English | شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۳

تولید ۱۳۶ هزار تن عسل براساس سرشماری امسال/ بیش از ۱۱.۵ میلیون کلنی زنبور عسل در کشور مستقر است

مجری طرح توسعه زنبورداری کشور اعلام کرد: براساس نتایج سرشماری زنبورستان‌ها در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۱۳۶ هزار تن عسل و ۳۷۵۷ تن سایر محصولات زنبور عسل شامل ژل رویال، بره موم، گرده گل، موم و زهر تولید شده که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارای روند افزایشی را نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، تورج صارمی به خبرنگار ما گفت: این سرشماری در تعداد ۹۶ هزار و ۳۲۷ زنبورستان و با ظرفیت بیش از ۱۱ میلیون و ۵۳۴ هزار و ۸۲۲ کلنی زنبور عسل در پاییز امسال انجام شد.

وی افزود: از کلنی‌های زنبور عسل موجود، ۱۱ میلیون و ۲۰۶ هزار و ۳۳۵ کلنی مدرن و ۳۲۸ هزار و ۴۸۷ کلنی سنتی هستند.

صارمی میانگین تولید عسل در کندوهای مدرن و سنتی به ازای هر کلنی زنبور عسل در سال ۱۴۰۱ را به ترتیب به میزان ۱۲ و ۴.۷ کیلوگرم اعلام و در مورد توزیع نسبی میزان تولید عسل کشور به تفکیک پنج استان کشور نیز تصریح کرد: استان آذربایجان غربی با ۲۲.۲۴ درصد در رتبه نخست تولید عسل و استان‌های آذربایجان شرقی با ۱۱.۴۹ درصد، فارس با ۱۱.۰۴ درصد، اردبیل با ۶.۷۱ درصد و کرمانشاه با ۵.۸۷ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند .

وی تعداد شاغلان این زیربخش به غیر از خود بهره‌بردار را بالغ بر ۶۰ هزار نفر عنوان و اظهار کرد: برپایه این سرشماری از نظر سطح تحصیلات حدود ۱۹ درصد بهره‌برداران دارای تحصیلات دانشگاهی، ۷۴ درصد تحصیلات غیردانشگاهی و حدود ۶.۵ درصد از بهره‌برداران بی‌سواد و کمتر از نیم درصد از بهره‌برداران نیز دارای تحصیلات حوزوی بوده‌اند .

مجری طرح توسعه زنبورداری کشور در مورد توزیع نسبی تعداد زنبورستان‌ها به تفکیک پنج استان برتر گفت: براساس نتایج حاصل از جمع‌بندی داده‌های ثبت شده در سامانه جامع مدیریت داده‌های کشاورزی سال ۱۴۰۱، استان آذربایجان شرقی با ۱۱.۹۸ درصد رتبه نخست زنبورستان های کشور را به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: استان آذربایجان غربی با ۱۳.۹۹ درصد رتبه نخست کندوها را به خود اختصاص داده و استان‌های آذربایجان شرقی، فارس، اصفهان و مازندران در رتبه‌های بعدی قرار گرفته اند.

به گفته صارمی استان‌های کردستان با ۷.۴۸ درصد، فارس با ۷.۰۹ درصد، آذربایجان غربی با ۷ درصد و مازندران با ۶.۹۳ درصد در رتبه‌های بعدی تعداد زنبورستان‌های کشور قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: کمترین تعداد زنبورستان‌ها متعلق به استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان بوده است .

مشاور معاون وزیر درباره آمار تولید سایر فرآورده‌های جانبی زنبورداری نیز اظهار داشت: با تلاش‌های بهره‌برداران زنبور عسل کشور و توسعه مهارت‌های روزافزون آنان و همچنین با برنامه‌ریزی و اقدامات موثر انجام شده در راستای خروج زنبورداری از تک‌محصولی در سال ۱۴۰۱ شاهد رشد تولید این محصولات با ارزش افزوده در کشور هستیم به طوری که در حال حاضر مطابق با نتایج سرشماری در کشور بالغ بر ۹ تن ژل رویال، ۸۵۸ تن گرده گل، ۲۷۲۷ تن موم، ۱۶۳ تن بره موم و بالغ بر ۱۴.۶ کیلوگرم زهر زنبور عسل توسط تولید کنندگان تولید شده است.

وی افزود: نتایج حاصل از سرشماری زنبورستان‌ها در سال ۱۴۰۱ امکان پیش‌بینی‌های لازم در راستای تحقق اهداف و اجرایی کردن سیاست‌های حمایتی و توسعه‌ای و استراتژی‌های مندرج در سند راهبردی توسعه زنبورداری کشور و هدفگذاری تولید به تفکیک استان در طول سال‌های اجرای برنامه هفتم توسعه فراهم می‌شود.

صارمی با بیان این که در طرح سرشماری زنبورستان‌های کشور که از تاریخ ۱۶ تا پایان مهر ماه سال جاری به طور سراسری در کل کشور با محوریت دفتر توسعه زنبور در معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان‌های جهاد کشاورزی انجام شد، گفت: این سرشماری با استفاده از ظرفیت بالغ بر ۷۲۰۰ نفر کارشناسان پهنه‌های کشاورزی در تعداد ۱۴۴۶ مرکز خدمات کشاورزی و با مشارکت اتحادیه‌ها و تشکل‌های استانی و سایر واحدهای ذی‌ربط و با بازدیدهای میدانی کارشناسان استانی در این حوزه انجام و نسبت به ثبت اطلاعات در سامانه ملی جامع مدیریت داده‌های کشاورزی اقدام شد.

طراحی سایت توسط فراکارانت