English | چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳

جهادگران در دوران دفاع مقدس نقش بی بدیلی داشتند؛ دشمن به دنبال تسخیر ذهن و قلب جوانان ماست

فرمانده سپاه قائم آل محمد (عج) استان سمنان با بیان اینکه دشمن به دنبال تسخیر ذهن و قلب جوانان کشور ماست گفت: جهادگران در دوران دفاع مقدس نقش بی بدیلی داشتند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، سردار حمید دامغانی ظهر امروز در جمع پیشکسوتان عرصه ایثار و شهادت و سنگرسازان بی‌سنگر و جمعی از خانواده‌های معظم شهدا ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره سه هزار شهید استان و ۱۱۸ شهید جهادگر این استان اظهار داشت: جهادگران در دوران دفاع مقدس نقش بی بدیلی داشتند و این نقش بر کسی پوشیده نیست و در دوران مبارزات ۴۵ ساله که مردم ما با استکبار جهانی داشتند نقش جهاد بسیار برجسته است و عنوان سنگرسازان بی سنگر عنوان شایسته و برازنده‌ای است.

وی گفت: جهادگران در دوران هشت سال دفاع مقدس از خودگذشتگی بسیار داشتند  و جاهایی در دید مستقیم دشمن بودند و نقش خود را به خوبی ایفا کردند.

فرمانده سپاه قائم آل محمد (عج) استان سمنان گفت: اگر این شدت از ایمان و ایثار و از خودگذشتگی نبود این وقایع و از خودگذشتگی رقم نمی‌خورد.

سردار دامغانی گفت: استان سمنان در دوران دفاع مقدس در تمامی شاخص‌های ایثارگری نقش بسیار برجسته‌ای داشت و در استان هم نقش جهاد واضح و روشن است.

وی با بیان اینکه دفاع مقدس جاری است و هنوز تمام نشده است و این دفاع تا امروز ادامه دارد افزود: باید باور کنیم و به نسل جدید نیز بقبولانیم که دفاع مقدس یک جنگ جهانی تمام‌عیار نابرابر بود و در هشت سال دفاع مقدس هشتاد کشور مستقیم در پشتیبانی نظامی، اطلاعاتی، تجهیزاتی و مالی رژیم بعث عراق نقش داشتند و ما از ۱۸ کشور اسیر داشتیم و این نشان از یک جنگ جهانی دارد و ما با یک جنگ جهانی روبه‌رو بودیم.

فرمانده سپاه قائم آل محمد (عج) استان سمنان با طرح این سؤال که ویژگی دفاع مقدس چه بود؟ چرا اصلاً دفاع مقدس نام گرفت و چرا دفاع مقدس با همه جنگ‌های دیگر متفاوت بود؟ گفت: در دفاع مقدس بخشی از معادلات جهان را به هم زد و تغییرات امروز از همان زمان آغاز شد.

سردار دامغانی با بیان اینکه بر اساس مطالعاتی که توسط تحلیلگران نظامی در دانشگاه‌ها و اندیشکده‌های مختلف انجام دادند این مهم مشخص شد که بعد از دفاع مقدس تمامی معادلات قدرت تغییر کرد.

وی گفت: قدرت ظاهری کشور ما با کشورهایی که از نیروهای بعثی عراق دفاع می‌کردند قابل قیاس نبود؛ چرا که انقلاب اسلامی ایران مؤلفه‌ای دیگر از قدرت را معرفی کرد؛ مؤلفه‌ای که دنیا به آن توجه نداشت.

فرمانده سپاه قائم آل محمد (عج) استان سمنان با بیان اینکه دنیا نتوانسته درک درستی از مؤلفه پنهان قدرت داشته باشد افزود: مؤلفه‌ای از دفاع مقدس تا امروز و بعد از ۴۵ سال ادامه دارد و آن مؤلفه پنهان قدرت الهی است؛ یعنی ما توانستیم قدرت ظاهری ناچیز خودمان را به قدرت نامحدود الهی متصل کنیم و از این راه شکست‌ناپذیر شدیم.

