English | جمعه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۳

برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای تولید ۱۴ میلیون تن محصولات پروتئینی در سال ۹۶

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی وضعیت تولید و صادرات محصولات پروتئینی سال ۹۵ را مطلوب دانست و گفت: دولت برنامه رونق تولید و صادرات محصولات پروتئینی، گوشت مرغ، تخم مرغ و فرآورده های لبنی را امسال در دستور کار دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،’حسن رکنی افزود: برای سال جاری، تولید حدود ۸۴۰ هزارتن گوشت قرمز، ۱۰ میلیون تن شیرخام، دو میلیون و ۲۰۰ هزارتن گوشت مرغ و ۹۹۰ هزارتن تخم مرغ و ۸۶ هزارتن عسل هدف گذاری شده است.
وی اظهارداشت: بنابراین برنامه امسال رونق تولید و صادرات در این بخش است که به طور جد پیگیری می شود.
وی یادآورشد: در سال ۹۵ پیش بینی تولید ۸۲۰ هزارتن گوشت قرمز، ۹ میلیون و ۶۵۰ هزارتن شیرخام، ۲ میلیون و ۱۷۰ هزارتن گوشت مرغ، ۹۵۰ هزارتن تخم مرغ و ۸۳ هزارتن عسل را داشتیم، که این اهداف با تولید ۸۱۵ هزارتن گوشت قرمز، ۹ میلیون ۵۱۰ هزارتن، دو میلیون و ۱۰۰ هزارتن ۹۴۰ هزارتن تخم مرغ و ۸۱ هزارو ۵۰۰ تن عسل تقریبا محقق شد.
وی تصریح کرد: بنابراین طی این مدت، تولید گوشت قرمز ۹۹٫۵ درصد، شیرخام ۹۸٫۵ درصد، گوشت مرغ ۹۹٫۵ درصد، تخم مرغ ۹۹ درصد و عسل ۹۸ درصد محقق شده بود.
وی با بیان این که در ۱۱ ماهه سال ۹۵ نزدیک ۷۵۰ هزارتن فراورده های لنبی به کشورهای هدف صادر شده است گفت: این درحالیست که آمار صادرات اسفندماه هنوز مشخص نشده اما رکورد بی نظیر صادرات لبنیات را داشته ایم.
به گفته وی، سال ۹۴ حدود ۶۰۰ هزارتن فراورده های لبنی صادر شده است.
وی نیاز مصرفی گوشت قرمز کشور را بیش از ۹۰۰ هزارتن در سال دانست و اضافه کرد: در بخش گوشت قرمز ۸۲۰ هزارتن گوشت قرمز در داخل تولید می شود و ناگزیریم برای تامین نیاز داخلی نزدیک ۱۰ درصد نیاز کشور را از محل واردات تامین کنیم.
وی عسل صادراتی سال ۹۵ را یک هزارو ۳۰۰ هزارتن عنوان کرد و ادامه داد: در عسل بازار خوبی در کشورهای منطقه داریم که تصورمان این است که به واسطه کششی که در داخل کشور روی قیمت عسل وجود دارد، اقبال برای صادرات ک شده است.

طراحی سایت توسط فراکارانت