English | شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۳

توسعه سامانه های نوین آبیاری در ۳۰۰ هزار هکتار اراضی برای افزایش تولید و بهره وری آب

رئیس سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی گفت: برای افزایش میزان تولید و استفاده بهینه از آب، امسال ۳۰۰ هزار هکتار دیگر از اراضی کشاورزی کشور زیرپوشش آبیاری نوین قرار می گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، اسکندر زند روز دوشنبه در تور آموزشی، ترویجی و پژوهشی کشاورزی ویژه بهره برداران پیشرو کشور در مزرعه مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) مشکین دشت استان افزود: این طرح با حمایت صندوق ملی اجرا می شود و در برنامه ششم این روند ادامه پیدا خواهد کرد.
وی در خصوص وضعیت و مدیریت آب در مزرعه اظهار داشت: در مساله آب ۲ برنامه مهم در کشور وجود دارد که یکی برنامه بیلان آب در وزارت نیرو و دیگری هم افزایی برای افزایش کارایی آب در بخش کشاورزی است.
زند گفت: طرح افزایش بهره وری از آب در وزارت جهادکشاورزی که از گذشته وجود داشته اکنون به صورت منسجم تر در قالب ۱۲ طرح در حوزه های مختلف آماده شده و بخشی هایی از آن در حال اجرا است.
وی ادامه داد: افزایش بهره وری و استفاده از فناوری منجر به کاهش مصرف آب، توسعه کشت گیاهان کم آب بر ،انتقال کشت های بهاره به پاییزه و توسعه گلخانه ها از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: روش های جدیدی با کمک بخش کشاورزی برای کاهش مصرف آب و تولید محصولات کشاورزی مرغوب در دست اقدام است .
وی بیان داشت: به طور مثال ۳۵۰ رقم و ۱۳ محصول جدید کشاورزی مورد آزمایش قرار گرفت و در این میان روش های مناسب برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی مانند روش نشا و تیپ مورد استفاده قرار گرفته است.
زند افزود: بازدید کشاورزان و محققان از نمونه های برتر کشت در ترویج و تغییر شیوه های کشت در کشور تاثیر گذار است که این امر در برنامه کاری وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.
وی به مزیت های مزرعه نمونه کشاورزی در مشکین دشت البرز اشاره کرد و گفت: به طور نمونه در این مزرعه حدود ۱۸۰ تن گوجه فرنگی در هکتار با یک هشتم آب مصرفی معمول تولید می شود که اگر کشاورزان با این روش آشنا شوند
به طور قطع در سراسر کشور ترویج خواهد شد.

طراحی سایت توسط فراکارانت