English | پنج شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۲

بازدید گروه تخصصی پنبه وزارت جهادکشاورزی از موزه علم و صنعت گرمسار

درحاشیه بازدید گروه تخصصی پنبه  وزارت جهاد کشاورزی بازدید از موزه علم و صنعت(بنای تاریخی کارخانه پنبه) شهرستان گرمسار انجام شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، علی جورابلو،مدیر جهادکشاورزی شهرستان گرمسار گفت: کارخانه‌ی پنبه‌ی گرمسار در سال ۱۳۰۴ هجری خورشیدی  فعالیت خود ر ا آغاز کرده و در سال ۱۳۸۰ به‌‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این کارخانه درگذشته قلب تپنده نساجی خاورمیانه با بیش  هزار کارگر بود.

علی جورابلو مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گرمسار در این بازدید خاطرنشان کرد  گرمسار به عنوان یکی از شهرهای کویری ایران در استان سمنان به عنوان قطب تولید کننده پنبه در کشور شناخته می شود. در سالهای گذشته زمین های بیشماری در این شهر زیر کشت پنبه قرار داشت، به همین علت پیش از انقلاب کارخانه ای را با مساحت ۳۰ هزار مترمربع برای جمع آوری پنبه بنا نهادند. که نشان از قدمت کشت این محصول و وسعت اراضی کاشت پنبه در شهرستان گرمسار میباشد.

  کارخانه پنبه گرمسار از سازه های تاریخی و البته صنعتی ایران می باشد که در دوره پهلوی ساخته شد، که مشتمل بر کارخانه حلاجی پنبه در دوطبقه و انبارهای ذخیره و نگهداری محلوج و وش خام میباشد که درسالهای اخیر مرمت  و در قالب موزه و گردشگری  مورد بهره برداری قرارگرفته است.

طراحی سایت توسط فراکارانت