رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان:اجرای کامل “قانون بیمه اجباری دام” در استان سمنان پیگیری می‌شود/اقناع بهره‌برداران چاره کار است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با تأکید بر لزوم اجرای کامل “قانون بیمه اجباری دام” در این استان گفت: این مهم از طریق اقناع بهره‌برداران مدنظر قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، محمدرضا قاسمی در جلسه ستاد بیمه محصولات کشاورزی استان سمنان با تأکید بر لزوم اجرایی شدن مصوبات این ستاد اظهار داشت: بحث پیگیری مصوبات قبلی مدنظر قرار گرفته و دستورکار نخست هرجلسه پیگیری مصوبات جلسات قبل باشد.

وی با تأکید بر لزوم برگزاری منظم جلسات ستاد بیمه در شهرستان‌ها، افزود: مدیران شهرستانی به صورت وبیناری در جلسات ستاد بیمه استان حضور داشته باشند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه بخش زیادی از این مصوبات مبتلابه همه شهرستان‌های این استان است اضافه کرد: باید مصوبات ستاد بیمه شهرستان‌ها جمع‌بندی و دسته‌بندی شود و بخشی از آن که در استان قابل حل است رفع شده و بخش دیگری از مصوبات نیز از طریق مدیران کشوری وزارت جهاد کشاورزی و بیمه ها پیگیری شود.

قاسمی با اشاره به ابلاغ قانون بیمه اجباری دام  و تأکیدات وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه خاطرنشان کرد: قانون در این باره صراحت دارد؛ بنابراین بیمه فراگیر دام لازم است و دستگاه ها باید تلاش بیشتری کنند.

وی با اشاره به اینکه محصولات کشاورزی و دامی در استان سمنان همواره در معرض تهدیدات مختلف قرار دارند تصریح کرد: با توجه به تغییر اقلیم و شرایط نامناسب آب و هوایی و همچنین تنوع و تعدد عوامل خسارت زا در سال های اخیر بخش کشاورزی و دامپروری در کشور به ویژه در استان سمنان با تهدیدات بیشتری روبه رو شده است؛ از این جهت بیمه کردن دام ها و حتی محصولات زراعی و باغی موضوعی ضروری و به نفع بهره برداران این بخش است.

وی افزود: تنها مسیری که دولت و قانونگذار  برای جبران بخشی از این خسارت ها استمرار فعالیت بهره بردار  پیش بینی کرده است همین پوشش  بیمه از  طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی بوده و بنابراین باید افزایش ضریب نفوذ بیمه در بخش کشاورزی استان سمنان بسیار مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه وضعیت پوشش بیمه ای استان سمنان در محصولات زراعی و باغی چندان مناسب نیست تأکید کرد: باید فرهنگ سازی لازم در راستای اقناع بهره برداران برای بیمه محصولات خود انجام شود.

قاسمی با تأکید بر اینکه مدیران جهاد کشاورزی در شهرستان ها و اداره کل امور عشایری استان سمنان باید توجه بیشتری به اجرای قانون بیمه اجباری دام داشته باشند اضافه کرد: کارگروه تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان می تواند نقش بیشتری را در این راستا ایفا کند. همچنین در این زمینه استفاده از ظرفیت تشکل ها به ویژه تشکل های حوزه دام می تواند کمک زیادی در این زمینه باشد.

وی درخصوص توسعه بیمه محصولات زراعی و باغی نیز گفت: اولویت بخشی به بیمه محصولات مشمول طرح جهش تولید در دیم زارهای استان سمنان از جمله گندم و جو و همچنین کشت قراردادی گندم بسیار ضروری است و باید اجرایی شود.

طراحی سایت توسط فراکارانت