English | یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳

حوزه كشاورزي به‌عنوان اركان اصلي در مديريت بحران موردتوجه قرار گيرد.

حوزه کشاورزی به‌عنوان ارکان اصلی در مدیریت بحران موردتوجه قرار گیرد؛ اقدامات پیشگیرانه در حوزه جلوگیری از مخاطرات کشاورزی در دستور کار قرار گیرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه باید اقدامات پیشگیرانه در حوزه جلوگیری از مخاطرات کشاورزی در دستور کار قرار گیرد گفت: باید حوزه کشاورزی به‌عنوان ارکان اصلی در مدیریت بحران موردتوجه باشد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، سید حسن میرعماد اظهار داشت: در سال‌های اخیر شاهد تغییر اقلیم و شرایط آب و هوایی در کشورمان بودیم که این تغییرات سبب اثرگذاری بر بخش‌های مختلف ازجمله بخش کشاورزی شده است.
وی ازجمله اثرات تغییر اقلیم در کشور را کاهش بارندگی‌ها، افزایش دما، بروز و ظهور ریز گردها، سیل، شیوع امراض و‌ آفات عنوان کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بیان داشت: تغییرات ایجادشده در دمای هوا و نوسانات جوی و وقوع بارندگی یک سال ظرف مدت ۴۸ ساعت، خسارت‌های میلیاردی به بخش کشاورزی همگی از آثار و تبعات تغییر در اقلیم کشور است.
میرعماد عنوان کرد: این تغییرات اقلیمی بسیاری از مدل‌های پیش‌بینی را دستخوش تغییر کرده است و دیگر صحت‌وسقم پیش‌بینی‌ها در مدل‌های گذشته قابل پیش‌بینی نیست.
وی اظهار داشت: همه مخاطرات از ظهور و بروز آفات و امراض جدید، خشکسالی، سرمازدگی، سیل، زلزله، افزایش و کاهش بارندگی‌ها، افزایش و کاهش دما به دلیل تغییرات اقلیمی، بخش کشاورزی را متأثر کرده و به‌عبارتی‌دیگر با وقوع هر یک از این موارد شاهد بروز خسارات در حوزه کشاورزی هستیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تأکید کرد: حوزه کشاورزی باید به‌عنوان یکی از ارکان اصلی و‌ جدی در مدیریت بحران کشور موردتوجه قرار گیرد.
میرعماد افزود: بخش کشاورزی و امنیت غذایی کشور از ۹۰ درصد مخاطرات زمین‌ساخت، انسان‌ساخت و اقلیم ساخت متأثر می‌شود و همین امر اهمیت توجه به این حوزه را دوچندان می‌کند.
وی با تأکید بر تقویت زیرساخت‌های بخش کشاورزی و تخصیص منابع کشور در این حوزه گفت: باید در جذب و پرداخت تسهیلات بانکی و کمک‌های بلاعوض همت و تلاشی مضاعف صورت گیرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به محدودیت منابع اظهار داشت: یکی از راهکارهای کاهش اثر مخاطرات در حوزه کشاورزی توجه به اقدامات پیشگیرانه در بخش‌های مختلف ازجمله سیل، سرمازدگی، خشکسالی، آفات است.
میرعماد عنوان کرد: اقدامات پیشگیرانه در حوزه‌های مختلف باید دارای اثربخشی بالایی باشند تا بتوان به نتیجه دلخواه رسید.
وی تأکید کرد: طرح‌های پیشگیری از مخاطرات باید به‌صورت ۱۰۰ درصد موردحمایت قرار گیرند؛ چراکه به ازای صرف هر یک ریال در بحث پیشگیری می‌توان چندین برابر از وقوع خسارت جلوگیری کرد.

طراحی سایت توسط فراکارانت