English | پنج شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۴۰۳

دستاوردهای فناورانه حوزه تحقیقات شیلات اعلام شد/جلوگیری از خروج ارز و زیان های اقتصادی با اجرای طرح تولید SPF در قزل آلا

دستاوردهای فناورانه حوزه تحقیقات شیلات اعلام شد/جلوگیری از خروج ارز و زیان های اقتصادی با اجرای طرح تولید SPF در قزل آلا
۱۳۹۷/۰۵/۱۴

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، مسیر حرکت تحقیقات شیلات را در مسیر رشد و ارتقای تولید و افزایش بهره وری دانست و اکثر دستاوردها را فناورانه معرفی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع ‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، دکتر محمد پورکاظمی، در حاشیه جلسه تولید محصولات فناورانه با معاونان سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: امروز اگر صنعت میگوی کشور توانسته به تولید حدود ۳۰ هزار تن برسد، مدیون محصولاتی است که در حوزه فناورانه قرار می گیرد؛ این موضوع به ویژه در بخش تولید خوراک، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه اصلاح نژاد ماهیان گرمابی، سردابی و میگو در دستور کار موسسه و پژوهشکده های تابعه قرار گرفته، افزود: حداقل ۱۵ گونه از آبزیانی که امروز در صنعت شیلات کشور تولید می شود، حاصل تلاشی است که محققان داخلی در راستای تولید محصولات فناورانه به ثمر رساندند.

پورکاظمی ادامه داد:در همین راستا ۴۰ محصول در حوزه خوراک و فراوری ها آماده معرفی به بازار است.

وی یادآور شد: تولید فناورانه حدود یک تن پروبیوتیک، موجب شد که در حال حاضر تولید این محصول در اختیار پرورش دهندگان میگو باشد این در حالی است که همین پروبیوتیک ها در بخش های دیگر دامی، عمدتا از خارج وارد می شود؛ ضمن اینکه مصرف کنندگان پروبیوتیک داخلی در بخش شیلات، اذعان داشتند که ضریب تبدیل غذا و تولید افزایش یافته و بیماری ها تا حد قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرده است.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در بخش دیگری از سخنانش با عنوان دستاوردهای فناورانه موسسه خاطرنشان کرد: طرح تولید میگوی SPF (میگوی مولد عاری از بیماری های خاص) دلگرمی بزرگی برای بهره برداران است که به همین منظور دورگه هایی به دست آمد و در سال گذشته ۳ هزار جفت میگوی با سلامت بالا به بازار معرفی شد؛ این یعنی ۱۰ درصد از کل مولد مورد نیاز کشور.

وی پیش بینی کرد این مقدار در سال جاری به ۴ هزار جفت برسد و در صورت تصویب تسهیلات تا ۵۰ درصد مولدین مورد نیاز کشور، قابل افزایش خواهد بود.

پورکاظمی با بیان اینکه طرح تولید SPF در قزل آلا نیز به مرحله اجرا رسیده است، گفت: در حال حاضر سالانه بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ میلیون قطعه تخم چشم زده قزل آلا وارد کشور می شود و احتمال ورود بیماری و خسارت های میلیاردی به بهره برداران وجود دارد در حالی که طرح تولید قزل آلای SPF و شناسنامه دار کردن ماهی از نظر ژنتیکی، نه تنها به مقدار قابل توجهی از خروج ارز از کشور جلوگیری می کند، بلکه ضررهای اقتصادی حاصل از بیماری را به پایین ترین حد ممکن می رساند.

دکتر پورکاظمی، با اشاره به اهمیت حفظ ذخایر در دریاهای شمال و جنوب، تاکید کرد: اگر همین پایش ها توسط محققان صورت نگیرد، طی یک یا دو سال، ذخایر برخی آبزیان کاهش چشمگیری پیدا می کند و به واسطه آن، اقتصاد صید و صیادی رو به اضمحلال خواهد رفت.

وی در پایان، از پرورش ماهی در قفس به عنوان یکی از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی نام برد و افزود: محل استقرار قفس ها، سالم بودن اکوسیستم، مکان یابی موثر و ده ها مسائل دیگر از جمله کارهای فناورانه ای است که موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در زمینه پرورش ماهی در قفس، با جدیت تمام آن را دنبال می کند.

 

طراحی سایت توسط فراکارانت