English | پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳

دیپلماسی کشاورزی دولت سیزدهم دروازه‌ آفریقا را می‌گشاید

وزیر جهادکشاورزی در دیدار با همتای زیمبابوه‌ای خود با اعلام اصول سیاست خارجی دولت مبنی بر تعامل سازنده با تمام کشورهای جهان، گسترش همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با کشور دوست، زیمبابوه را مورد تاکید رییس جمهور ایران و حائز اهمیت برای کشاورزی دولت سیزدهم عنوان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی، وزرای کشاورزی ایران و زیمبابوه امروز در تهران پای میز مذاکره نشستند، کشت قراردادی، دانش فنی، انتقال تکنولوژی، تهاتر ظرفیت‌های تولیدی دو کشور، مکانیزاسیون کشاورزی، سموم، کود، تولید و پرورش آبزیان در قفس از جمله مسایلی بود که مورد بحث و تبادل نظر طرفین در این نشست قرار گرفت.
وزیر جهاد کشاورزی در این نشست گفت: با وجود روابط سیاسی بسیار خوب بین دو کشور، حجم روابط اقتصادی با ظرفیت‌های موجود دو طرف و تاریخ روابط سیاسی آنان هم‌خوانی ندارد و ایران آمادگی خود را برای گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری اعلام می‌کند.
سیدجواد ساداتی‌نژاد با اشاره به توانمندی ایران در تولید کود اوره و در مقابل نیاز ۱۰۰ میلیون دلاری زیمبابوه به این ماده گفت: یکی از زمینه‌ها‌ می‌تواند تهاتر اوره ایران با شکر زیمبابوه باشد.
وی دانش فنی و تکنولوژی کشاورزی ایران را غنی دانست و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی ظرفیت‌های بسیار خوب در تولید واکسن و داروهای دامی دارند، تولید و صادرات مکانیزاسیون کشاورزی از جمله ادوات، دنباله‌بند، تجهیزات آبیاری و تکنولوژی تولید انواع محصولات کشاورزی از دیگر بخش‌ها برای همکاری است.
ساداتی‌نژاد افزود: موسسه تحقیقاتی معظمی در ساختار کشاورزی ایران (تات) با ۲ هزار متخصص کشاورزی و ۸ هزار محقق مشغول به کار است که قادر است در زمینه تولید دانش و فناوری و آموزش و تحقیقات، خدمات جامع ارائه دهد.
وزیر جهادکشاورزی با اشاره به جغرافیای ایران گفت: ۳۰۰ میلیون نفر با نیازهای متنوع غذایی در پیرامون ایران زندگی می‌کنند و زیمبابوه برای عرضه محصولات کشاورزی می‌تواند از این پهنه راهبردی به عنوان هاب منطقه‌ای استفاده کند.
وی به نیاز ۲۸ میلیون دلاری زیمبابوه به شیر خشک صنعتی اشاره کرد و افزود: ایران از تولید کنندگان و صادرکنندگان عمده این محصول است و تهران برای تأمین نیاز هراره اعلام آمادگی می‌کند. البته در کنار آن با شرکت‌های بزرگ صنایع غذایی ایران می‌توانیم نیاز ۳۰۰ هزار تنی زیمبابوه را به انواع ماکارونی و سایر اقلام غذایی تامین کنیم.
در ادامه این نشست، “انکسیوس جونگو ماسوکا” وزیر شیلات، آب، اقلیم و توسعه روستایی جمهوری زیمبابوه با تشکر از میهمان‌نوازی ایران، سلام گرم رییس‌جمهور کشورش را به همتای ایرانی‌اش ابلاغ کرد و با اشاره به تفاهمات قبلی خواستار بروزرسانی مفاد مورد توافق شد.
وی با اعلام نیاز کشورش به ۲۰ هزار دستگاه تراکتور تاکید کرد: مکانیزاسیون کشاورزی و شیلات از نیازهای کشاورزی زیمبابوه است، کود کشاورزی و سموم هم دیگر نیازهای کشاورزی زیمبابوه را شامل می‌شود.
گفتنی است؛ در این دیدار کارشناسان دو طرف دیدگاه‌های فنی خود را در خصوص موارد مورد بحث ارایه کردند.

طراحی سایت توسط فراکارانت