English | دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳

رشد ۵۴ درصدی اعتبارات وزارت جهاد کشاورزی در قانون بودجه ۹۶ / پیش بینی ۳۴۱۶ میلیارد تومان برای اجرای سامانه های نوین آبیاری

مدیر کل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی از رشد ۵۴ درصدی اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای ملی و ردیف های متفرقه این بخش در قانون بودجه سال ۹۶ با حمایت مجلس شورای اسلامی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس حسن قاسمی در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای ملی بخش کشاورزی و منابع طبیعی اعم از پیوست شماره (۱) قانون بودجه و ردیف های متفرقه بودجه ۹۶ برابر با ۶۲۱۵ میلیارد تومان تصویب شده که نسبت به اعتبارات ۴۰۲۶ میلیارد تومانی بودجه سال ۹۵ افزایش ۵۴ درصدی داشته است.
وی با بیان این که بخشی از این رشد اعتباری در بودجه مصوب ۹۶ با حمایت مجلس شورای اسلامی و ناشی از رویکرد مثبت نمایندگان به بخش کشاورزی و منابع طبیعی بوده است، اظهار داشت: در بودجه ۹۶ با توجه ویژه مجلس شورای اسلامی ۹۹۰ میلیارد تومان به اعتبارات اولیه در لایحه بودجه پیشنهادی دولت از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در زمینه توسعه سیستم های نوین آبیاری اضافه شد.
قاسمی خاطرنشان کرد: اعتبارات توسعه روش های نوین آبیاری از ۲۴۲۶ میلیارد تومان به ۳۴۱۶ میلیارد تومان در قانون بودجه ۹۶ افزایش یافته است.
وی در عین حال به اصلاح و تغییر عنوان طرح سیستم آبیاری تحت فشار به طرح توسعه روش های آبیاری تحت فشار، کم فشار و سامانه های نوین آبیاری در قانون بودجه ۹۶ اشاره و تصریح کرد: با اصلاح این عنوان، طیف بیشتری از روش های آبیاری در اراضی کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و سیستم آبیاری به اقصی نقاط کشور و به استان هایی که به لحاظ فقر منابع آبی، سیستم آبیاری کم فشار جواب می دهد، گسترش می یابد.
مدیر کل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی درباره اعتبار طرح کمک های فنی و اعتباری بازسازی و نوسازی قنوات در قانون بودجه امسال گفت: اعتبار این طرح با ۷۰ میلیارد تومان تصویب شد که نسبت به اعتبار ۲۰ میلیارد تومانی سال قبل ۲۵۵٫۳ درصد افزایش نشان می دهد.
وی در مورد اعتبارات برنامه مقابله با بیابان زایی و تثبیت شن های روان در قانون بودجه ۹۶ نیز اذعان داشت: برای این برنامه، اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای ملی به مبلغ ۱۹۰ میلیارد تومان درج شده که نسبت به اعتبارات ۶۸٫۵ میلیارد تومان سال ۹۵ از رشد ۱۷۷٫۱ درصدی برخوردار است.
تصویب ۳۳۰ میلیارد تومان برای مقابله با ریزگردها
قاسمی ادامه داد: با تصویب مجلس شورای اسلامی همچنین مبلغ ۳۳۰ میلیارد تومان برای مبارزه با ریزگردها از محل صندوق توسعه ملی (ردیف ۱۷۵-۵۳۰۰۰۰) اختصاص خواهد یافت.
وی با اشاره به بخش های دیگری از قانون بودجه ۹۶ گفت: در بودجه مصوب امسال برای هزینه های توقف بهره برداری از جنگل های شمال کشور نیز مبلغ ۸۰ میلیارد تومان در مجلس رقم خورد و علاوه بر این، ردیف جدید ۱۰ میلیارد تومانی به منظور ارتقای پوشش کامل و موثر برای حفاظت از جنگل ها ایجاد شد.
مدیر کل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی به اختصاص منبع جدید برای بیمه اجباری کلیه دام ها در قانون بودجه مصوب سال جاری اشاره و تصریح کرد: ردیف جدید متفرقه با عنوان پوشش بیمه اجباری کلیه دام ها در مقابل بیماری مشترک و واگیر به مبلغ ۵ میلیارد تومان در قانون بودجه ۹۶ ایجاد شده است.
وی همچنین از افزایش سهم دولت در صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی عشایری به مبلغ ۲٫۵ میلیارد تومان در بودجه سال جاری خبر داد.
قاسمی با بیان این که مجلس شورای اسلامی ردیف جدیدی برای سه مجموعه تحقیقات کشاورزی در بودجه ۹۶ اختصاص داده است، گفت: بر این اساس، ردیف های جدیدی به مبلغ ۴ میلیارد تومان برای موسسه بین المللی تاسماهیان خزر، یک میلیارد تومان بابت مرکز بین المللی برنج آسیای مرکزی و غربی و ۵۰۰ میلیون تومان برای موسسه تحقیقات برنج کشور ایجاد شده است.
رشد ۸۲٫۲ درصدی اعتبارات خرید تضمینی گندم
وی با اعلام این که اعتبارات خرید تضمینی گندم در قانون بودجه سال جاری رشد ۸۲٫۲ درصد داشته است، اذعان داشت: اعتبارات ردیف ۱۹-۵۲۰۰۰۰ بابت خرید تضمینی گندم از مبلغ ۴۵۰۰ میلیارد تومان سال ۹۵ به مبلغ ۸۲۰۰ میلیارد تومان در قانون بودجه ۹۶ افزایش یافت.
قاسمی همچنین اعلام کرد: مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان در جدول شماره ۱۶ پیوست قانون بودجه سال ۹۶ با عنوان تعرفه های درآمدی به ترتیب درآمد اخذ مابه التفاوت از واردات روغن خام هر کیلوگرم ۲۰۰ تومان، واردات دانه های روغنی هر کیلوگرم ۵۰ تومان و واردات شکر هر کیلو گرم ۵۰ تومان پیش بینی شده است.
وی افزود: در قانون بودجه امسال به منظور توسعه کشت دانه های روغنی و چغندر قند در قالب دو ردیف متفرقه (درآمد- هزینه) مبلغ ۲۱۰ میلیارد تومان پیش بینی شده که بخشی از آن به دانه های روغنی و بخش دیگر به چغندر قند اختصاص می یابد.
قاسمی اظهار داشت: همچنین مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان هم برای توسعه کشت دانه های روغنی در قالب هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای در قانون بودجه ۹۶ پیش بینی شده است.

 

 

طراحی سایت توسط فراکارانت