English | سه شنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۲

تهدیدات در حوزه امنیت غذایی در سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان رصد می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: تهدیدات در حوزه امنیت غذایی در سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان رصد می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی سمنان،  سید حسن میرعماد اظهار داشت: امنیت غذایی بسیار مهم است و تهدیدات در این حوزه همیشه در سازمان مورد بررسی بوده و جلسات منظمی به صورت مستمر برگزار می‌شود.

وی با اشاره به تهدیدات متعدد در حوزه بخش کشاورزی گفت: آفات، بیمار‌های دامی و  گیاهی، بیماری‌های آبزیان و .. برخی از این تهدیدات است که در حوزه پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی به طور ویژه به آن توجه می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به ضرورت اختصاص اعتبار ویژه در این حوزه خاطرنشان کرد: اعتبارات در فرمتی مربوط به پدافند غیرعامل در حوزه تخصصی احصا شود و در سال ۱۴۰۱ این اعتبار گنجانده شود و به نوعی از این اعتبارت برای پدافند غیرعامل استفاده شود.

استفاده از آب های شور و لب شور در جهت پرورش آبزیان در دستور کار است

میرعماد با بیان اینکه استفاده از آب های شور و لب شور در جهت پرورش آبزیان در دستور کار است گفت: این امر یکی از راهکارها در حوزه تولید در بخش کشاورزی و می‌توان به صورت دو منظوره هم پررورش آبزیان انجام شود هم آب کشاورزی باشد.

وی با بیان اینکه در استان سمنان درصد قابل توجهی در حوزه شیلات فعالیت صورت گرفته است گفت: پرورش آبزیان دو منظوره باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه باید از ظرفیت های موجود بخش کشاورزی در راستای امنیت غذایی استان بهر گرفت گفت: استفاده از آبهای شور و لب شور پرورش ماهی گامی در این راستا است.

میرعماد بر ضرورت بررسی بیماری آبزیان هم تأکید کرد و گفت: بیماری‌ها آبزیان نیز باید به صورت مستمر احصا شود و در زمینه بیماری حوزه آبزیان در زمینه هایی که اداره کل دامپزشکی  و شیلات می‌تواند همکاری داشته باشند  موارد احصا و بررسی شود و در قالب تفاهم نامه اجرایی شود.

وی گفت: مناطقی که در معرض سیل هستند نیز در حوزه ابزیان احصا شوند و موارد در اختیار مدیریت حوادث و پدافند و ادراه کل آبخیزداری قرار گیرد که در اعتبارات آبخیزداری مور توجه باشد تا از خسارت ممکن به بخش شیلات در استخرهای ذخیره آب کشاورزی به بخش شیلات جلوگیری شود.پرورش مرغ لاین افزایش یابد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان همچنین بر ضرورت افزایش نژاد مرغ لاین در استان سمنان تأکید کرد و گفت: استان سمنان در زمینه جوجه ریزی نژاد لاین آرین یکی از استان های ایمن هست و باید توسعه یابد و این پروژه میتواند در جهت تأمین امنیت غذایی مهم بوده و تأمین کننده غذای مردم و کشور باشد.

میرعماد تصریح کرد: شبکه مراقبت و کارشناسان پهنه در حوزه کشت خشخاش و شاهدانه باید به طور مرتب رصد کنند که کشاورزان به این کشت روی نیاوند و  از کشت این محصولات جلوگیری شود و گلخانه ها نیز به صورت مستمر رصد شده تا از کشت این محصولات جلوگیری شود و از تراکتوران نیز تعهد اخذ شود که انجام ندهند و در صورت تخلف سوخت به آنها تعلق نگیرد.

در این جلسه با حضور کارشناسان مربوط و کارگروه پدافند زیستی استان تهدیدات زیستی در حوزه تولیدات گیاهی و دامی و به ویژه در حوزه آبزیان بررسی شد.

طراحی سایت توسط فراکارانت