تفاهم نامه احداث نخستین مرکز تکثیر ماهی تیلاپیا در استان سمنان امضا شد

   

تفاهم نامه همکاری برای ایجاد مرکز پرورش و تکثیر ماهی تیلاپیا در استان سمنان با حضور رئیس سازمان شیلات ایران و استاندار سمنان امضا شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، با انعقاد این تفاهم‌نامه سمنان به جمع استان های تولید کننده ماهی تیلاپیا در کشور می‌پیوندد.رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان در حاشیه انعقاد این تفاهم نامه با اشاره به اهمیت اجرای این پروژه مهم اقتصادی در این استان گفت: تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا در آبهای شور و کم کیفیت قابل اجرا است و این مهم با توجه به وضعیت منابع آبی استان سمنان بسیار اقتصادی است.
سید حسن میرعماد با بیان اینکه بر اساس مطالعات انجام شده استان سمنان یکی از استان‌های مستعد پرورش ماهی تیلاپیا در کشور محسوب می‌شود از برنامه‌ریزی سازمان جهاد کشاورزی این استان برای توسعه پرورش ماهی تیلاپیا در این استان خبر داد.
وی با اشاره به ملزومات احداث واحدهای تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا خاطرنشان کرد: برای تولید هر ۳۰۰ تن ماهی تیلاپیا در مزارع پرورش این نوع ماهی در یک دوره، حدود یک هکتار زمین مورد نیاز است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به اینکه دوره زمانی کم برای پرورش ماهی تیلاپیا یکی از مزیت‌های مهم این نوع ماهی نسبت به دیگر آبزیان است تصریح کرد: بر این اساس اجرای طرح پرورش و تکثیر ماهی تیلاپیا در استان سمنان برای نخستین بار به صورت تجاری انجام می‌شود.
به گفته میرعماد در این مرکز تکثیر و پرورش ماهی سالانه بیش از ۲ میلیون قطعه بچه ماهی تیلاپیا و ۵۰۰ تن از این نوع ماهی به صورت پرواری تولید می‌شود.
وی با اشاره به هزینه لازم برای ایجاد این مرکز تکثیر ماهی تیلاپیا تصریح کرد: برای تکمیل و بهره‌برداری از این مرکز پرورش ماهی بیش از ۵۰ میلیارد ریال اعتبار لازم است.

طراحی سایت توسط فراکارانت