English | یکشنبه, ۲ مهر , ۱۴۰۲

برداشت ۱۰۰۰۰ تن زیتون از باغات استان سمنان

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: امسال ۱۰ هزار تن زیتون از باغات این استان برداشت شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، مهدی قرائیان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سطح زیر کشت زیتون استان سمنان چهار هزار و ۳۳۹ هکتار است.

وی افزود: حدود یکهزار هکتار از این میزان باغات جدیدالاحداث و غیر بارور و مابقی بارور است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: عمده سطح زیر کشت در شهرستان‌های گرمسار آرادان سمنان و سرخه است و تولید میوه زیتون در سال جاری بیش از ۱۰ هزار تن است.

قرائیان گفت: کار برداشت زیتون برای مصرف کنسروی از اواسط مردادماه آغاز شده است ولی عمده محصول زیتون تولید شده در استان برای روغن‌کشی از اوایل مهرماه برداشت می‌شود و در حال حاضر رو به پایان است.

وی تصریح کرد: ۳۰ درصد زیتون تولید شده در باغات استان مورد مصرف کنسروی و ۷۰ درصد از مجموع تولید برای تبدیل به روغن زیتون به کارگاه‌های روغن‌کشی منتقل می‌شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان‌ افزود: در حال حاضر ۸ کارگاه فرآوری روغن زیتون در استان و در شهرستان‌های مختلف مستقر و فعال است.

قرائیان گفت: عمده رقم زیتون کشت شده در استان با حمایت‌های یارانه‌ای برای تأمین نهال رقم زرد است و امسال برای توسعه کشت نهال یارانه دار تأمین شده است.

وی گفت: همچنین توسعه ارقام زودبازده و پربازده مانند رقم آربکین و نیز تغییر ارقام نامناسب از طریق پیوند سرشاخه کاری در دستور کار جهاد کشاورزی استان سمنان است.

طراحی سایت توسط فراکارانت