English | یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۴۰۳

صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی باید در مناطق تولید احداث شود/وزرات جهاد کشاورزی از برنامه های تولید و اشتغال در سیستان و بلوچستان حمایت می کند

نشست مشترک وزیر و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی با مجمع نمایندگان مردم استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،در این نشست،محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی در مناطق تولید و روستاها تاکید کرد و گفت:هرگونه فعالیت بخش کشاورزی تا پیش از مرحله سفره باید در منطقه تولید انجام شود تا مردم منطقه از منافع و ارزش افزوده تولید و همچنین اشتغال فعالیت تولیدی بهره مند شوند.
وی با بیان این که وزارت جهاد کشاورزی از برنامه هایی که موجب شکوفایی اقتصاد سیستان و بلوچستان شود،همه جانبه حمایت می کند،خاطرنشان کرد: استان سیستان و بلوچستان به ویژه جنوب استان ظرفیت های فوق العاده و بالقوه ای دارد و نمایندگان استان می توانند با جلب مشارکت سرمایه گذاران،تعاونی های تولیدی،منابع استانی و دیگر ذینفعان در مسیر توسعه اشتغال و تولید در استان گام بردارند.
وزیر جهاد کشاورزی در خصوص وضعیت آب منطقه سیستان و بلوچستان تصریح کرد: آب در عمق کشور باید حفظ شود و منابع آبی مورد نیاز شرب و صنعت نباید از مرکز به ساحل منتقل شود بلکه آب مورد نیاز این بخش ها باید از دریا تامین شود.
وی خاطرنشان کرد: برای تامین آب شرب و صنعت برخی استان ها نظیر کرمان و اصفهان پروژه های انتقال آب ار دریا اجرا می شود.
حجتی گفت:با توجه به شرایط اقلیمی مناسب سیستان و بلوچستان،وزارت جهاد کشاورزی اجرای پروژه تولید آناناس با استفاده از شیرین کردن آب دریا را به منظور افزایش تولید و اشتغال منطقه در دستور کار دارد.
وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم حل مشکل تداخلات اراضی مردم منطقه تاکید کرد و در مورد لایروبی قنات های منطقه گفت که این موضوع از طریق اعتبارات استانی و بودجه های عمرانی قابل اجراست.
در این نشست،رئیس و اعضای مجمع نمایندگان مردم سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی در سخنانی جداگانه موضوعاتی همچون استقرار مدیریت جهاد کشاورزی مستقل در منطقه بلوچستان،خرید تضمینی محصولات کشاورزان،احیای قنوات،توسعه فعالیت های آبزی پروری، تامین سوخت شناورهای صیادی،ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی در مناطق تولید،برق دار کردن چاه های آب کشاورزی و رفع مشکل تداخلات ارضی مردم منطقه را خواستار شدند.
در این نشست معاونین وزیر جهاد کشاورزی نیز گزارشی از اقدامات انجام شده در منطقه سیستان و بلوچستان ارائه کردند.
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که از اعتبار ۶۰ میلیارد تومانی توسعه روش های نوین آبیاری در سیستان بلوچستان در سال گذشته ۵۷ میلیارد تومان تاکنون جذب شده،خاطرنشان کرد که امسال ۱۲۰ میلیارد تومان برای اجرای سامانه های نوین آبیاری اختصاص یافته است.
علیمراد اکبری تاکید کرد:تسهیلات اجرای سامانه های نوین آبیاری در استان سیستان و بلوچستان به اراضی زیر پنج هزار متر مربع نیز پرداخت می شود.
وی گفت:سال گذشته ۱۳ میلیارد تومان برای احیای قنوات استان سیستان و بلوچستان اختصاص یافته است.
حسن صالحی رئیس سازمان شیلات ایران نیز در این نشست با بیان این که استان سیستان و بلوچستان در اولویت تخصیص اعتبارات ملی،استانی و عمرانی این سازمان قرار دارد،تصریح کرد: آبزی پروری و صید در استان ۵۰ درصد رشد داشته و با احیای دو مرکز تکثیر آبزیان در این استان،هم اکنون بچه ماهی قزل آلا و کپور از سیستان و بلوچستان به سایر استان ها صادر می شود.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی هم در این نشست با اشاره به وسعت ۳۲ هزار کیلومتر مربعی استان سیستان بلوچستان گفت:۱۶ هزار کیلو متر مربع از استان دمایی بین ۳۲ تا ۳۵ سانتی گراد دارد و برای کشت های گلخانه ای مناسب است.
محمدعلی طهماسبی تاکید کرد: برای ارائه تسهیلات گلخانه ای در استان هیچ گونه محدودیتی نداریم.
در این نشست،عباس کشاورز معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی نیز خواستار مشارکت نمایندگان مجلس در رعایت الگوی کشت محصولات کشاورزی از سوی مردم سیستان و بلوچستان شد.
معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی در نشست با مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان از تامین بخشی از نیاز گوشت کشور از این منطقه خبر داد و گفت:تاکنون ۱۰۰ هزار راس از دام های منطقه هویت دار شده اند.
حسن رکنی اضافه کرد:خرید توافقی شیرخام دامداران سیستان و بلوچستان بدون محدودیت انجام می شود.
مهدی خلج رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز در این نشست ظرفیت قرنطینه دامی سراوان را ۵۰۰ راس اعلام کرد و گفت: در این استان از اماکن دامداری که شرایط بهداشتی را داشته باشند،استفاده می کنیم.

 

طراحی سایت توسط فراکارانت