با هدف صرفه‌جویی در منابع آبی سمنان؛ کشت « علوفه کینوا» در مزرعه الگویی شهرستان سمنان انجام شد

با هدف صرفه‌جویی در منابع آبی سمنان؛

کشت « علوفه کینوا» در مزرعه الگویی شهرستان سمنان انجام شد

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از انجام کشت « علوفه کینوا» در مزرعه الگویی شهرستان سمنان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، ابوالفضل شاهمرادی اظهار داشت: با توجه به خشکی و در حاشیه کویر بودن این استان  یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش رو در تولید محصولات زراعی استان تأمین و تدارک علوفه مرغوب برای دام سبک و سنگین است.

وی با اشاره به کمبود منابع آبی در استان سمنان گفت: چالش آب و کمبود بارندگی در استان سمنان کشت محصولات کم‌آب بر را در استان ضروری کرده است و لذا سازمان جهاد کشاورزی استان در کشت محصولات کشاورزی به این مهم توجه می‌کند.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: کشت محصولات علوفه‌ای مانند « کینوا» می‌تواند جایگزین خوبی برای سایر علوفه‌های پرآب بر مانند یونجه و ذرت علوفه‌ای در استان سمنان باشد و لذا کشت این محصول علوفه‌ای با احداث مزرعه الگویی در سمنان آغاز شده است.

شاهمرادی با اشاره به برخی مزایای کشت این محصول گفت: این محصول علاوه بر کم آب بر بودن از نظر کیفی و پروتئین لازم بسیار غنی بوده و حتی به صورت تازه خوری در خوراک انسان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه این محصول به سرما حساس است برای به دست آوردن نتیجه مناسب از این کشت مزرعه الگویی این محصول در سمنان احداث شد.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: کشت « کینوا» در سراسر کشور به ویژه در استان‌های گرمسیر به صورت آزمایشی و در برخی نقاط برای تولید محصول کشت شده است و در استان سمنان نیز در حال حاضر به صورت آزمایشی آغاز شده و در صورت کسب نتیجه مناسب؛ کشت این محصول در استان انجام می‌شود.

شاهمرادی با اشاره به کمبود منابع آبی در استان گفت: مصرف بهینه منابع آبی موجود در استان یکی از ضروریات است و لذا سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان نیز با هدف صرفه جویی در آب و مدیریت منابع آبی در حال اجرای طرح‌های گوناگون است.

وی خاطر نشان کرد: اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در سطح مزارع استان، تدوین الگوی کشت و همچنین کشت محصولات کم آب بر برخی از اقدامات سازمان با هدف مدیریت منابع آبی در استان است.

طراحی سایت توسط فراکارانت