رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان: صادرات ۳۰ میلیون دلار محصولات کشاورزی از مبدأ استان سمنان امسال هدف‌گذاری شده است

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به برنامه‌های این سازمان برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی گفت: صادرات ۳۰ میلیون دلار محصولات کشاورزی از مبدأ استان سمنان امسال هدف‌گذاری شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، سید حسن میرعماد شامگاه گذشته در حاشیه تجلیل از بهره‌برداران برتر کشاورزی این استان در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی مبنی بر برنامه‌های این سازمان برای توسعه صادرات اظهار داشت: در سال ۹۳ صادرات از مبدأ استان سمنان صفر بود و در سال ۹۴ این اقدام در استان آغازشده و تقریباً میزان صادرات به ۱۰ میلیون دلار رسید.

وی به برخی اقدامات این سازمان برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی در سال ۹۵ اشاره کرد و افزود: در سال گذشته صادرات ۲۰ میلیون دلاری هدف‌گذاری شده بود که تحقق یافت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه در استان سمنان در بخش تولید استان مشکلی که مانع توسعه صادرات شود وجود ندارد گفت: برای سال ۹۶ نیز هدف‌گذاری ۳۰ میلیون دلاری انجام‌شده که امیدواریم این مهم تحقق یابد.

میرعماد گفت: برای توسعه صادرات در استان باید برخی مؤلفه‌ها به جد پیگیری شود و یکی از مسائل موضوع پس از تولید در استان است و باید در استان زنجیره‌های تولید و صنایع مرتبط ایجاد شود.

وی با اشاره به زیرساخت‌های مناسب صادرات در این استان گفت: با توجه به زیرساخت‌های خوبی که در بخش صادرات در استان هست امیدواریم این روند افزایش صادرات در سطح استان در بخش کشاورزی در استان ادامه یابد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های مناسب استان درزمینهٔ تولید محصولات بخش کشاورزی گفت: استان سمنان ظرفیت خوب و مناسبی برای تولیدات بخش کشاورزی دارد اما با محدودیت منابع مواجه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان محدودیت منابع را یکی از مسائل و مشکلات بخش کشاورزی استان دانست و گفت: محدودیت منابع آبی یکی از مهم‌ترین چالش‌های موجود در استان است و لذا باید تلاش کرد بتوان از منابع موجود بهره حداکثری را برد.

میرعماد با بیان اینکه اگر از امکانات درست بهره گیریم قادر هستیم حداقل میزان تولیدات استان را به دو برابر برسانیم به میزان تولیدات برترین‌های بخش کشاورزی این استان اشاره کرد و افزود: تولیدکنندگان برتر با امکانات موجود دو سه برابر متوسط استان تولید کردند به‌عنوان‌مثال گندم که تولید ۳٫۲ تن در هکتار است تولیدکننده برتر ۱۲ تن در هکتار برداشت کرده است و در انار که متوسط ۲۱ تن در هکتار است که تولیدکننده برتر ۸۰ تن انار برداشت کرده است.

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگاران مبنی بر اینکه با کمبود منابع آبی موجود و همچنین خشکی اقلیم چگونه افزایش تولید و ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی امکان‌پذیر است گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلات استان سمنان کمبود منابع آبی است و می‌توان گفت که حدود ۸۷ درصد مصرف آب در بخش کشاورزی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه در راستای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی در استان اقدامات و گام‌های اساسی برداشته‌شده است افزود: سال گذشته ۵۰۰۰ هکتار سیستم‌های نوین آبیاری اجرا شد و علی‌رغم محدودیت‌های اقتصادی که دولت با آن مواجه بود بیش از ۴۳ میلیارد تومان کمک‌های بلاعوض به کشاورزان برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری پرداخت شد.

میرعماد افزود: امسال نیز هدف‌گذاری شده که ۱۲ هزار هکتار سیستم‌های نوین آبیاری در سطح استان اجرا شود و تاکنون نزدیک به ۳۰۰۰ هکتار آن تحقق‌یافته است و امیدواریم با حمایت مسئولان و با استقبالی که کشاورزان از این مهم دارند این مهم تحقق یابد.

وی در پاسخ به این پرسش که درمجموع چه میزان از اراضی استان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده است گفت: تا ابتدای دولت یازدهم تقریباً ۱۶ هزار هکتار اجراشده بود و در پایان سال گذشته به ۲۵ هزار و ۱۲۵ هکتار رسید و برای امسال نیز ۱۲ هزار هکتار برنامه‌ریزی‌شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: درمجموع کار زیادی باقی‌مانده و امیدواریم با حمایت دولت و کمک کشاورزان توسعه سیستم‌های نوین آبیاری در استان ادامه یابد.

ایجاد ۳۰۰۰ شغل در استان در سال اقتصاد مقاومتی-تولید و اشتغال هدف‌گذاری شده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان به برنامه‌های این سازمان در سال اقتصاد مقاومتی-تولید و اشتغال اشاره کرد و گفت: هدف‌گذاری برای ایجاد ۳۰۰۰ اشتغال در سطح استان در بخش کشاورزی در اولویت برنامه‌ها قرار دارد.

میرعماد گفت: با اقدامات انجام‌شده تاکنون و از ابتدای امسال تعداد ۷۰۰ شغل در بخش کشاورزی استان ایجادشده است.

۵۶۰ واحد تولید بخش کشاورزی در استان سمنان احیا شد

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: سال گذشته ۵۶۰ واحد تولید بخش کشاورزی که به‌صورت نیمه فعال و یا تعطیل بودند با استفاده از تسهیلات رونق تولید احیا شدند.

میرعماد به میزان تسهیلات رونق تولید به این واحدهای نیمه فعال و راکد اشاره کرد و افزود: این واحد به میزان ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید استفاده کردند که اثر آن را در اشتغال امسال می‌بینیم؛ و پیش‌بینی می‌کنیم در سال جاری ۳۰۰۰ نفر شغل ایجاد شود تاکنون و در سه‌ماهه امسال ۷۰۰ نفر اشتغال در بخش کشاورزی تحقق‌یافته است.

وی ابراز امیدواری کرد با حمایت دولت و با برنامه‌ریزی انجام‌شده که برای افزایش تولید انجام‌شده است بتوان با استفاده از ظرفیت‌های موجود اشتغال ۳۰۰۰ نفری را در پایان سال در استان شاهد بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به ظرفیت‌های استان در بخش تولید گفت: سال گذشته با تلاش کشاورزان و همچنین ناظران بخش کشاورزی استان شاهد ۹٫۴ درصد افزایش محصولات بخش کشاورزی در استان بودیم و تولید محصولات استراتژیک نیز ۳۲٫۸ افزایش داشت که پیش‌بینی می‌کنیم امسال حداقل ۵ تا ۶ درصد افزایش تولید در بخش‌های مختلف کشاورزی در استان را داشته باشیم.

در این آئین ۴۶ تولیدکننده برتر استان در بخش کشاورزی با حضور استاندار و مسئولان استان تجلیل شدند.

 

   

 

 

طراحی سایت توسط فراکارانت