سردار دامغانی اضافه کرد: در دوران ۴۵ ساله دفاع مقدس، کشور جمهوری اسلامی ایران کم آسیب ندید اما این قدرت پنهان سبب شد علی‌رغم همه تحمیل‌ها و تحریم‌ها موفق باشیم.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران ۴۵ سال است که درگیر جنگ جهانی است و در این مدت همه ابرقدرت‌ها یک‌طرف و ایران اسلامی در طرف دیگر ایستاده است گفت: در تمامی این مدت قدرت الهی را در صحنه‌های مختلف مشاهده کردیم.

فرمانده سپاه قائم آل محمد (عج) استان سمنان خاطرنشان کرد: مردم و همچنین رزمندگان زمینه امداد الهی و نصرت الهی را فراهم کردند و اراده مردم و رزمندگان در امتداد اراده الهی قرار گرفت.

سردار دامغانی با بیان اینکه این سؤال در ادامه پیش می‌آید که آیا هر ملتی که اراده‌اش در امتداد اراده الهی قرار گیرد می‌تواند این اتصال قدرت الهی را داشته باشند گفت: خیر، چرا که مهم نیازمند حلقه وصل است و در انقلاب اسلامی ایران، این حلقه وصل ولایت است و امامین انقلاب بودند و هر جا در طول ۴۵ سال حداکثر این اتصال داشتیم موفقیت‌ها چشمگیر بود.

وی با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس امام خمینی (ره) فرمودند «خرمشهر را خدا آغاز کرد» و یا زمانی که رزمندگان از امداد الهی سخن می‌گفتند همه به این سخنان ایمان داشتند و این ایمان واقعی و حقیقی بود.

فرمانده سپاه قائم آل محمد (عج) استان سمنان گفت: در اتفاقات سال گذشته و اغتشاشات نیز علی‌رغم برنامه‌ریزی دشمن دست امداد الهی مشخص بود و آنجا که مقام معظم رهبری برای نخستین بار فرمودند که من برنامه‌ریزی دشمن را تحسین می‌کنم اما همان‌جا هم اشاره کردند که برآورد دشمن از ما غلط بود برای همین شکست خورد.

سردار دامغانی با طرح این پرسش که آیا می‌دانید دشمن چرا برآوردش غلط است و ۴۵ سال است که شکست می‌خورد گفت: امروز خود آمریکایی‌ها عنوان می‌کنند که دولت امریکا حاکمیتش و حکمرانی‌اش دچار چالش اساسی شده و قدرتش دچار افول شده است و قدرت تمام‌کنندگی‌اش را از دست داده است.

وی افزود: امریکا اگر چه قدرت نظامی، اقتصادی و سیاسی دارد و با اینکه در اوج قدرت است اما این قدرت‌ها کارکرد خود را از دست داده است و همه ما امروز این مهم را مشاهده می‌کنیم.

فرمانده سپاه قائم آل محمد (عج) استان سمنان با تأکید بر اینکه سال‌ها پیش مقام معظم رهبری به این‌ها اشاره داشته است و امروز تحقق این را می‌بینیم گفت: این کلام رایج دستگاه‌های اطلاعاتی، امنیتی و اندیشکده‌های آمریکا است و در سند امنیت ملی و سندهایی که می‌خواهند عمل کنند و بر اساس آن تصمیم بگیرند به آن اشاره می‌کنند و این تأثیر دفاع مقدس است و اگر دفاع مقدس موفق بود به خاطر ارتباط با قدوس بود و اگر شهدا مقدس هستند به همین دلیل است و اگر خون شهدا این‌چنین اثرگذار است به این دلیل است.

سردار دامغانی با تأکید بر اینکه امروز آمریکا بین دو شر گیر کرده است گفت: آمریکا امروز انقلاب اسلامی ایران را به‌عنوان یکی از سه تهدید عمده امنیت ملی خود اعلام ‌ کرده است و وقتی اعلام کردند این چالش در حوزه حکمرانی است و در متنی که مکمل سند امنیت ملی است و در دو سه ماه گذشته تدوین شده است عنوان شده است که ایران و انقلاب اسلامی ایران حکمرانی ما را در جهان دچار مسئله کرده است و این سبب شده آمریکا بین دو شر برای خودش و دو خیر برای ما گیر کند.

