام پنبه،۶ رقم کاشمر، شایان ،ورامین ،ساجدی ،ارغوان وخورشید برای دستیابی به رقم برتر و سازگارتر نسبت به شرایط منطقه، کشت شده است.

در سطح شهرستان گرمسار بیش از ۷۰۰ هکتار پنبه کشت شده است، که پیش بینی می شود بیش از ۲۰۰۰۰ تن محصول از این مزارع برداشت شود.

فاطمه سعیدی، مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان  در جمع کشاورزان وکارشناسان شرکت کننده دراین بازدید اظهار کرد: سایت‌های الگویی در راستای آگاهی‌بخشی به کشاورزان برای استفاده از بذرهای اصلاح شده، تغذیه بهینه، پیش آگاهی ومبارزه با آفات و بیماری‌های محصول پنبه در شهرستان‌های پنبه‌خیز استان  ایجاد شد و در ادامه شاهد برگزاری روز مزرعه پنبه در شهرستانهای مختلف و بازدید سایر کشاورزان از این پروژه ها هستیم تا بتوانیم سطح نفوذ دانش فنی به کشاورزان را نیز بالا ببریم.

ابوالفضل شاهمرادی مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان  گفت: نتايج حاصل از ارزيابي این طرح و ساير طرح هاي مشابه در شرايط کشاورز فرصت مغتنمي برای انتخاب ارقام پرپتانسيل و سازگار با منطقه خواهد بود كه قطعاً با توجه به هزينه توليد، ره آورد اقتصادي مطلوبي خواهد داشت.

طراحی سایت توسط فراکارانت