English | شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۳

تغییر غیرمجاز کاربری اراضی ممنوع است؛ مردم مراقب کلاهبرداران باشند

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به اینکه اجازه تغییر غیرمجاز کاربری اراضی کشاورزی در این استان را نمی دهیم گفت: شهروندان مراقب سودجویان و کلاهبرداران در هنگام خرید زمین باشند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، غلامرضا خراسانیان در آستانه فرارسیدن سالروز تاسیس سازمان امور اراضی  اظهار داشت: سازمان امور اراضی کشور از زمان تشکیل وظایف مهمی برای حفاظت از اراضی کشاورزی در کشور را بر عهده گرفت.

وی افزود: بخشی از این وظایف که بر اساس قوانین و مقررات برای اجرا بر عهده سازمان امور اراضی گذاشته شد در حیطه وظایف بخش کشاورزی و حفاظت از خاک کشاورزی است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: مهمترین وظیفه و دغدغه همکارانمان در سطح استان حفاظت از اراضی کشاورزی و حفاظت از خاک کشاورزی است که مهمترین مسئله در امنیت غذایی است.

خراسانیان تأکید کرد: در استان سمنان، با یگان حفاظت ویژه‌ای که تشکیل شد، عملیات شناسایی تغییر کاربری های غیرمجاز و شناسایی احداث بناهای غیرمجاز در حال اجرا بوده و سعی بر این است که به نحو مطلوب از خاک اراضی کشاورزی حفاظت شود.

وی با بیان اینکه قانون حفظ کاربری دو بخش دارد که بخشی از آن مرتبط با جلوگیری از تغییر کاربری‌های غیرمجاز بوده و بخش دیگر آن مربوط به صدور مجوزهای تغییرکاربری‌های ضروری  است؛ چرا که در ماده یک قانون حفظ کاربری عنوان شده است که تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی مطلقاً ممنوع است؛ مگر در موارد ضروری.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه قسمتی از قانون حفظ کاربری، مربوط به حفاظت از اراضی کشاورزی است و این مهم توسط یگان حفاظت اراضی کشاورزی انجام می‌شود خاطرنشان کرد: بخش دیگری از قانون حفاظت کاربری که مربوط به مباحث تبصره یک ماده یک این قانون می‌شود؛ مبنی بر لزوم بحث صدور مجوزهای تغییر کاربری اراضی کشاورزی در موارد ضروری است.

خراسانیان تصریح کرد: بر اساس قانون تشخیص این ضرورت به عهده کمیسیون معروف به کمیسیون تبصره یک است و این کمیسیون ضرورت تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی را تشخیص می‌دهد.

وی عنوان کرد: بیشتر صدور مجوز تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان سمنان توسط کمیسیون تبصره یک در سال ۱۴۰۱ در قالب بخش دامداری، مرغداری و گلخانه و بعضاً طرح‌های گردشگری و طرح‌های خانه کارگری و احداث استخر یا انبار بوده و این این تغییر کاربری‌ها فقط در موارد ضروری صورت گرفته است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان عنوان کرد: با توجه به اینکه بر اساس قانون حفظ کاربری در وهله اول حفاظت از اراضی کشاورزی را در نظر دارد و در وهله بعد صدور مجوز را فقط در موارد ضروری مدنظر قرار می‌دهد؛ تشخیص این ضرورت از طریق کمیسیون تبصره یک با حساسیت کامل انجام می شود و تنها در صورت نیاز و ضرورت این مجوزها صادر می‌شود.

خراسانیان با تأکید بر تمرکز مدیریت امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بر حفاظت از کاربری اراضی کشاورزی بیان کرد: در بخش دوم قانون حفاظت اراضی کشاورزی که مربوط به حفاظت از کاربری‌ها است؛ مدیریت امور اراضی سعی دارد با اجرای به موقع قانون و شناسایی تغییر کاربری‌های غیرمجاز و بناهای غیرمجاز احداث شده و در حال احداث، نسبت به اجرای قانون در این موارد اقدام کرده و جلوی تخلفات و افزایش بی رویه تغییر کاربری آن گرفته شود.

وی عنوان کرد: مقابله قانونی که با این نوع تخلفات انجام می‌شود دو نوع است و این برخورد بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون و ماده ۳ قانون حفاظت از اراضی کشاورزی صورت می‌گیرد.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: در صورتی که یگان حفاظت از اراضی کشاورزی رأساً در بازدیدها و گشت‌های خود بناهای غیرمجاز یا کاربری‌های غیرمجاز در اراضی کشاورزی را شناسایی کنند؛ با دستور دادستان نسبت به اجرای مفاد تبصره دو قانون حفاظت از اراضی کشاورزی اقدام و رأساً با حضور نماینده دادستان نسبت به قلع و قمع بنا اقدام می‌کنند.

خراسانیان تصریح کرد: البته در این زمینه به طور حتم مراحل قانونی شامل صدور اخطار توقف عملیات به مالکان طی شده و در صورتی که متخلّف به اخطارها توجه نکند با حضور نماینده دادستان نسبت به قلع و قمع بنا اقدام میشود.

وی افزود: نوع دوم برخورد قانونی با تغییرکاربری‌های غیرمجاز در اراضی کشاورزی، به صورت اجرای ماده ۳ قانون حفاظت از اراضی کشاورزی است و در این زمینه باید گفت که با توجه به اینکه این تغییر کاربری از نظر قانون جرم شناخته می‌شود؛ در ماده ۳ این قانون، نسبت به مالکان این گونه بناها به عنوان بنای غیرمجاز به دستگاه قضا اعلام جرم شده و شکایتی علیه به مالک و یا احداث کننده آن بنای غیرمجاز به محاکم قضایی طرح می‌شود.

طراحی سایت توسط فراکارانت