وی افزود: امروز امریکا اگر از برجام برگردد؛ ایران قوی می‌شود؛ اگر خارج شود هم ایران قوی و خطرناک می‌شود؛ اگر تحریم ایران را ادامه دهد؛ ایران دائم ظرفیت‌سازی می‌کند و امریکا و کشورهای اروپایی که تحریم می‌کنند ضعیف می‌شوند و اگر تحریم را بردارند ایران قوی می‌شود.

فرمانده سپاه قائم آل محمد (عج) استان سمنان اضافه کرد: به دلیل پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران و ذهنیتی که غرب از کشورمان در دنیا ساخته بود؛ امروز غربی‌ها دچار تناقض شده است؛ چراکه از یک‌طرف نمی‌تواند منکر پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های گوناگون شود و از سوی دیگر پیشرفت‌های امروز ایران نقض ادعاهای گذشته آنان است.

سردار دامغانی گفت: امروز آمریکا حرفی برای جهان ندارد؛ آمریکایی که همه سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی را در اختیار خود داشته و همه ظرفیت‌های قدرت خود را علیه جمهوری اسلامی ایران و ملت ما به کار گرفت، اما امروز نظام و انقلاب در همه عرصه‌ها قدرتمند، روبه‌جلو و اثرگذار است و مؤلفه پنهان قدرت علت این مهم است.

وی افزود: دشمن در همه عرصه‌های جنگ آشکار با جمهوری اسلامی ایران از عرصه‌های علمی گرفته تا عرصه‌های سیاسی و نظامی و تکنولوژی شکست خورده است و امروز به جنگ ترکیبی، شناختی و رسانه‌ای روی آورده است.

فرمانده سپاه قائم آل محمد (عج) استان سمنان گفت: سفر رئیس‌جمهور به سازمان ملل متحد را دیدیم؛ اگر این سفر یک نقطه منفی پیدا می‌کرد و حتی اگر می‌توانست آن را بسازد حتماً آن را انجام می‌داد؛ اما این‌همه عظمتی که در این سفر خلق شد و در طول این ۴۵ سال بعد از انقلاب بی‌سابقه بوده است.

سردار دامغانی اضافه کرد: شاید انتقاداتی به برخی عملکرد‌های همین دولت وارد باشد؛ اگرچه در بسیاری از موارد حرکت‌های رو به پیشرفت در راستای حل مشکلات مردم در حال انجام است و نتایج آن در آینده مشخص خواهد شد؛ اما مسیر کلیت دولت مسیر بسیار درست و خوبی است چراکه قاطبه جریان این دولت با همان مدلی فعالیت می‌کند که در زمان دفاع مقدس انجام می‌شد و همین مدل در این مدت ۴۵ سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توطئه‌های دشمن را خنثی کرد.

وی خاطرنشان کرد: دو سال از عمر این دولت گذشت؛ در ۱۰ سال گذشته پیش از این دولت رشد اقتصادی کشور چهاردهم درصد بوده است؛ اما رشد اقتصادی کشور در همین مدت دو سال اخیر به بیش از ۱۰ برابر یعنی چهار درصد رسیده است.

فرمانده سپاه قائم آل محمد (عج) استان سمنان گفت: کسری بودجه میلیاردی کشور بدون استقراض از بانک‌ها حل شد و ذخیره کالاهای اساسی کشور که در ابتدای این دولت به وضعیت قرمز و فوق بحرانی رسیده بود؛ امروز به حد مطلوب خود رسیده است.

سردار دامغانی تصریح کرد: تولید کشور که تقریباً متوقف بود؛ با تلاش این دولت بیش از پنج هزار واحد تولیدی احیا شد؛ و امروز با تلاش‌های صورت گرفته مشکلی به نام مشکل نبود کار برای متقاضیان واقعی کار وجود ندارد؛ البته لزوم برنامه‌ریزی برای اشتغال آفرینی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از طریق توجه به دانش‌بنیان‌ها و دیگر راهکارها موضوعی است که هم در برنامه دولت قرار دارد و هم باید جدی‌تر گرفته شود.

