English | شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳

سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی استان کردستان باید تسهیل شود

سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی استان کردستان باید تسهیل شود

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: استعداد استان کردستان در بخش کشاورزی فوق العاده است و باید راه های سرمایه گذاری در این استان هموار شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان،دکتر حسن رکنی در حاشیه مراسم یهره برداری از واحد پرورش قارچ دکمه ای در سروآباد تاکید کرد: باید در کردستان کارخانه فرآوری محصولات کشاورزی احداث شود تا بهره مندی تولیدکنندگان از ارزش افزوده محصولات تولیدی افزایش یابد.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی وضعیت بخش کشاورزی در کشور را مناسب و رو به جلو توصیف کرد و افزود: استعداد استان کردستان در بخش کشاورزی فوق العاده است و باید مسولین راه های سرمایه گذاری را هموار کنند و به نحوی یاریگر سرمایه گذاران در استان باشند.
در سومین روز از هفته دولت، مزرعه پرورش ماهی با تولید ۱۲۰ تن در روستای دریله از توابع شهرستان سنندج با حضور معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی افتتاح شد.
ذوالفقاری در حاشیه این مراسم گفت: این مزرعه در زمینی با مساحت ۱۵ هزار متر مربع و زیربنای ۶ هزار متر مربع با دبی ۳۶۰ لیتر برثانیه احداث و به بهره برداری رسید.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: با بهره برداری از این پروژه برای ۱۳ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شده و برای ۲۶ نفر هم به صورت غیر مستقیم شغل ایجاد شده است.
وی عنوان کرد: میزان کل اعتبارات هزینه شده برای پروژه ۱۳ میلیارد ریال بوده که ۷٫۳ میلیارد ریال آن از اعتبارات صندوق توسعه ملی و ۵٫۷ میلیارد دیگر آورده متقاضیان پروژه بوده است.
ذوالفقاری با بیان اینکه مزرعه پرورش ماهی روستای دریله هم در راستای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی در استان است اضافه کرد: منبع تامین آب پروژه، با استفاده از آب خروجی سد آزاد شهرستان سنندج است که در ضلع جنوبی حاشیه رودخانه روستای کوماسی واقع شده است.
وی افزود: این مزرعه دارای برق سه فاز و برق اضطراری است که با استفاده از دیزل ژنراتور برق آن تامین می شود.
در حال حاضر تولید ماهی استان بر اساس پیش بینی های بعمل آمده ۹ هزارو هفت صد تن می باشد که ۵۴۰۰ تن آن مربوط به صید و استحصال از منابع آبی و ۴۳۰۰ تن باقی مانده مربوط به ماهیان سردآبی است.
افتتاح واحد پرورش قارچ دکمه ای در سروآباد
در سومین روز از هفته دولت، واحد پرورش قارچ دکمه ای با تولید سالانه ۱۲۰۰ تن در روستای قلعه جی سروآباد با حضور معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی افتتاح شد.
ذوالفقاری در حاشیه این مراسم گفت: واحد پرورش قارچ دکمه ای با سطح زیر کشت ۱۱ هزارو هفتصد متر مربع در هر دوره و سطح زیر کشت ۷۰ هزار دویست مربع در سال توسط شرکت اورامان سبز در شهرستان سروآباد به بهره برداری رسید.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: این واحد با ۲۰ سالن و تولید ۱ هزارو دویست تن قارچ دکمه ای درسال برای ۱۲۰ نفر شغل ایجاد کرده است.
وی عنوان کرد: محل تامین تسهیلات پروژه از اعتبارات توسعه بخش کشاورزی بوده که با عاملیت بانک سپه از سال ۹۳ شروع و در سال ۹۵ پروژه به پایان رسیده است.
ذوالفقاری با بیان اینکه مبلغ کل سرمایه گذاری طرح یک صد هزار و ۸۰۰ میلیون ریال است اضافه کرد: مبلغ تسهیلات دریافتی از بانک ۸۴ هزار میلیون ریال و میزان آورده متقاضیان پروژه هم ۱۶ هزارو هشتصد میلیون ریال بوده است.
استان کردستان در حال حاظر با ۱۱ واحد پرورش قارچ صنعتی و ۴۶ واحد خانگی ظرفیت تولید ۲ هزارو پانصد و هفده تن قارچ خوراکی در رتبه ۱۴ کشوری تولید این محصول قرار دارد.
بازدید از گاوداری ۵۰۰ راسی در مریوان
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی امروز همچنین از گاوداری ۵۰۰ راسی در شهرستان مریوان بازدید کرد.
پروژه گاو شیری روستای ریخلان در صورت تکمیل شدن برای ۴۰ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد می کند و ۵ هزارو ۶۰۰ تن شیر خام، ۵۵ تن گوشت قرمز و ۱۲۵ راس تلیسه مازاد بر نیاز گاوداری تولید خواهد شد.
این گاوداری دارای ۳۰ هکتار زمین آبی کشت علوفه نیز هست.

طراحی سایت توسط فراکارانت