بهره‌وری در جهان امروز بدون فعالیت‌های دانش‌بنیان امکان تحقق ندارد/ دولت تاکید ویژه‌ای بر صیانت از منابع آب و خاک دارد

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان این که بهره‌وری در جهان امروز بدون فعالیت‌های دانش‌بنیان امکان تحقق ندارد، گفت: کشور از نیروهای جوان، تحصیل‌کرده، شجاع و خطرپذیر برخوردار است که اگر احساس کنند چتر حمایتی بالای سر آنها قرار دارد، مسیر رشد و توسعه را با سرعت بیشتری طی خواهند کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از سایت معاون اول رئیس‌جمهور، محمد مخبر در نشست با مسوولان و مدیران مجموعه شرکت‌های دانش‌بنیان «پیشران»، ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته در راستای توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان، گفت: خوشبختانه این مجموعه به موضوعاتی که به چالش‌هایی برای کشور تبدیل شده، ورود کرده و دستاوردهای حاصله به لحاظ راهبردی و کلان برای کشور دارای اهمیت فراوان است.

وی با تاکید بر این که بهره‌وری در جهان امروز بدون فعالیت‌های دانش‌بنیان امکان تحقق ندارد، افزود: کشور از نیروهای جوان، تحصیل‌کرده، شجاع و خطرپذیر برخوردار است که اگر احساس کنند چتر حمایتی بالای سر آنها قرار دارد، مسیر رشد و توسعه را با سرعت بیشتری طی خواهند کرد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه تأمین آب و غذا از چالش‌ها و مسایل اصلی آینده جهان خواهد بود، خاطرنشان کرد: دولت تأکید ویژه‌ای بر صیانت از منابع آب و خاک و به ویژه خاک دارد چرا که معمولا در روش‌های سنتی کشاورزی، منابع خاک دچار آسیب می‌شود.

وی با اشاره به حوزه‌های مختلف فعالیت این شرکت‌ها در حوزه کشاورزی تصریح کرد: موضوعاتی که شما به آن ورود کرده‌اید به دلیل بهره‌گیری از روش‌های دانش‌بنیان، قیمت تمام شده پایین و کاهش استفاده از کود و سموم، تا حد زیادی ضمن افزایش بهره‌وری، از آسیب به سلامت جامعه نیز جلوگیری می‌کند.

مخبر از مسوولان این شرکت‌ها خواست با توجه به ظرفیت‌ها و مزیت‌های هر استان، طرح‌هایی را متناسب با مسایل و چالش‌های اصلی آن استان در دستور کار قرار دهند و افزود: البته نیاز نیست که طرح‌ها و کارها از ابتدا در مقیاس بزرگ انجام شود چرا که ممکن است فعالان هر بخش که به روش سنتی کار می‌کنند، در ابتدا حاضر به پذیرش ریسک نباشند اما اگر کارها در مقیاس کوچک انجام شود و نتایج حاصله را مشاهده کنند، قطعا در ادامه همراهی کامل خواهند داشت.

وی همچنین با اشاره به دستاوردهای این مرکز در حوزه دامپروری افزود: اصلاح نژاد و خودکفایی در تأمین خوراک دام از اقدامات مثبتی است که می‌تواند میزان آسیب به دامداری‌های کوچک و خانگی را به حداقل ممکن کاهش داده و فعالان این بخش را مورد حمایت قرار دهد.

در این نشست مسوولان شرکت‌های دانش‌بنیان نیز گزارشی از دستاوردها و روش‌های ایجاد تحول در بخش کشاورزی و صیانت از منابع آب و خاک کشور، روش‌های نوین دامپروری، محصولات جدید حوزه سلامت، روش‌های درمانی جدید و… ارایه کردند.

بر اساس این گزارش، با اجرای برنامه‌های دانش‌بنیان تدوین شده، از کشاورزی سنتی به کشاورزی هوشمند، فوق پیشرفته و پیشتاز خواهیم رسید و تحولاتی بزرگ و اساسی در صرفه‌جویی آب، بهره‌وری در تولید محصولات کشاورزی و حل بحران آب در کشور ایجاد خواهد شد.

کاهش معنادار مصرف آب، رفع آلودگی آب از طریق کنترل میزان و نوع کود و سموم و تحولات عظیم در سه بخش آب، غذا و سلامت از جمله دستاوردهای اجرای برنامه‌های پیش‌بینی شده این مجموعه خواهد بود.

گفتنی است؛ این برنامه‌ها قرار است با رویکرد مردم‌پایه و با استفاده از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل مردم در قالب ایجاد نهضت پیشران بزرگ مردمی و دانش‌بنیان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اجرایی شود.

در پایان این برنامه معاون اول رئیس جمهور از برخی پروژه‌ها و طرح‌های عملیاتی این مجموعه دانش‌بنیان از جمله مسکن بتنی پیش ساخته، سیستم سیلاژ علوفه و یونجه تر، سیستم آبیاری زیرسطحی، ماشین‌آلات جدید حفاری، کیت‌های تخصصی تشخیص بیماری و ماشین‌آلات فرآوری پشم دام بازدید کرد.

طراحی سایت توسط فراکارانت