English | دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳

تخصیص مواد اولیه مورد نیاز صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان در استان ها تسهیل می شود

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، از تسهیل تخصیص مواد اولیه مورد نیاز صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان در استان ها خبر داد و گفت: تلاش داریم با تصویب این موضوع در هیات مدیره نیاز صنایع در استان ها را تامین کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،’حسن رکنی’ در نشست اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس با اعضای هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان در تایید دیدگاه برخی تولیدکنندگان مبنی بر تاثیر خوراک آماده در بهبود ضریب غذایی و کاهش هزینه های تولید، افزود: اکنون در استان ها کارخانجات تولید کننده خوراک دام ، طیور و آبزیان نیاز به مواد اولیه دارند که ما برای ارایه خدمات بهتر به تولیدکنندگان سعی داریم با تصویب در هیات مدیره نیاز استان ها را از طریق شرکت پشتیانی امور دام برطرف کنیم.
وی درباره موضوع در اختیار قرار ندادن نهاده ها به صورت خام به پرورش دهندگان اظهارداشت: این موضوع باید در شرایطی که تشکل ها و پرورش دهندگان حضور داشته باشند، بررسی شود و نمی توان یکطرفه به این موضوع نگاه کرد زیرا ممکن است مشکلاتی را برای پرورش دهندگان ایجاد کند.
ضریب تبدیل غذای دام کاهش می یابد
وی درباره ضریب تبدیل صنعت خوراک دام و طیور گفت: اگر می خواهیم بهره وری کامل و نتیجه خوبی بگیریم باید همه اجزا مورد نیاز تولید تا مصرف دیده شود و در شرایط سنتی به نتیجه مطلوب نمی رسیم.
وی اضافه کرد: در این بخش نیازمند متخصصانی هستیم که اجزای جیره غذای خوراک دام، طیور و آبزیان را رصد و در خلال آماده سازی خوراک برخی عوامل محدود کننده جذب خوراک را کاهش دهند.
وی اضافه کرد: مشخص است که این تحولات می تواند در بهبود ضریب تبدیل غذایی اثر بخشی خوبی داشته باشد به طور مثال در بخش طیور با برخی شاخص ها می توانیم ضریب تبدیل غذایی را از دو به ۱٫۷ برسانیم.
به گفته وی، این درحالیست که در برخی کشورها ضریب تبدیل غذایی ۱٫۳ و ۱٫۴ است و برخی کشورها توانستند در وزن پایین تری مرغ را پرورش دهند.

ماشین آلات صنعت خوراک دام به روز نیست
وی با اشاره به این که دستگاه و ماشین آلات صنعت خوراک دام و طیور به روز نیست گفت: در برخی پروژه ها سرمایه گذاری های اولیه انجام شده اما هنوز تکمیل نشده است بنابراین باید تسهیلاتی در اختیار بخش قرار داده شود تا این طرح ها تکمیل و به بهره برداری برسند.
وی اضافه کرد: در گذشته مجوز صدور کارخانجات توسط ادارات کل صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی استان ها صادر می شد و به نظر می رسد که احتمالا برخی از استان ها سلیقه ای عمل می کردند و اهمیتی نداشت که این مجوز کجا صادر می شود بلکه مهم این بود که اتفاق بیفتد.
وی افزود: مشکل صدور مجوزها باید توسط امور بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی بازبینی شود.
با واحدهای تولیدی غیرمجاز خوراک دام موافق نیستیم
وی درباره واحدهای تولیدی خوراک دام غیرمجاز گفت: ما با وجود واحدهای تولیدی غیرمجاز خوراک دام و طیور و آبزیان موافق نیستیم اما این موضوعی نیست که از عهده اداره کل های جهاد کشاورزی در استان ها بر بیاید بلکه باید این مهم ساماندهی شود زیرا برخی معیشتشان از محل تولید خوراک دام، طیور و ابزیان تامین می شود.
وی اضافه کرد: همچنین این موضوع باید متناسب با شرایط هر استان پیگیری شود.
این مقام مسئول، مشکل حذف آسیاب میکسرها در واحدهای تولیدی را مربوط به حوزه دامپزشکی کشور دانست.

طراحی سایت توسط فراکارانت