وی با بیان اینکه تا پیش از آغاز به کار دولت سیزدهم، تجارت کشور تقریباً مختل شده بود عنوان کرد: امروز برای فروش نفت و وارد کردن ارز به کشور هیچ مشکلی نداریم و این موضوع به دلیل هماهنگی بین همه ارکان کشور و تعامل ارزشمند بین عرصه دیپلماسی و عرصه میدان است.

فرمانده سپاه قائم آل محمد (عج) استان سمنان تصریح کرد: امروز با دیپلماسی عزتمندانه و نه دیپلماسی ملتمسانه، وضعیت بسیار مطلوبی را در زمینه سیاست خارجی داریم و ارتباط کشورمان با کشورهای منطقه برقرار بوده و کشورمان به عضویت پیمان‌های مهم جهانی با حضور کشورهای قدرتمند اقتصادی دنیا در آمده است.

سردار دامغانی گفت: حتی آمریکا که دشمنی این کشور با کشورمان تمام ناشدنی و مشخص است در حال ارسال پیغام به مسئولان کشورمان است.

وی افزود: امروز کسی منکر مشکلات اقتصادی کشور نیست؛ اما فراموش نکنیم امروز تحریم‌ها سهم زیادی در مشکلات اقتصادی کشور نداشته و بخش زیادی از این مشکلات ریشه در اقدامات گذشته دارد و برای رفع آن باید بسترسازی‌های کلان صورت گرفته و زیرساخت‌های اقتصادی کشور اصلاح شود و این مهم زمان‌بر است.

فرمانده سپاه قائم آل محمد (عج) استان سمنان اضافه کرد: البته بخشی از مشکلات موجود در کشور ریشه در برخی سوء مدیریت‌ها و برخی فسادها دارد و با وجود اینکه اقدامات بسیار خوبی در مبارزه با فساد و سوء مدیریت در کشور صورت گرفت؛ اما باید این فرایند و روند استمرار یابد.

سردار دامغانی گفت: امروز دشمن در کمال ناامیدی آخرین راهبرد خود را جنگ ترکیبی و جنگ شناختی می‌داند؛ و حوزه‌های مختلف دشمنی را به‌صورت هم‌زمان علیه کشورمان به کار گرفته و تمام قدرت خود را هم‌افزا کرده تا در قالب یک جنگ ترکیبی علیه کشورمان به کار بگیرد؛ اما بستر این جنگ ترکیبی، جنگ شناختی و جنگ رسانه‌ای است.

وی تصریح کرد: دشمن سرزمین درگیری را به اذهان و افکار مردم جامعه ما آورده است؛ چراکه معتقد است حکمرانی مجازی و حکمرانی سایبری شکل جدیدی از حکمرانی است و در این جنس جدید از حکمرانی می‌بینید که دشمن معتقد است با امپراتوری رسانه‌ای و فضای مجازی می‌تواند ذهن و قلب مردم جامعه هدف خود را تسخیر کرده و آن‌ها را تحت اراده خود در بیاورد.

فرمانده سپاه قائم آل محمد (عج) استان سمنان گفت: دشمن انسجام ملی مردم ایران، امید و اراده و اعتماد مردم به‌ویژه جوانان را مورد هدف قرار داده است و امروز همه ما وظیفه داریم با قدم برداشتن در راه جهاد تبیین دشمن را در این راه ناکام بگذاریم.

سردار دامغانی خاطرنشان کرد: البته ما هم به این موضوع قائلیم که اگر ذهن و قلب مردم جامعه‌ای به تسخیر در بیاید؛ آن جامعه دچار فروپاشی می‌شود و امروز دشمن به دنبال همین موضوع است؛ اما به سنگ خوردن تیر دشمنان در سالگرد اغتشاشات سال گذشته نشان داد که پایه‌های ایمانی و عشق و علاقه ملت بزرگ ایران به نظام مقدس جمهوری اسلامی با وجود همه مشکلات و نقدهایی که نسبت به مسائل مختلف دارند؛ قوی‌تر از آن است که دشمن بتواند ذهن و قلب آنان را در اختیار گرفته و اهداف خود را پیاده‌سازی کند.

طراحی سایت توسط فراکارانت