English | جمعه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۳

تشکیل رصدخانه کشاورزی میراثی ماندگار در دولت سیزدهم/ راه‌اندازی کمیته ارزان‌سازی برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی گفت: با توجه به تاکید و توصیه‌های مقام معظم رهبری، رصدخانه کشاورزی به عنوان میراثی ماندگار از دولت سیزدهم برای ارائه آمار و اطلاعات دقیق تشکیل شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز در مراسم رونمایی دستاوردهای تحقیقاتی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) اظهار کرد: تجربه سال‌های گذشته و آنچه امروز داریم نشان می‌دهد بخش کشاورزی رو به رشد است، اما مساله فعلی ما سرعت این رشد است، یعنی کاری که سازمان تات انجام می‌داد، اکنون با سرعت بیشتر و عملیاتی‌تر به عرصه عمل برسد و باید کارهایی که قبلاً انجام دادیم را امروز کاربردی کنیم.

وی افزود: این امر ممکن نیست مگر اینکه ارتباط بخش تحقیقات و اجرا افزایش یابد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه کشاورزی پیام داشت؛ حوزه غذا و امنیت غذایی برای رهبر این جامعه فوق‌العاده حایز اهمیت است و این امر نگاه و هوشمندی فوق‌العاده و شناخت دقیق شرایط جهانی را نشان می‌دهد که پیام اول ایشان به بخش کشاورزی است.

وی افزود: دومین مساله در زمینه توصیه‌هایی است که رهبری عنوان کردند باید در دستور کار قرار گیرد.

مقام عالی وزارت ادامه داد: بازدید رهبری یک بازدید معمولی نبود و چند نکته داشت که برای اینها وظیفه برنامه‌ریزی داریم. نکته اول موضوع آمار و اطلاعات حوزه کشاورزی بود که به ریز و با دقت، تاکید و پیگیری سوال می‌کردند.

وی افزود: این امر نشان دهنده دقت نظر مقام معظم رهبری و اطلاعات دقیق و پیگیری ایشان از حوزه کشاورزی است.

ساداتی‌نژاد با بیان این که ما از ابتدای دولت سیزدهم پنج محور اصلی در حوزه کشاورزی پیگیر هستیم، گفت: اولین مورد موضوع رصدخانه کشاورزی است. همه می‌دانیم در بخش کشاورزی یکی از مشکلات ما نبود آمار و اطلاعات دقیق است؛ یعنی هیچ یک از مسوولان، محققان و معاونان به طور دقیق نمی‌توانند میزان تولیدات کشاورزی را اعلام کنند؛ یعنی با جستجویی آمار تولیدات کشاورزی را از ۹۰ تا ۱۴۰ میلیون تن داریم که روی هر رقم نقدی وجود دارد.

به گفته وی، ابتدای هر دولت یک رقم و انتهای دولت‌ها رقمی دیگر اعلام می‌شود و این امر نشان می‌دهد آمار ما برآوردی است و آمار دقیقی نداریم که گویای ضعف بخش کشاورزی است و باعث می‌شود مدیریت خوبی نداشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: این عدم مدیریت در حوزه اقتصاد مردم نیز اثرگذار است؛ یعنی ما کمبود و بیش محصول کشاورزی داریم و اقتصاد کشاورز ما را دچار چالش می‌کند و در نهایت امنیت غذایی پایدار کشور دچار مشکل خواهد شد.

وی گفت: گران‌بهاترین متاع، داده‌ها و اطلاعات بخش کشاورزی است و هر کسی اطلاعات درست و دقیقی داشته باشد، مدیریت خوبی انجام می‌دهد.

ساداتی‌نژاد تصریح کرد: در دنیا بعد از حوزه‌های نظامی، حوزه‌های امنیت غذایی و غذا دومین فرماندهی را برعهده دارند.

وی گفت: بر این اساس رصدخانه کشاورزی تشکیل شده است، البته چون این کار نیاز به زمان دارد اما به طور طبیعی در دوره اول دولت سیزدهم به پایان خواهد رسید تا میراث ماندگاری از سوی دولت سیزدهم باقی بماند که در آن اطلاعات دقیق سطح زیرکشت، مکان‌های تولید، تولیدکنندگان و نوع تولیدات بر اساس استاندارد مشخص خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی موضوع دیگر مدنظر مقام معظم رهبری را بهره‌وری بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: متولی بهره‌وری این بخش سازمان تات است، البته برای بهره‌وری کارهایی انجام دادیم؛ اما باید این اقدامات منسجم و هدفمندتر باشد.

وی پیشنهاد داد: باید در این بخش از ظرفیت همه بخش‌ها استفاده شود، به همین منظور می‌توان مسابقه افزایش بهره‌وری را در نظر گرفت و به بهره‌وری شهرستان‌ها و استان‌های مختلف نمره داد تا ضمن ایجاد رقابت از ظرفیت‌های استانی استفاده شود.

ساداتی‌نژاد اظهار داشت: برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی، کمیته ارزان‌سازی در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی راه‌اندازی شد.

وی، یکی دیگر از توصیه‌های مقام معظم رهبری را حضور فعال بخش خصوصی بوده است، اظهار داشت: تلاش داریم امور به بخش خصوصی واگذار شود.

مقام عالی وزارت، توصیه‌های دیگر مقام معظم رهبری را در خصوص تامین مالی و استفاده از ظرفیت‌های صندوق توسعه ملی دانست و افزود: در این حوزه می‌توانیم از طریق مجلس و صندوق مذکور در بخش کشاورزی استفاده کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی درباره توصیه مقام معظم رهبری برای استفاده از ظرفیت‌های بومی کشور، تصریح کرد: در این بخش تلاش داریم تا از ظرفیت بومی و پهنه سیستان و بلوچستان بهره ببریم.

طراحی سایت توسط فراکارانت