جشنواره ملی پسته در شهرستان دامغان برگزار می‌شود؛ تدوین برنامه جامع توسعه پسته در دستور کار است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان با اشاره به اینکه جشنواره ملی پسته در شهرستان دامغان برگزار می‌شود گفت: تدوین برنامه جامع توسعه پسته در دستور کار است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، علی اصغر امامیون اظهار داشت: در شهرستان دامغان ۱۶ هزار و ۹۰۰ هکتار باغ پسته در مناطق مختلف با توجه به ارقام بومی سازگار و شناسایی شده و پایه‌های مناسب با آرایشی بسیار نزدیک به استانداردهای باغداری کاشت شده است و از این میزان ۱۵ هزار هکتار آن باغات مثمر است.

وی گفت: برداشت پسته در ارقام زودرس از دهه اول مرداد ماه در منطقه حومه آغاز و تا نیمه اول مهرماه در ارقام دیررس در دیگر مناطق شهرستان ادامه دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان اضافه کرد: با توجه به خسارت طوفان در اردیبهشت ماه امسال پیش‌بینی می‌شود ۱۴ هزار تن پسته خشک معادل ۴۲ هزار تن پسته تازه از باغات شهرستان برداشت شود.

امامیون گفت: پسته‌های شهرستان عمدتاً از ژنوتیپ‌های بومی، شاه‌پسند، خنجری، عباسعلی و فرخی است که با توجه به شرایط سازگاری و تجاری بودن ژنوتیپ‌های مهاجر باغداران به توسعه و اصلاح باغات پسته خود به ژنوتیپ‌های اکبری، احمدآقایی و کله قوچی اقدام کردند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان نیز گفت: از ویژگی‌های شهرستان  جمع آوری پسته‌های زودرس و عرضه آنها به صورت تازه در بازارهای داخلی و خارجی است که علاوه برگردش مالی سریع سبب اشتغال بیشتری می‌شود.

علی اصغر امامیون گفت: در این شهرستان ۱۲۴ ترمینال فرآوری پسته در مناطق مختلف مشغول به فعالیت است و سالانه بیش از ۵۰ درصد محصول را فرآوری و آماده عرضه می‌کنند.

گفت: امسال پنج هزار و ۵۰۰ بهره‌بردار (باغدار) پسته دامغانی  حدود  ۲ هزار و ۹۰۰ تن انواع کودهای شیمیایی اوره، فسفات و پتاسیم را از مراکزتوزیع شرکت خدمات حمایتی و سازمان تعاون روستایی مستقر در مناطق مختلف تهیه کرده‌اند.

وی به برخی اقدامات شاخص مدیریت جهاد کشاورزی دامغان نیز اشاره کرد و گفت: جذب تسهیلات مکانیزاسیون از قبیل هدایت و راهنمایی بهره‌برداران برای جذب تسهیلات و ادوات (روتیواتور، سمپاش‌های اتومایزر و سمپاش معمولی) به مبلغ ۱۰ میلیارد و ۷۳۳ میلیون ریال و همچنین هماهنگی برای جذب تسهیلات آب و خاک  به مبلغ ۱۵۲ میلیارد و ۴۹۱ میلیون ریال شامل ( آبیاری تحت فشار و کم فشار، انتقال آب تعاونیهای تولیدی بخش کشاورزی، انتقال آب، استخرذخیره آب کشاورزی، تسطیح اساسی، جاده بین مزارع، مرمت و بازسازی قنوات و کانال شبکه زیر سد شهرستان) برخی از این اقدامات است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان با بیان اینکه تدوین برنامه جامع توسعه پسته با هدف ارتقاء بهره‌وری و تولید شهرستان در دستور کار است گفت: برگزاری کارگروه تخصصی ارتقاء پسته استان در شهرستان ، باغات پایلوت، انجام آزمایشات آب، خاک و گیاه ، به منظور بررسی وضعیت تغذیه بیماریها و آفات و سایرعوامل موؤثر در عملکرد محصول  از برنامه شاخص این مدیریت است.

امامیون گفت: براساس برنامه‌های موجود پیش‌بینی می‌شود در صورت تحقق آنها تا سال (۱۴۰۴) میزان تولید محصول پسته تا دوبرابر (۱۰۰هزارتن محصول تازه ) افزایش یابد.

وی از رویکردهای دیگر وزارت جهادکشاورزی در محصول پسته را تولید محصول سالم و عاری از باقیمانده سموم شیمیایی و کودهای شیمیایی اعنوان کرد و گفت: در این رابطه ضمن اطلاع‌رسانی تلاش می‌شود با اعطای انواع تسهیلات نگهداری باغات و توسعه مکانیزاسیون کشاورزی حمایت‌های ترویجی لازم انجام پذیرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان اضافه کرد: با توجه  به شرایط بازار، توسعه کشاورزی قرارداردی در همه محصولات به‌ویژه پسته در حال پیگیری است و در این رابطه ثبت اطلاعات باغداران پسته در سامانه اطلاعات صادرکنندگان محصول در حال پیگیری و انجام  است.

طراحی سایت توسط فراکارانت