English | یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳

رئیس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی در پنجمین روز از هفته جهاد کشاورزی در استان: مبارزه بیولوژیکی در ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی کشور انجام‌شده است/ سالانه ۲۵ هزار تن سموم برای مبارزه با آفات در کشور استفاده می‌شود

رئیس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به برنامه‌های این وزارتخانه در راستای مبارزه با آفات گفت: سال گذشته مبارزه بیولوژیکی در سطح ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی کشور انجام‌شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، محمدعلی باغستانی دربازدید از باغ‌های پسته دامغان ضمن تبریک هفته جهاد کشاورزی، با بیان اینکه این مبارزات (بیولوژیکی) و اقدامات با هدف تولید محصولات سالم و ارگانیک انجام‌شده است اظهار داشت: سال گذشته در سطح بیش از ۴ میلیون هکتار از اراضی و باغات مبارزه تلفیقی انجام شد.

وی بر ضرورت تولید محصولات سالم تأکید کرد و افزود: یکی از اهداف و اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی کنترل بیولوژیک با هدف تولید محصولات سالم و ارگانیک است.

رئیس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی از مصرف سالانه ۲۵ هزار تن انواع سموم برای مبارزه با آفات در سطح مزارع و باغات کشور خبر داد و افزود: از این سموم برای مبارزه با ۵۰ نوع از آفات باغی و زراعی استفاده می‌شود

باغستانی با اشاره به اینکه میانگین استفاده از سموم در ایران کمتر از میانگین جهانی آن است خاطرنشان کرد: ایران بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرم در هر هکتار از سموم کمتری برای تولید محصولات کشاورزی و باغی استفاده می‌کند.

وی با اشاره به اینکه میزان مصرف سموم در باغات کشاورزی ایران ۶۰۰ تا ۷۰۰ گرم در هر هکتار است اضافه کرد: این در حالی است که میانگین جهانی استفاده از سموم در باغات حدود یک کیلوگرم در هر هکتار برآورد می‌شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر لزوم مبارزه با قاچاق و توزیع سموم کشاورزی، به‌ویژه سموم تقلبی در کشور عنوان کرد: عزم وزارت جهاد کشاورزی و دیگر مسئولان مربوطه در این زمینه جزم است.

باغستانی تصریح کرد: با توجه به مبارزه با توزیع سموم تقلبی کشاورزی در بازارهای داخل کشور به‌طور میانگین هر هفته یک محموله از سموم تقلبی در کشور کشف و ضبط شده و گزارش آن برای اقدامات بعدی به مراجع قضایی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ارسال می‌شود.

وی با اشاره به معرفی و شناسایی ۱۲ محصول پرمخاطره و پرمصرف کشاورزی ازنظر ریسک سلامت و سموم در کشور تصریح کرد: بررسی‌های کارشناسی و دقیق نشان داده است که ۹۰ درصد این محصولات سالم هستند.

 

طراحی سایت توسط فراکارانت