تهیه بانک اطلاعاتی آب و خاک استان سمنان در محیط GIS

مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از گردآوری و تهیه بانک اطلاعاتی آب و خاک استان سمنان در محیط GIS خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، حسین شاهینی اظهار داشت: آب و خاک به عنوان منابع و عناصر اصلی و اولیه تولید در بخش کشاورزی مستلزم مدیریت بهره‌برداری صحیح و اصولی بوده که تحقق این امر و استفاده بهینه و پایدار از منابع موجود نیازمند جمع‌آوری آمار و اطلاعات دقیق و کامل از این منابع، اقدامات انجام شده در این راستا و برنامه‌ریزی مناسب است.

وی خاطرنشان کرد: استان سمنان یکی از پهناورترین استان‌های کشوراست که به دلیل شرایط جغرافیایی و گسترگی و پراکندگی منابع آب و خاک موجود با جمع‌آوری، ذخیره سازی و نگهداری از اطلاعات مرتبط با آنها، نیازمند در اختیار داشتن بانک جامع و کاملی از مجموعه داده‌های موجود است.

مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان  افزود: بانک اطلاعاتی به عنوان مجموعه‌ای از داده‌های سازماندهی شده، امکان دسترسی آسانتر، مدیریت و به روز‌رسانی داده‌ها را فراهم و توانایی سازماندهی، پردازش و مدیریت اطلاعات را به شکل ساختار یافته و کنترل شده به همراه دارد.

شاهینی به برخی از مزایای استفاده از بانک اطلاعاتی اشاره کرد و گفت: گزارش گیری، پشتیبانی از چند کاربره بودن، قابل حمل و انعطاف پذیر بودن است.

وی افزود: سیستم اطلاعات جغرافیایی با مجموعه‌ای قوی از امکانات و قابلیت‌ها، اخذ و ذخیره سازی و سپس تحلیل و پردازش داده‌ها و نیز قابلیت‌های کلی می‌تواند در تهیه بانک اطلاعاتی مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از قابلیت جمع آوری، ذخیره، بازیابی و تجزیه و تحلیل اطلاعات با حجم بالا، مکان یابی بسیار دقیق برای انجام پروژه‌های مختلف، ابزاری برای تحلیل فضایی، توانایی انجام محاسبات ریاضی مانند محاسبه مساحت و محیط عناصر مشخص شده، برخورداری از دقت و سرعت عمل بالا در مرتبط سازی داده‌ها، قابلیت ردیابی و بررسی تغییرات مکان‌های جغرافیایی در طول زمان، امکان تجزیه و تحلیل اطلاعات جغرافیایی تولید شده به شکل نقشه و امکان بررسی و محاسبه چندین لایه اطلاعاتی به صورت همزمان برخی از قابلیت‌های سیستم GIS است.

شاهینی گفت: با توجه به قابلیت‌های سیستم مذکور و اهمیت موضوع، تهیه بانک اطلاعاتی جامع طرح‌های آب و خاک در محیط GIS از سال ۱۳۹۴ از سوی مدیریت آب و خاک و امور فنی، مهندسی و زیربنایی سازمان جهاد کشاورزی پیگیری شده و تا کنون بخشی از طرح‌های اجرا شده در محیط مذکور پیاده‌سازی شده و مابقی آن در دستور کار این مدیریت است.

وی ابراز امیدواری کرد تا با تهیه بانک اطلاعاتی جامع توصیفی و مکانی منابع آب و خاک استان و طرح‌های آب و خاک اجرا شده از سنوات قبل تا کنون در محیط GIS، بستر مناسبی برای تهیه و گردآوری انواع گزارشات و تحلیل‌ها و محاسبات و دستیابی به سایر اهداف برروی طرح‌های اجرا شده در این حوزه فراهم شود.

مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان  گفت: برنامه‌ریزی جامع مبنی بر مدیریت اصولی از منابع آب و خاک به عنوان عناصر اصلی تولید در بخش کشاورزی، پتانسیل‌یابی با هدف اجرای طرح‌های آتی آب و خاک، افزایش بهره‌وری، استفاده مناسب و صحیح از اعتبارات دولتی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در امور زیر بنایی، شناسایی چالش‌ها و مشکلات موجود و ارائه برنامه‌ها و اقدامات کارشناسی مناسب برای رفع چالش‌ها با تهیه و تدوین بانک اطلاعاتی در محیط GIS محقق می‌شود.

طراحی سایت توسط فراکارانت