English | پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳

تجمیع و یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی به عنوان یک اولویت پیگیری می‌شود

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: تجمیع و یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی به عنوان یک اولویت مهم از سوی سازمان امور اراضی کشور در سال ۱۴۰۲ تعریف شده و پیگیری آن در دستور کار است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، محمدرضا قاسمی درباره فرآیند پیگیری تجمیع و یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی در این استان اظهار داشت: کارگروه مربوط پیگیری این مهم در استان شکل گرفته و جلسات متناظر در شهرستان تشکیل شده است.

وی از شناسایی پایلوت‌هایی که آمادگی اجرای موضوع یکپارچه‌سازی را دارند خبر داد و گفت: این مهم در شهرستان‌ها در حال پیگیری است و امیدواریم با همراهی بهر‌برداران خرده مالک  در مناطقی که رصد شده اقدام خوبی در زمینه یکپارچه سازی اراضی کشاورزی، کشت یکپارچه و نهایتا تجمیع اراضی صورت گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان ابراز امیدواری کرد تا با اجرای این مهم به بهبود راندمان تولید و افزایش بهره‌وری در واحد سطح دست یابیم.

قاسمی از صدور اسناد کشاورزی به عنوان دیگر موضوع مهم در حوزه زمین نام برد و گفت: مقدمه اجرای این مهم، کاداستر و قبل از آن رفع تداخلات است.

وی با بیان اینکه استان سمنان نخستین استان در حوزه رفع تداخلات ناشی از اجرای مقررات موازی را در حوزه زمین در پایان سال ۱۴۰۱ را به اتمام رساند افزود: در گام‌های بعدی با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان و واحدهای شهرستانی، بحث کاداستر اراضی و حدنگاری‌ها و متعاقباً صدور سند در حال انجام است و قراردادها با شرکت‌های مورد نظر منعقد شده است و امیدواریم در این حوزه نیز شاهد اتفاقات مطلوبی باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان ابراز امیدواری کرد تا با اقدامات انجام شده، تعهد و قراری که در وعده‌های دولت درباره صدور اسناد اراضی داده شده است محقق شود.

قاسمی درباره اینکه چه مشوقاتی برای خرده مالکان برای ورود به موضوع یکپارچه‌سازی در نظر گرفته شده است گفت: موضوع اصلی که کشاورزان خرده مالک اقبال مناسبی برای ورود به بحث یکپارچه‌سازی داشته باشند ایجاد انگیزه است.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از این مشوق‌ها در زمینه اجرای عملیات آب و خاک و همچنین کمک بلاعوض دولتی در حوزه آب و خاک است که هم در توسعه سیستم‌های نوین آبیاری، روشهای انتقال و کانالهای آبرسانی و تسطیح اراضی  اعطا می‌شود و در اعطای تسهیلات این اولویت مد نظر قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان  با بیان اینکه یکپارچه‌سازی یکی از ظرفیت‌هایی که ایجاد می‌کند توسعه مکانیزه کردن کشت است و در اراضی با قطعات فنی و اقتصادی مناسب فرآیند مکانیزاسیون بهتر قابل اجرا است؛ خاطرنشان کرد: تلاش شده تا تسهیلاتی که برای مکانیزاسیون اعطا می شود به این سمت و سو سوق یابد و کشاورزانی که به سمت یکپارچه‌سازی اراضی می‌روند در اولویت تسهیلات مکانیزاسیون باشند.

قاسمی با تأکید بر اینکه در زمینه یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی نیازمند مشوق‌های قوی‌تر و جدی‌تر هستیم گفت: علی رغم قوانین مصرح در حوزه زمین، اما متأسفانه با فرآیند و روندی سریع در خرد شدن اراضی و و خارج شدن اراضی از حیث فنی و اقتصادی و قطعات مناسب مواجه هستیم و از این رو نیازمند مشوق جدی‌تر هستیم تا از خرد شدن اراضی جلوگیری شود.

وی ابراز امیدواری کرد تا با تجمیع و یکپارچه‌سازی اراضی در جهت توسعه کشت گام برداریم.

طراحی سایت توسط فراکارانت