توسعه ۵۰۰ هزار هکتاری باغ‌ها در اراضی شیبدار در برنامه پنج ساله ششم

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: توسعه ۵۰۰ هزار هکتاری باغ ها در اراضی شیبدار در برنامه پنج ساله ششم پیش بینی شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، محمد علی طهماسبی در جمع مسئولان جهاد کشاورزی و برخی باغداران کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: یکی از برنامه های راهبردی دولت و وزارت جهاد کشاورزی که در برنامه پنج ساله ششم نیز پیش بینی شده است توسعه باغات در بیش از ۵۰۰ هزار هکتار اراضی شیب دار و با بازدهی کم اقتصادی است.
وی ادامه داد: با توجه به تکلیف قانونی و پیش بینی احیای این میزان اراضی فاقد توجیه اقتصادی در برنامه ششم توسعه ،همه نهادها و سازمان های متولی موظف به تامین شرایط و تحقق اجرای این مهم هستند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: استفاده از کشت های مثمرثمر در این اراضی شیب دار، سیل خیز و فاقد توجیه اقتصادی علاوه بر جلوگیری از فرسایش خاک، توان بیولوژیکی آن را بالا برده و تا حدود زیادی بر ایجاد حفظ و تقویت تعادل اکوسیستم طبیعی نیز موثر خواهد بود.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد که واردات انواع میوه به غیر از چهار میوه شامل موز، نارگیل، انبه و آناناس به کشور ممنوع است و هر نوع میوه وارداتی دیگر قاچاق محسوب می شود.
طهماسبی افزود:البته ورود این چهار محصول نیز باید با نظارت دقیق گمرکی و سایر نهادهای ذیربط به ویژه برای رعایت مسایل بهداشتی و سلامت انجام شود.
تولید ۲۷۰ هزار تن محصولات باغی در کهگیلویه وبویراحمد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد نیز گفت: سال زراعی جاری افزون بر ۲۷۰ هزار تن انواع محصولات باغی در استان تولید شد .
جعفر گوهرگانی افزود: سطح زیرکشت باغ های استان که قبل از سال ۹۲ حدود ۳۴ هزار هکتار بود هم اینک به بالای ۴۳ هزار هکتار رسیده است.
وی تصریح کرد: میزان تولید نهال از حدود ۹۰۰ هزار اصله هم اینک به بیش از سه میلیون اصله نهال در سطح باغات رسیده است.
وی یکی از مشکلات اساسی فراروی باغداران استان را بروز برخی ناهماهنگی میان دستگاه های متولی از جمله منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست استان برای توسعه اراضی شیب دار بر اساس قانون تعیین تکلیف اراضی اختلافی و اجرای ماده ۵۶ دانست.

طراحی سایت توسط فراکارانت