English | دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳

زمینه تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی استان سمنان فراهم شد؛ فعلاً موضوع “یکپارچگی در اولویت است

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: زمینه تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی استان سمنان فراهم شده و فعلاً موضوع “یکپارچگی در اولویت است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، غلامرضا خراسانیان در این زمینه اظهار داشت: قانون یکپارچگی و جلوگیری از خرد شدن اراضی در سال ۱۳۸۵ به تصویب رسید و مقرر شد ظرف ۶ ماه آیین نامه و دستورالعمل آن تصویب شود، اما این کار انجام نشد تا بعد از ۱۰ سال بعد از تصویب قانون در سال ۱۳۹۵ آیین نامه اجرایی آن به تصویب هیئت وزیران برسد؛ البته باز هم چندان مورد توجه قرار نگرفت و اجرای آن به تعویق افتاد.

وی با اشاره به اهتمام دولت سیزدهم برای اجرای این قانون مغفول مانده از گذشته افزود: با توجه به خشکسالی‌های سال‌های گذشته و کمبود آب و زیان کشاورزان و بهره‌برداران از این بابت، وزارت جهاد به فکر احیای این قانون افتاده و بحث یکپارچگی و تجمیع اراضی را در پیش گرفت.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: از سال قبل این موضوع در دستور کار سازمان امور اراضی قرار گرفت و در کنار این موضوع بحث رفع تداخلات و صدور اسناد اراضی کشاورزی که زمینه‌ساز تجمیع و یکپارچگی اراضی است، به صورت جدی دنبال شد.

خراسانیان با بیان اینکه استان سمنان نخستین استان کشور بود که رفع تداخلات را انجام داد عنوان کرد: سمنان در سال ۱۴۰۱ به عنوان نخستین استان کشور شناخته شد که رفع تداخلات را به طور کامل انجام داد، در حالی که هنوز هیچ استانی به غیر از استان سمنان موضوع رفع تداخلات را به طور کامل انجام نداده‌اند.

وی یادآور شد با اتمام رفع تداخلات در استان سمنان مقدمات صدور سند برای اراضی کشاورزی این استان و در نتیجه مقدمات تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی استان سمنان در استان سمنان فراهم شده است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه موضوع تجمیع اراضی کشاورزی نیاز به صدور سند دارد؛ اما یکپارچگی اراضی کشاورزی نیازی به صدور و اخذ سند مالکیت از سوی مالکین ندارد ‌خاطرنشان کرد: بر همین اساس موضوع یکپارچگی به عنوان اولویت مهم مدنظر سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان قرار گرفته است.

طراحی سایت توسط فراکارانت