بهره‌برداری از باغ انگور در بسطام

هم‌زمان با چهارمین روز از هفته دولت باغ انگور « دارای طرح سیستم داربستی» با حضور مهندس هاشمی، استاندار سمنان در بسطام افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، این پروژه بخش کشاورزی استان سمنان در چهارمین روز از هفته دولت و با سفر استاندار سمنان به این منطقه به بهره‌برداری رسد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان در حاشیه افتتاح این پروژه اظهار داشت: این باغ انگور ۱۴ هکتار بوده و سیستم داربستی در آن اجرا شده است.

محمدرضا قاسمی با اشاره به ارقام کشت شده در این باغ انگور گفت: ۱۳ هکتار رقم شاهانی و یک هکتار به‌صورت پایلوت و کشت ارقام مختلف ایرانی و خارجی است.

وی به اعتبار هزینه شده برای افتتاح این طرح بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: میزان یارانه دریافتی ۷۷۰ میلیون ریال، میزان سرمایه شخصی ۷۰ هزار میلیون ریال، میزان اشتغال‌زایی مستقیم ۲۵ نفر و میزان تولید سالیانه حداقل ۳۰ تن عملکرد انگور در هکتار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان درباره وضعیت کشت انگور در شرق استان سمنان گفت: در این شهرستان به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب انگور از مهم‌ترین محصولات باغی است کشت انگور سابقه طولانی داشته و توسعه و تولید انگور با هدف مصرف تازه خوری است.

قاسمی درباره «سیستم داربستی» انگور یا طرح «فراز انگور» نیز گفت: استفاده از سیستم‌های تربیت انگور و داربستی کردن باغات انگور روزبه‌روز در حال توسعه و پیشرفت بوده و یکی از اهداف استفاده از سیستم‌های تربیت در تاکستان‌ها دستیابی به مدیریت تاج بوته و تعادل در رشد شاخساره به‌منظور تسهیل در ایجاد و تشکیل مواد فتوسنتزی به کمک نفوذ نور بیشتر است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سیستم داربستی باغات انگور در ۵۰ هکتار از باغات استان سمنان اجرا شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: یکی از مسائل و مشکلات این طرح هزینه بالای اجرای آن است و هزینه متوسط هر هکتار و تبدیل باغات انگور سنتی (پاچراغی) به داربستی نیاز به چهار هزار میلیون ریال اعتبار دارد.

قاسمی درباره مزایای سیستم داربستی نیز گفت: رشد یکنواخت و منظم تاک‌ها با استفاده از نور مستقیم خورشید، امکان مکانیزه کردن و تسهیل در عملیات داشت و برداشت و بهره‌وری در آب مهم‌ترین مزیت تولید انگور در این روش است.

وی از کنترل بهتر آفات و بیماری‌ها به دلیل نفوذ نور بیشتر به داخل تاج درختان و تهویه بهتر کاهش هزینه‌های «کاهش هزینه‌های مربوط به مدیریت تاکستان به‌واسطه کاهش استفاده از نیروی کار» به عنوان دیگر مزایای طرح فراز انگور نام برد و افزود: افزایش ضریب مکانیزاسیون (کاهش چشمگیر هزینه‌های داشت و تسهیل در عملیات شخم سالیانه، آبیاری، سم‌پاشی، کود دهی و هرس)، افزایش کیفیت، کمیت و میزان تولید محصول به دلیل اکسیژن‌رسانی و نور بهتر و کاهش ضایعات ناشی از بارندگی در زمان برداشت از دیگر مزایای طرح داربستی کردن انگور در تاکستان‌ها است.

طراحی سایت توسط فراکارانت