English | سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان: طرح توسعه باغات در اراضی شیب دار در استان سمنان اجرایی میشود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان:

طرح توسعه باغات در اراضی شیب دار در استان سمنان اجرایی میشود/توسعه باغات در ۱۲ هزار هکتار از اراضی شیب دار استان سمنان هدفگذاری شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از اجرای طرح توسعه باغات در اراضی شیب دار در استان سمنان خبر داد و گفت: توسعه باغات در ۱۲ هزار هکتار از اراضی شیب دار استان سمنان هدفگذاری شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، سید حسن میرعماد در جلسه بهره وری آب و توسعه محصولات باغی در اراضی شیب دار استان سمنان که با حضور مدیر کل دفتر میوه سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد اظهار داشت: طرح توسعه باغات در اراضی کشاورزی شیب دار یک طرح ملی بوده که از سوی وزارتخانه ابلاغ شده و به تبع این طرح در استان سمنان نیز اجرا می شود.

وی با بیان اینکه این طرح در مناطقی که بالای ۳۰۰ میلی متر بارندگی دارند قابل اجرا است افزود: بر اساس مطالعات که انجام شده است حدود ۱۲هزار هکتار از این مناطق در استان امکان اجرای توسعه باغات را دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه اجرای این میزان توسعه باغات در برنامه ششم توسعه در استان سمنان هدفگذاری شده است به برخی از مزایای اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: توسعه باغات در اراضی شیب دار به تولید و نفوذپذیری آب در خاک کمک کند.

میرعماد افزود: حفظ پوشش گیاهی ، حفاظت از خاک از دیگر مزایای اجرای طرح توسعه باغات در اراضی شیب دار است.

وی ایجاد اشتغال را از دیگر مزایای این طرح عنوان کرد و افزود: توسعه باغات علاوه بر حفظ خاک و آب می تواند برای کسانی که در آن حوزه آبخیز زندگی می کنند ایجاد اشتغال کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه  اجرای این طرح زمینه حفاظت از خاک را فراهم میکند افزود:  در مناطق که پوشش گیاهی ۵ درصد است بالغ بر ۹۵ از میزان روان آبها از دسترس خارج می شود و اگر پوشش گیاهی به ۷۰ درصد برسد بیش از ۹۵ درصد رواناب ها جذب خاک می شود و این مهم ترین مزیت توسعه باغات در اراضی شیب دار است که علاوه بر حفاظت از خاک به تولید آب نیز کمک می کند.

طراحی سایت توسط فراکارانت