ساخت سرپناه ایمن در محل‌های استقرار عشایر با تفاهم سازمان عشایر و منابع طبیعی

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: با منابع طبیعی تفاهم کرده‌ایم عشایر بتوانند یک سرپناه ایمن در محل استقرار خود بسازند تا از بلایای طبیعی محفوظ بمانند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران، عباس پاپی‌زاده همزمان با ششمین روز دهه فجر در سفر به ورامین و دیدار با عشایر این شهرستان اظهار داشت: در بودجه امسال اعتبارات و تسهیلات خوبی برای عشایر اختصاص یافته و در حال رایزنی با نمایندگان مجلس هستیم تا در بودجه ۱۴۰۲ نیز اعتبارات لازم در حوزه عشایر پیش‌بینی و مصوب شود.

وی گفت: اجرای چهار طرح برای ایجاد تنوع و تحول در اشتغال و معیشت عشایر شامل طرح زنجیره تولید گوشت قرمز، طرح توسعه صنایع دستی، طرح گردشگری عشایر و طرح توسعه گیاهان دارویی در مناطق عشایری در دستور کار سازمان قرار دارد.

پاپی‌زاده با اشاره به تسهیلات پرداخت شده به عشایر از طریق صندوق حمایت از بخش کشاورزی عشایری، بیان داشت: سهم دولت در این صندوق ۴۹ درصد و سهم عشایر ۵۱ درصد است و مصوبه‌ای را از هیأت دولت گرفته‌ایم که اعتبارات این صندوق افزایش داده شود که هم افزایش دارایی عشایر است و هم از این محل تسهیلات به عشایر پرداخت می‌شود و هم ضمانت‌نامه‌های بانکی برای تسهیلات پرداختی به عشایر از طریق این صندوق تأمین می‌شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در خصوص اعتبار پروانۀ چرای دام عشایر نیز اظهار داشت: با سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری توافق کرده‌ایم تا پروانه‌های چرا در قالب طرح مرتعداری تا ۳۰ سال در اختیار عشایر باشد و با بانک‌ها نیز در حال رایزنی هستیم تا این پروانه‌های چرا به عنوان ضمانت پرداخت تسهیلات به عشایر پذیرفته شود.

وی ادامه داد: همچنین در خصوص احداث مسکن مناسب برای عشایر نیز با منابع طبیعی تفاهم کرده‌ایم عشایر بتوانند یک سرپناه مطمئن و ایمن در محل استقرار خود بسازند تا از بلایای طبیعی محفوظ بمانند.

در این دیدار، نمایندگان عشایر ورامین نیز مشکلات خود را از جمله تأمین تسهیلات بانکی، برطرف کردن مشکل ضمانت‌نامه‌های تسهیلات پرداختی به عشایر از سوی بانک‌ها، تأمین نهاده‌های دامی و فروش دام مازاد را بیان و خواستار رسیدگی شدند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران همچنین در سفر به ورامین به همراه نماینده مردم ورامین، پیشوا و قرچک در مجلس از نمایشگاه تولیدات عشایر کارآفرین ورامین که در محل سازمان جهاد کشاورزی این شهرستان برپا شده بود بازدید کرد.

طراحی سایت توسط فراکارانت