English | یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳

خرید تضمینی گندم در استان سمنان به مرز ۷۶۰۰۰ تن رسید

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از خرید حدود ۷۶ هزار تن گندم در این استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، لطف‌اله رضایی  اظهار داشت: تا ابتدای هفته گذشته ۷۵ هزار و ۹۵۹ تن گندم از گندمکاران استان استان خریداری شد.

وی افزود: با توجه به خرید ۶۴ هزار و ۲۰۰ تن گندم در سال گذشته یادآور شد: بر این اساس امسال تا کنون ۱۰ هزار و ۸۰۰ تن گندم بیشتر از سال گذشته در استان سمنان خریداری شده است.

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: بدین ترتیب امسال کشاورزان استان سمنان ۱۸ درصد گندم بیشتری نسبت به سال گذشته تحویل  مراکز خرید تضمینی این محصول استراتژیک داده اند.

رضایی اضافه کرد: این افزایش خرید با حمایت های صورت گرفته از گندم کاران در قالب پروژه های فنی – حمایتی از محصولات استراتژیک، تأمین و توزیع به موقع کودهای شیمیایی و بذور رسمی ارقام مقاوم، نوسازی ناوگان کاشت، داشت و برداشت و همچنین اجرای طرح جهش تولید در دیمزارهای استان سمنان با پشتیبانی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت خرید ادوات نوین مکانیزاسیون و همچنین انجام نظارت های مستمر فنی از اراضی کشاورزی این استان محقق شده است.

وی با اشاره به اینکه با توجه به تنوع اقلیمی و آب‌وهوایی استان سمنان خرید گندم تنها در مناطق سردسیر استان سمنان ادامه دارد و در روزهای پایانی خود است، از فعالیت پنج مرکز خرید در این مناطق خبر داد.

رضایی با تأکید بر لزوم نظارت بر رعایت استانداردهای تهیه‌شده برای خرید تضمینی گندم خاطرنشان کرد: بیش از ۷۰ کارشناس کشاورزی با عنوان عامل تشخیص و عامل ذیحساب بر مراکز خرید نظارت کردند و این نظارت همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه تا هفته گذشته شهرستان‌های میامی و گرمسار به ترتیب با ۳۴ هزار و ۸۳ تن و ۱۳ هزار و ۹۶ تن سهم بیشتری از خرید تضمینی گندم در استان سمنان را به خود اختصاص دادند عنوان کرد: پس از آن شاهرود با ۱۱ هزار و ۳۷۴ تن و شهرستان‌ آرادان با ۹ هزار و ۹۶۲ تن سهم خوبی از خرید تضمینی استان سمنان را به خود اختصاص دادند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به خرید تضمینی سه هزار و ۹۷۶ تن گندم از کشاورزان دامغانی بیان کرد: خرید تضمینی گندم در شهرستان‌های سمنان و سرخه نیز در سال زراعی جاری به ترتیب ۲ هزار و ۳۳۰ تن و یک‌هزار و ۱۳۸ تن بوده است.

رضایی با اشاره به تعیین قیمت ۱۵۱ هزار ریالی برای خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری از سوی دولت، این افزایش مناسب قیمت را یکی از مهم‌ترین دلایل استقبال گندمکاران برای فروش محصولات خود به دولت برشمرد و افزود: مجموع ارزش ریالی گندم خریداری شده در استان سمنان با توجه به قیمت جدید ۱۱ هزار و ۴۲۰ میلیارد ریال است.

وی با اشاره به پرداخت هشت هزار و ۵۳۲ میلیارد ریال معادل ۷۴ درصد از مطالبات گندمکاران استان سمنان با احتساب قیمت جدید ۱۵۱ هزار ریال  از سوی دولت تصریح کرد: بر مبنای قیمت ۱۱۵ هزار ریالی علی الحساب اعلامی از سوی دولت برای هر کیلوگرم گندم تحویلی، ۹۸ درصد از مطالبات گندم کاران استان سمنان تا کنون پرداخت شده و با توجه به برنامه ریزی های انجام شده باقیمانده مطالبات آنان نیز تا پایان شهریور پرداخت می شود.

طراحی سایت توسط فراکارانت