English | سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳

صادرات خوراک دام از ۲۶ هزار دلار به ۷۵ میلیون دلار افزایش یافت/ پیش بینی تولید ۱۰ میلیون تن شیر در سال ۹۶

صادرات خوراک دام از ۲۶ هزار دلار به ۷۵ میلیون دلار افزایش یافت/ پیش بینی تولید ۱۰ میلیون تن شیر در سال ۹۶

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: صادرات خوراک دام، طیور و آبزیان از ۲۶ هزار دلار در سال ۹۰ امروز به ۷۵ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر حسن رکنی امروز در سومین همایش و نمایشگاه بین المللی خوراک دام، طیور و آبزیان که در سالن همایش های دائمی و تخصصی شهرداری تهران در بوستان گفت و گو برگزار شد، اظهار داشت: بیش از ۶۵۰ کارخانه در کشور ۸٫۵ میلیون تن خوراک دام،طیور و آبزیان تولید می کنند و این در حالی است که ظرفیت تولید آنان نزدیک به ۱۸ میلیون تن می باشد.
وی پیش بینی کرد که امسال ۱۰ میلیون تن خوراک دام در کشور تولید شود.
رکنی در عین حال بر به روز شدن کارخانه های تولید خوراک دام، طیور و آبزیان تاکید و تصریح کرد: این کارخانه ها لزوما استاندارد و به روز نیستند و باید به منظور رقابتی کردن قیمت ها و کاهش هزینه های تولید خود را به تکنولوژی های جدید مجهز کنند.
وی اذعان داشت: برای تولید خوراک با کیفیت، دام و طیور، غذای سالم و افزایش صادرات نیاز به برنامه ریزی مناسب داریم.
رکنی تصریح کرد: پس از برجام ما در مذاکرات با کشورها، بحث های جدیدی مطرح کرده ایم و قصد داریم با کمک آنها به تکنولوژی های جدید دست پیدا کنیم و حضور پررنگ تری در بازارهای بین المللی داشته باشیم.
وی افزود: ما در واقع خواستار تولید مشترک، سرمایه گذاری و صادرات مشترک با سایر کشورها هستیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی برپایی نمایشگاه ها را فرصت مغتنمی برای معرفی و دستیابی به آخرین دستاوردهای علمی و تکنولوژی دانست و گفت: در هر مقطعی که نمایشگاه های تخصصی برگزار می شود باید حرف تازه ای برای گفتن داشته باشند زیرا در غیر این صورت نمی توانیم خود را با دنیا هماهنگ کنیم.
وی درباره قیمت تخم مرغ نیز اظهار داشت: به علت بروز بیماری آنفلوانزای پرندگان در نیمه نخست سال گذشته در برخی از واحد های مرغ تخم گذار با کمبود تولید مواجه شدیم و همین امر موجب شد کمتر از ۱۰ روز استرس قیمت داشته باشیم، اما با تلاش واحد های تولید این کمبود برطرف شده و به سمت تعادل قیمت تخم مرغ حرکت می کنیم.
رکنی میزان تولید تخم مرغ در کشور را سالانه یک میلیون تن اعلام کرد و یادآور شد که نزدیک به ۹۰ هزار تن آن صادر می شود.
وی با بیان این که در سال نزدیک به ۲٫۲ میلیون تن گوشت مرغ تولید می شود، پیش بینی کرد که ظرف سه تا چهار سال آینده صادرات گوشت مرغ به بیش از ۲۰۰ هزار تن برسد.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد که ظرف سه تا چهار سال گذشته در مجموع ۵۰۰ هزار تن گوشت مرغ و تخم مرغ از کشورصادر شده است.
وی در مورد شیر نیز پیش بینی کرد که امسال تولید آن از مرز ۱۰ میلیون تن عبور کند.
رکنی افزود: بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در چهار ماهه نخست امسال ۴۰۴ هزار تن از ۲۰ نوع محصولات لبنی به ۳۰ کشور دنیا صادر شده است.
وی ادامه داد: برآوردها حاکی از آن است که امسال بیش از یک میلیون تن صادرات محصولات لبنی داشته باشیم.
رکنی با بیان این که در افق برنامه اقتصاد مقاومتی سرانه تولید شیر کشور باید بالای ۱۵۰ کیلو گرم برسد، گفت که اکنون سرانه تولید شیر در کشور ۱۱۰ تا ۱۲۰ کیلو گرم است.

طراحی سایت توسط فراکارانت