English | یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۴۰۳

سرمایه گذاری ۵۲ هزار میلیارد ریالی برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در چهار سال اخیر/برنامه ۱۲ ساله مکانیزاسیون کشاورزی تدوین شد

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی اعلام کرد: به کمک بخش خصوصی و دانشگاهیان یک برنامه ۱۲ ساله برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی تدوین شده که در آن آب اولویت و محور اصلی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،«کامبیز عباسی» در آیین گشایش نمایشگاه بین المللی ماشین آلات و ادوات کشاورزی و صنایع وابسته (آی فارم_اتماک) که در نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب تهران برگزار شد، ادامه داد: با توجه به محدودیت در حوزه آب باید به سمت صنایع و ماشین های کشاورزی برویم که در نهایت آب بیشتری ذخیره شود.
عباسی اضافه کرد: باید به ازای آب مصرفی کمتر، تولید بیشتر داشته باشیم. از این رو، در افق برنامه ۱۲ ساله به ازای یک مترمکعب آب، به طور متوسط یک کیلو و ۷۰۰ گرم محصول کشاورزی تولید می شود که البته این آمار در محصولات مختلف، متفاوت است.
وی گفت: در زمینه پایداری تولید باید کشاورزی مرسوم را به سمت کشاورزی حفاظتی سوق دهیم.
«در شرایط کنونی نزدیک به یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی زیر پوشش کشاورزی حفاظتی قرار گرفته است که باعث می شود بیش از ۷۰ لیتر گازوییل در هر هکتار صرفه جویی شود».
این مسوول ادامه داد: در دولت یازدهم به مکانیزاسیون کشاورزی توجه بسیاری شد؛ از واردکننده گندم به صادرکننده آن تبدیل شدیم، ذخایر راهبردی از دوره های کوتاه مدت و زیر یک هفته به بیش از یکسال افزایش یافت و امروز یکی از بالندگی های بخش کشاورزی خوداتکایی در تولید بسیاری از محصولات است.
عباسی اضافه کرد: در چهار سال گذشته در بخش مکانیزاسیون کشاورزی سرمایه گذاری بسیار گسترده ای صورت پذیرفت به طوری که در این مدت بیش از ۵۲ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری قطعی در بخش مکانیزاسیون کشاورزی و جذب قطعی بیش از ۳۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات و ایجاد ماشین آلات استاندارد کشاورزی را شاهد بودیم.
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی عنوان کرد: امروز حدود ۳۰۰ شرکت بیش از ۱۲۰۰ مدل ماشین های کشاورزی را در کشور عرضه می کنند؛ فضای بسیار گسترده ای در زمینه عرضه، و تنوع مدل به وجود آمده و حق انتخاب کشاورز افزایش پیدا کرده است. برای نمونه امروز ۱۰۰ مدل تراکتور در کشور عرضه می شود.
وی گفت: در منشور صنعت کشور جای ماشین های کشاورزی خالی مانده؛ در حالی که صنعت ماشین های کشاورزی به تولید و امنیت غذایی کشور مربوط است.
«این صنعت بی ادعا و کم قیمت در خدمت کشاورز و قشر کم درآمد جامعه است و بخش مهمی از امنیت غذایی و در کلان, امنیت ملی کشور را تامین می کند».
نمایشگاه بین المللی ماشین آلات و ادوات کشاورزی و صنایع وابسته (آی فارم_اتماک) تا یازدهم مردادماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برپاست.
در این نمایشگاه آخرین دستاوردها در زمینه های ماشین و ادوات کشاورزی با الگو و فناوری نوین مکانیزاسیون، ماشین های کشت مستقیم (کشاورزی حفاظتی)، ماشین های برداشت (کمباین و تراکتور)، نهاده ها شامل بذر، کود، سم و نهال، ماشین آلات راهسازی، دستگاه بوجاری غلات و حبوبات و انواع بالابر و تولید و عرضه انواع کودهای آلی به نمایش گذاشته شده است.
در حاشیه این نمایشگاه، کارگاه های آموزشی ترویجی یک روزه با ارائه مدرک پایان دوره معتبر برگزار می شود.
آمارهای اعلام شده از وزارت جهاد کشاورزی حاکی از آن است که در چهار سال گذشته ۴۹ هزار و ۷۳۸ دستگاه تراکتور زراعی، ۲۶ هزار دستگاه تراکتور نیمه سنگین، ۱۹۰۰ دستگاه کمباین متوسط و نیمه سنگین و ۱۱۰۰ دستگاه تراکتور و کمباین سنگین تزریق و درصد افزایش موجودی ۹۱ درصد شد که نسبت به دوره پیش از آن رشد ۲برابری را نشان می دهد.

طراحی سایت توسط فراکارانت